Wielka Brytania naciskała, aby omówić odszkodowania z tytułu handlu niewolnikami

Wspólnota Narodów złożyła formalny wniosek ws „dyskusje” z Wielką Brytanią w sprawie rekompensaty za transatlantycki handel niewolnikami podczas dużego zgromadzenia na Samoa. Brytyjski premier Keir Starmer próbował, ale nie udało mu się, usunąć ten temat z porządku obrad. Wielka Brytania wykluczyła jakąkolwiek płatność pieniężną i jak dotąd odmówiła złożenia formalnych przeprosin.

W zeszłym roku Brattle Group, firma zajmująca się doradztwem gospodarczym, stwierdziła, że ​​Wielka Brytania jest winna ponad 18 bilionów funtów (24 biliony dolarów) z tytułu odszkodowań za udział w niewolnictwie w 14 krajach karaibskich. Wspólnota Narodów składa się z ponad 50 krajów, z których większość to dawne terytoria Imperium Brytyjskiego.

Starmer wcześniej odmawiał włączenia rozmów o odszkodowaniach do porządku obrad, twierdząc, że Wielka Brytania też nie będzie „przeprosiny” ani nie płacił odszkodowań za okrucieństwa, które miały miejsce przez trzy stulecia.

Wszystkie 56 państw członkowskich podpisało komunikat wzywający do niewolnictwa: „zbrodnia przeciw ludzkości”. Odnotowano również „wzywa do dyskusji na temat sprawiedliwości odszkodowawczej w odniesieniu do transatlantyckiego handlu zniewolonymi Afrykanami i zniewolenia ruchomości”.




„Nadszedł czas na znaczącą, szczerą i pełną szacunku rozmowę na temat kształtowania wspólnej przyszłości opartej na równości” – dodał. w dokumencie napisano, dodając, że liderzy będą nadal grać „aktywną rolę w prowadzeniu takich włączających rozmów na temat tych szkód”.

Na początku tego miesiąca brytyjski tabloid The Daily Mail podał, że o poszukiwania ubiega się grupa krajów karaibskich „zdumiewające 200 miliardów funtów” (261 miliardów dolarów) tytułem odszkodowania za niewolnictwo podczas spotkania na Samoa.

Podczas konferencji prasowej po szczycie Starmer przyznał, że niewolnictwo tak “odrażający,” ale odmówił odniesienia się do pomysłu wypłaty.

„Powinienem wyrazić się jasno: w ciągu dwóch dni, które tu spędziliśmy, żadna z dyskusji nie dotyczyła pieniędzy. Nasze stanowisko w tej sprawie jest bardzo, bardzo jasne” – dodał. – powiedział, utrzymując, że program szczytu skupiał się głównie na „odporność i klimat”.

W sierpniu sędzia ONZ Patrick Robinson powiedział, że Wielka Brytania nie może ignorować wezwań do odszkodowań za niewolnictwo, podkreślając, że kwota obliczona przez Brattle Group była “niedocenianie” szkody wyrządzonej przez usuniętą instytucję.

Możesz udostępnić tę historię w mediach społecznościowych:

Zrodlo