Właśnie w;: Kenijscy senatorzy głosują za zwolnieniem wiceprezydenta

W czwartek wyższa izba parlamentu Kenii ma głosować nad usunięciem wiceprezydenta Rigathi Gachagua ze stanowiska w związku z bezprecedensową sagą polityczną, która ogarnęła naród.

Senat wyda swój werdykt pod koniec drugiego dnia procesu w sprawie impeachmentu przeciwko walczącemu numerowi dwa przed prezydentem Williamem Ruto.

Jest to następstwem historycznego głosowania, które odbyło się w zeszłym tygodniu w izbie niższej, Zgromadzeniu Narodowym, w sprawie postawienia w stan oskarżenia Gachaguę na podstawie 11 zarzutów, w tym korupcji, niesubordynacji, osłabiania rządu i uprawiania polityki prowadzącej do podziałów etnicznych.

Proces w Senacie rozpoczął się w środę po tym, jak 59-latek, znany również jako „Riggy G”, nie zdołał w wielu procesach sądowych zatrzymać procesu.

Zdeklarowany polityk przybył do parlamentu w czwartek, na krótko przed otwarciem sesji, i oczekuje się, że później będzie składał zeznania w swojej obronie.

Gachagua zaprzeczył wszystkim zarzutom i nie wszczęto przeciwko niemu żadnego postępowania karnego, ale zostanie automatycznie usunięty ze stanowiska, jeśli Senat zatwierdzi jego impeachment.

Jeśli tak się stanie, będzie pierwszym wiceprezydentem usuniętym w ten sposób od czasu wprowadzenia procedury impeachmentu w zmienionej konstytucji Kenii z 2010 roku.

Gachagua, który zaprotestował, twierdząc, że jest traktowany jak „zużyty nabój”, może jednak po zakończeniu procesu parlamentarnego walczyć z impeachmentem w sądach.

Wśród nazwisk potencjalnych następców podawanych przez kenijskie media są minister spraw wewnętrznych Kithure Kindiki, minister spraw zagranicznych i sekretarz premiera Musalia Mudavadi oraz gubernator hrabstwa Anne Waiguru.

Szanse Gachagui na przetrwanie są nikłe, jeśli członkowie opozycji w 67-osobowym Senacie poprą partię rządzącą, o czym świadczyło głosowanie Zgromadzenia Narodowego 9 października.

W przeciwieństwie do procesu w izbie niższej, gdzie parlamentarzyści wydali werdykt w sprawie całego wniosku, senatorowie muszą poprzeć tylko jeden zarzut, co najmniej dwiema trzecimi głosów, aby impeachment zakończył się sukcesem.

Przytłaczająca większość 282 parlamentarzystów w 349-osobowym zgromadzeniu przeważającą większością głosów zagłosowała za impeachmentem Gachagui, znacznie przekraczając wymagane dwie trzecie.

Gachagua, wpływowy biznesmen z największego plemienia Kenii, Kikuju, przetrwał poprzednie skandale korupcyjne i został zastępcą przywódcy jako kandydat na kandydata Ruto w zaciekłych wyborach w 2022 roku.

Jednak w ostatnich tygodniach skarżył się, że prezydent go odsunął na bok, a jednocześnie oskarżano go o wspieranie antyrządowych protestów prowadzonych przez młodzież, które wybuchły w czerwcu.

Od czasu wybuchu, czasem śmiertelnych demonstracji w związku z niepopularnymi podwyżkami podatków, napięcie polityczne wzrosło, obnażając podziały na najwyższych szczeblach władzy.

Na konferencji prasowej przed zeszłotygodniowym głosowaniem Gachagua stanowczo odrzucił to, co nazwał „bezsensownymi zarzutami” i stwierdził, że wysiłki mające na celu jego usunięcie stanowią lekceważenie woli narodu kenijskiego w 2022 r.

Zrodlo