Większość osób z ADHD czuje się niezrozumiana, mówi Hinge

ADHD, czyli zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, jest często źle rozumiany. ADHD nie jest wynikiem lenistwa, głupoty ani „złego rodzicielstwa”, jak napisała była reporterka Mashable Jess Joho. Jest to raczej zaburzenie mózgu, które może wpływać na funkcje wykonawcze, uwagę, nadpobudliwość, regulację emocji i nie tylko. W przypadku singli z ADHD próbujących korzystać z aplikacji randkowych stan ten może mieć ogromny wpływ na ich zdolność do znalezienia partnera.

To właśnie Hinge znalazł w swojej nowości Raport DATA miłości i ADHDzawierające wyniki ankiety przeprowadzonej wśród ponad 60 000 użytkowników na całym świecie, w tym 9 000 z ADHD. Większość (82 procent) użytkowników zawiasów z ADHD szuka związku, ale 75 procent czuje się niezrozumianych przez swoich partnerów. Z raportu wynika, że ​​dwa obszary, w których osoby z ADHD mogą mieć problemy, to odpowiadanie na potencjalne randki i prowadzenie rozmów towarzyskich.

ZOBACZ TAKŻE:

Trendy w tańcu retro na TikToku nawiązują do czasów zalotów

Datownicy ADHD (nie) odpowiadają na dopasowania

Czterdzieści trzy procent osób datujących się na Hinge z ADHD często zapomina odpowiedzieć na mecze, a 32 procent czuje się niezrozumianych, gdy mecze zakładają, że nie są zainteresowani ze względu na powolne reakcje. Sytuację może dodatkowo spotęgować fakt, że 71 procent osób randkujących w Hinge oczekuje, że ich partnerzy odpowiedzą w ciągu jednego dnia, a ci, którzy to robią, chętniej pójdą na randkę.

Na pytanie, co utrudnia odpowiadanie na dopasowania, 45 procent respondentów zapomina, a ta sama liczba stwierdziła, że ​​rozmowa sprawia wrażenie powtarzalnej i nudnej. Tymczasem 40 procent stwierdziło, że kolejną barierą jest uczucie przytłoczenia.

„Chciałabym, żeby moje partnerki zrozumiały, że to, że zapomniałam odpowiedzieć, nie wynikało z braku zainteresowania — po prostu mój mózg często był przeciążony lub rozproszony” – powiedziała twórczyni treści Tarah Clark, cytowana w raporcie. „Kiedy ktoś wysłał delikatne przypomnienie, doceniam to. Kolejna wiadomość pomogła mi ponownie wysunąć rozmowę na pierwszy plan i zawsze chętnie kontynuowałem rozmowę”.


Źródło: Zawias

Dyrektor ds. nauki o związkach w firmie Hinge, Logan Ury, podzielił się kilkoma wskazówkami dla osób z ADHD w zakresie szybkości reakcji:

Możliwość miksowania po zmroku

  • Od samego początku bądź szczery w kwestii swoich preferencji komunikacyjnych.

  • Zmniejsz tarcie — co oznacza, że ​​ułatwisz sobie reakcję. Jeśli na przykład lepiej reagujesz na iMessage niż na Hinge, zamień się numerami z dopasowaniem.

  • Ustaw przypomnienia.

  • Przejdź na rozmowę przez telefon lub FaceTime. Może to pomóc zapobiec przedłużającemu się „etapowi mówienia”.

Ury podzielił się także wskazówkami dotyczącymi datowników neurotypowych:

  • Nie snuj założeń. Nie wiesz dlaczego ktoś nie odpowiada!

  • Zachowaj otwarty umysł.

  • Doceniaj szczerość.

  • Wejdź na tę samą stronę. Jeśli nie wiesz, jak odczytać czyjeś zachowanie, zapytaj tę osobę o to.

Randki z ADHD i przerażające pogawędki

Randkujący z ADHD o 31 procent częściej niż osoby neurotypowe zgłaszali, że nie lubią rozmawiać o pogaduszkach. Krótka rozmowa – o czyimś dniu lub pogodzie – może wydawać się nudna i mało stymulująca. Ponadto o 38 procent częściej niż osoby neurotypowe miały trudności z kontynuowaniem rozmowy, przy czym połowa osób z ADHD wolała poznać osobę dopasowaną osobiście.

ZOBACZ TAKŻE:

Flirtowanie w świecie rzeczywistym przeżywa ważny moment w popkulturze

„W dużej mierze moja osobowość ma charakter fizyczny — moja wyrazista mimika, sposób, w jaki porusza się moje ciało, gdy mówię, to, że zawsze muszę coś robić rękami. Łatwiej mi jest, gdy mogę połączyć się osobiście” – powiedział BookTokker Alexis Anunson, którego cytowano w raporcie.

Oto wskazówki Ury’ego dla randkowiczów z ADHD dotyczące poruszania się w pogawędkach:

  • Prezentuj swoje zainteresowania na swoim profilu. Rozmowa o tym, na czym Ci zależy, może być bardziej ekscytująca niż omawianie codziennych spraw.

  • Trzymaj listę pytań w telefonie, aby zadawać dopasowania.

  • Szybciej umów się na randkę (kiedy oboje czujecie się komfortowo).

A dla neurotypowych datowników:

  • Więź ponad wspólne interesy.

  • Bądź otwarty na odkrywanie czegoś nowego.

  • Akceptuj różnice innych.

W przypadku osób LGBTQ z ADHD 64 procent martwi się, że powie coś niewłaściwego. „Często stygmatyzuje się osoby LGBTQIA+ lub ADHD, ale w przypadku osób, które znajdują się na skrzyżowaniu tych tożsamości, nawet wysłanie wiadomości o dopasowaniu może wywołać niepokój” – skomentował Moe Ari Brown, ekspert ds. miłości i kontaktów w Hinge.

Brown zachęca tych randkowiczów, aby świętowali siebie, doceniali swoje mocne strony i znajdowali sposoby komunikowania, że ​​sprawdzają się w ich przypadku. Podobnie jak w przykładzie Ury’ego, jeśli przesyłanie wiadomości Cię przytłacza, spróbuj zamiast tego skorzystać z telefonu lub randki przez FaceTime.

Podczas gdy trzech na czterech randkujących z ADHD czuje się niezrozumianych przez dopasowania, Hinge odkrył, że 63 procent datowników neurotypowych też to robi. Być może dzięki tym wskazówkom wszyscy będziemy mogli pójść dalej, mając mniej założeń na temat osób w naszych telefonach.



Zrodlo