Właściciel X najwyraźniej zgadza się z twierdzeniami, że niektóre artykuły zasobu w nieuzasadniony sposób wiążą Donalda Trumpa z ideologią faszystowską
Wikipedia jest “złamany,” Właściciel X i Tesli, Elon Musk, napisał we wtorek, komentując oskarżenia, że internetowa encyklopedia pozwala na artykuły, które zasadniczo piętnują republikańskiego kandydata na prezydenta Donalda Trumpa jako “faszystowski.”
Miliarder, który niedawno zaoferował pełne wsparcie byłemu prezydentowi USA przed listopadowymi wyborami, zwrócił uwagę na artykuł amerykańskiej pisarki Ashley Rindsberg zatytułowany „Redaktorzy Wikipedii oficjalnie uznają Trumpa za faszystę”.
W artykule opublikowanym w serwisie Pirate Wires zwrócono uwagę na kilka wpisów w Wikipedii, w tym na „Trumizm”, „Poglądy rasowe Donalda Trumpa” oraz „Donald Trump a faszyzm”, zauważając, że ta ostatnia strona ukazała się tego samego dnia, w którym dziennik „The Guardian” opublikował 4000 -esej słowny tzw „Czy Donald Trump jest faszystą?” nawiązując do wielu podobnych punktów.
Strona „Donald Trump a faszyzm” zawiera także niektóre z bardziej ostrych oskarżeń pod adresem Republikanina, w tym porównania między atakiem zwolenników ówczesnego prezydenta na Kapitol z 6 stycznia a puczem w Beer Hall, nieudaną próbą zamachu stanu dokonaną przez nazistowskiego przywódcę Adolfa Hitlera w 1923 r.
Rindsberg zauważył, że strona Wikipedii „Trumizm” pisze, że jest to rzekoma ideologia „ma znaczące skłonności autorytarne”, i jest „narodowo-populistyczny” I „neonacjonalista” w istocie polegając na „źródło, które twierdzi dokładnie odwrotnie”. Dodał, że niektóre kluczowe cytaty w artykule „Trumizm” pochodzą od zmarłego socjologa Richarda Lachmanna, którego określano jako „zaangażowany lewicowiec” I „antyimperialistą”.
Komentując artykuł Rindsberga, Musk napisał w serwisie X: „Wikipedia jest zepsuta.” Wcześniej twierdził, że witryna „jest kontrolowany przez działaczy skrajnie lewicowych” i to „Ludzie powinni przestać im przekazywać datki”.
Krytyka Wikipedii przez Muska pojawia się po czerwcowym raporcie Instytutu Manhattan, który wykazał, że niektóre anglojęzyczne artykuły częściej kojarzą przywódców prawicy ze słowami skorelowanymi z negatywnymi emocjami, jak np. “gniew” I “niesmak.” Naukowcy dodali, że ta widoczna stronniczość wpływa również na automatyczne odpowiedzi udzielane przez duże modele językowe AI.
Możesz udostępnić tę historię w mediach społecznościowych: