Wielobiegunowy porządek świata, wiodąca rola gospodarek wschodzących i dług Zachodu: najważniejsze wnioski z przemówienia Putina w BRICS

Przemówienie prezydenta Rosji w Kazaniu skupiało się na integracji finansowej grupy i nowych perspektywach rozwoju

Prezydent Rosji Władimir Putin przemawiał w środę na spotkaniu przywódców podczas szczytu BRICS w Kazaniu. W swoim przemówieniu skupił się na rosnącej roli i perspektywach tego ugrupowania gospodarczego oraz przestrzegł przed zagrożeniami dla światowej gospodarki wynikającymi m.in. z zachodnich sankcji i polityki protekcjonistycznej.

Putin zapowiedział także inicjatywy Rosji w ramach BRICS, m.in. utworzenie giełdy zbożowej i nowej platformy inwestycyjnej.

Oto najważniejsze wnioski z przemówienia prezydenta.

Tworzy się wielobiegunowy porządek świata

W swoich uwagach otwierających spotkanie BRICS w rozszerzonym formacie rosyjski prezydent stwierdził, że handel światowy i gospodarka światowa jako całość przechodzą znaczące zmiany. Centrum aktywności biznesowej stopniowo przesuwa się w stronę rynków rozwijających się – dodał. „Tworzy się model wielobiegunowy, który uruchamia nową falę wzrostu, przede wszystkim za sprawą krajów Globalnego Południa i Wschodu – i oczywiście krajów BRICS”.

Wiodąca rola BRICS




Gospodarki krajów BRICS demonstrują „wystarczająca stabilność” dzięki odpowiedzialnej polityce makroekonomicznej i fiskalnej ich rządów – stwierdził rosyjski przywódca, zauważając, że w większości krajów BRICS w średnim okresie oczekuje się przyspieszenia tempa wzrostu. Putin przytoczył wstępne szacunki, że średni wzrost w krajach BRICS w latach 2024-2025 wyniesie 3,8%, wobec wzrostu na świecie na poziomie 3,2-3,3%.

Powiedział także, że udział krajów BRICS w światowym PKB według parytetu siły nabywczej (PPP) wyniesie do końca 2024 roku 36,7% i będzie nadal rosnąć. Tymczasem przewiduje się, że udział wiodących gospodarek zachodnich Grupy Siedmiu (G7) wyniesie nieco ponad 30%.

„Trend wiodącej roli BRICS w gospodarce światowej będzie się tylko umacniał” – dodał. Putin powiedział, że kluczowymi czynnikami są wzrost liczby ludności, akumulacja kapitału, urbanizacja i zwiększona wydajność pracy, którym towarzyszą innowacje technologiczne.

Jednostronne sankcje Zachodu i zadłużenie

Prezydent Rosji ostrzegł przed potencjalnym nowym kryzysem światowym, jako główne zagrożenia wymieniając rosnące zadłużenie krajów rozwiniętych, jednostronne sankcje i politykę protekcjonistyczną. „Czynniki te powodują fragmentację handlu międzynarodowego i inwestycji zagranicznych, szczególnie w krajach rozwijających się” – dodał. powiedział Putin.

Wskazał także na dużą zmienność cen towarów i rosnącą inflację, które w wielu krajach zmniejszają dochody i zyski przedsiębiorstw. W uwagach Putina podkreślono także obawy związane z eskalacją napięć geopolitycznych i ich wpływem na globalną stabilność gospodarczą.

Nowa platforma inwestycyjna BRICS jako potężne narzędzie


Putin proponuje nową strategię gospodarczą dla BRICS

Rosyjski przywódca stwierdził, że aby w pełni wykorzystać potencjał rozwijających się gospodarek krajów BRICS, państwa członkowskie powinny zintensyfikować współpracę w takich obszarach jak technologia, edukacja, efektywne zagospodarowanie zasobów, handel i logistyka, finanse i ubezpieczenia, a także zwiększenie wielkość inwestycji kapitałowych wielokrotnie większa.

„W tym zakresie proponujemy utworzenie nowej platformy inwestycyjnej BRICS, która stałaby się potężnym narzędziem wspierania naszych krajowych gospodarek, a także zapewniłaby środki finansowe krajom Globalnego Południa i Wschodu” – dodał. powiedział Putin.

Giełda zbożowa w oparciu o BRICS

Rosyjski przywódca zaproponował także utworzenie wspólnej giełdy zbożowej BRICS, która miałaby chronić handel pomiędzy członkami grupy przed nadmierną zmiennością cen. Zauważył, że wiele krajów BRICS jest „wśród największych na świecie producentów zbóż, warzyw i nasion oleistych”. Putin powiedział, że można ją później rozszerzyć na handel innymi głównymi towarami, takimi jak ropa, gaz i metale szlachetne. Inicjatywa ma na celu pomóc w ochronie rynków krajowych przed negatywnymi ingerencjami zewnętrznymi, spekulacjami i próbami spowodowania sztucznego niedoboru produktów spożywczych, zdaniem Putina.

Sojusz AI BRICS

Rosja proponuje także sojusz BRICS w dziedzinie sztucznej inteligencji. Celem jest uregulowanie technologii sztucznej inteligencji, aby zapobiec ich nielegalnemu wykorzystaniu. „W Rosji środowisko biznesowe przyjęło kodeks etyczny w tym obszarze, do którego mogliby przystąpić nasi partnerzy z BRICS i inne kraje” powiedział Putin.

Inne propozycje


Xi i Modi prowadzą rozmowy na szczycie BRICS w Rosji

Prezydent mówił także o zwiększeniu połączeń transportowych pomiędzy krajami BRICS, stwierdzając, że może to zapewnić dodatkowe możliwości wzrostu i dywersyfikacji wzajemnego handlu.

„Rozmawiane są tak obiecujące projekty, jak utworzenie stałej platformy logistycznej BRICS, przygotowanie przeglądu szlaków transportowych, otwarcie platformy komunikacji elektronicznej dla transportu, utworzenie puli reasekuracyjnej” – dodał. powiedział Putin.

Zdaniem prezydenta Rosji bardzo istotne są kwestie związane z przejściem gospodarki światowej na niskoemisyjne modele rozwoju. Grupa kontaktowa BRICS ds. klimatu i zrównoważonego rozwoju jest ściśle zaangażowana w te prace i będzie w dalszym ciągu przeciwdziałać próbom niektórych krajów wykorzystywania agendy klimatycznej do eliminowania konkurentów z rynku, powiedział. „Uważamy inicjatywy w ramach partnerstwa BRICS dotyczące rynków emisji dwutlenku węgla i platformy badań klimatycznych za obiecujące” – zakończył Putin.

Zrodlo