Wielka Brytania stanie w obliczu „zdumiewających” roszczeń o odszkodowanie za niewolnictwo – media

Jak podaje Daily Mail, rządy Karaibów planują poruszyć kwestię odszkodowań za handel niewolnikami na nadchodzącym szczycie Wspólnoty Narodów.

Grupa krajów karaibskich zażąda reparacji w wysokości ok „zdumiewające 200 miliardów funtów” (261 miliardów dolarów) od króla Karola III i premiera Wielkiej Brytanii Keira Starmera na transatlantycki handel niewolnikami podczas zbliżającego się spotkania szefów rządów Wspólnoty Narodów, jak podał w sobotę Daily Mail.

Według doniesień oba kraje jednomyślnie zgodziły się poruszyć temat praktyk niewolniczych podczas odbywającego się co dwa lata zgromadzenia, które 21 października odbędzie się na Samoa.

Tabloid napisał, że Mia Mottley, premier Barbadosu, która przewodzi oskarżeniu w kwestii reparacji między państwami Indii Zachodnich, spotkała się na początku tego miesiąca w Londynie z królem Karolem w celu negocjacji przed szczytem 56 państw. Według doniesień Mottley pochwalił monarchę za oświadczenie dwa lata temu, że niewolnictwo istnieje „rozmowa, której czas nadszedł”, chociaż Pałac Buckingham nie ujawnił dalszych szczegółów na temat tego, co zostało nazwane „prywatne dyskusje”.

W zeszłym miesiącu, przemawiając na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ w Nowym Jorku, Mottley wezwał o dodatkową dekadę „dokończyć niedokończone dzieło i zająć się sprawą odszkodowań za niewolnictwo i kolonializm”. W 2023 r. nawoływała Wielką Brytanię do zapłacenia 4,9 biliona dolarów reparacji za transatlantycki handel niewolnikami.

Wielka Brytania od lat spotyka się z okresowymi żądaniami wypłaty odszkodowań za swoją rolę w handlu niewolnikami. W ostatnich latach w następstwie ruchu Black Lives Matter wezwania stały się głośniejsze i częstsze.




Wielebny dr Michael Banner, dziekan Trinity College w Cambridge, obliczył, że Wielka Brytania jest winna Karaibom 205 miliardów funtów z tytułu reparacji. Badania przeprowadzone w 2023 roku przez firmę doradztwa gospodarczego Brattle Group sugerują, że Wielka Brytania jest winna prawie 19 bilionów funtów (24 biliony dolarów) z tytułu odszkodowań za trwające trzy stulecia praktyki niewolnictwa.

W sierpniu sędzia ONZ Patrick Robinson powiedział, że Wielka Brytania nie może ignorować wezwań do odszkodowań za niewolnictwo, podkreślając, że kwota obliczona przez Brattle Group była “niedocenianie” szkód spowodowanych praktykami niewolniczymi.

W kwietniu 2023 r. ówczesny premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak publicznie odmówił przeprosin ani zaoferowania odszkodowań za handel niewolnikami, mówiąc, że „Próba rozwikłania naszej historii nie jest właściwą drogą i nie jest to coś, na czym skupimy naszą energię”.

Zaangażowanie Wielkiej Brytanii w transatlantycki handel niewolnikami rozpoczęło się w 1562 r., a do lat trzydziestych XVIII wieku naród stał się największym na świecie państwem zajmującym się handlem niewolnikami. Handel niewolnikami i niewolnicza praca w koloniach brytyjskich zostały zniesione odpowiednio w 1807 i 1833 roku.

Możesz udostępnić tę historię w mediach społecznościowych:

Zrodlo