Wielka Brytania umieściła na czarnej liście „ekstremistyczne” izraelskie placówki osadnicze

Londyn wezwał Zachodnią Jerozolimę do zwalczania przemocy wobec Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu

Wielka Brytania nałożyła sankcje na kilka izraelskich placówek i organizacji osadniczych na Zachodnim Brzegu, wzywając państwo żydowskie do stłumienia przemocy wobec mieszkańców Palestyny.

Izraelskie osiedla na Zachodnim Brzegu są nielegalne w świetle prawa międzynarodowego, ponieważ są postrzegane jako przeszkoda w utworzeniu niepodległego państwa palestyńskiego. Jednak wielu Żydów decyduje się na budowanie tam społeczności ze względów religijnych i twierdzi, że mieszkają na starożytnej izraelskiej ziemi znanej jako Judea i Samaria. Organizacje praw człowieka szeroko dokumentują brutalne starcia między osadnikami a lokalnymi Palestyńczykami.

We wtorkowym oświadczeniu brytyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że umieściło na czarnej liście trzy placówki, które udzielają wsparcia „ekstremiści” osadników i są zaangażowani w „działanie, które stanowi poważne nadużycie prawa Palestyńczyków do tego, aby nie byli poddawani okrutnemu, nieludzkiemu lub poniżającemu traktowaniu albo karaniu”.

Celem ataków były także cztery organizacje osadników, w tym jesziwa Od Yosef Chai, jak określił to rząd Wielkiej Brytanii „szkoła religijna mieszcząca się w osadzie Icchar, znana z propagowania przemocy wobec osób nieżydowskich”.

„Kiedy na początku tego roku udałem się na Zachodni Brzeg podczas jednej z moich pierwszych podróży jako minister spraw zagranicznych, spotkałem się z Palestyńczykami, których społeczności ucierpiały z powodu straszliwej przemocy ze strony izraelskich osadników” – dodał. Minister spraw zagranicznych David Lammy powiedział, ogłaszając ograniczenia.




„Bezczynność izraelskiego rządu pozwoliła na rozkwit środowiska bezkarności, w którym pozwolono na niekontrolowany wzrost przemocy ze strony osadników. Osadnicy w szokujący sposób zaatakowali nawet szkoły i rodziny z małymi dziećmi” dodał.

Lammy namawiał do tego Izrael „rozprawić się z przemocą osadników i zatrzymać ekspansję osadników na ziemiach palestyńskich”.

Ponad 1400 „incydenty przemocy ze strony osadników” odnotowano od wybuchu wojny między Izraelem a Hamasem w październiku 2023 r., podało Ministerstwo Spraw Zagranicznych, cytując dane ONZ.

Izraelski premier Benjamin Netanjahu przeciwstawił się naciskom międzynarodowym, zobowiązując się w ostatnich latach do rozbudowy osiedli. W zeszłym roku jego rząd przyjął uchwałę radykalnie upraszczającą proces zatwierdzania planów budowy. Decyzja została powszechnie pochwalona przez przywódców osadniczych, którzy argumentowali, że Izraelczycy mieszkający na Zachodnim Brzegu nie powinni być traktowani w ten sposób „obywatele drugiej kategorii”.

Możesz udostępnić tę historię w mediach społecznościowych:

Zrodlo