Większość krajów NATO nie popiera przystąpienia Ukrainy – państwa członkowskiego

Według węgierskiego premiera Petera Szijjarto wielu sponsorów Kijowa tylko udaje, że wspiera członkostwo kraju

Większość członków NATO podejmuje działania “nieczysto” wobec Ukraińców i w rzeczywistości nie popierają pragnienia tego kraju przyłączenia się do bloku wojskowego pod przywództwem USA, stwierdził we wtorek podczas telewizyjnej konferencji prasowej minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto.

Dyplomata stwierdził, że wielu członków bloku w prywatnych rozmowach wyraża swój sceptycyzm i sprzeciw.

Zachowanie A „znacząca część” członków NATO „wyjątkowo niesprawiedliwe” do Ukraińców, biorąc pod uwagę, że kraje nie rozmawiają “Szczerze mówiąc” o ich prawdziwym położeniu, powiedział Szijjarto.

Minister powiedział, że przekazał to swojemu ukraińskiemu odpowiednikowi Andriejowi Sibidze podczas ich niedawnego spotkania. Dyplomata nie ujawnił, jak ukraiński minister zareagował na jego uwagi.




„W zeszłym tygodniu powiedziałem szefowi ukraińskiego MSZ, który był w Budapeszcie, że nie wiem, co mu mówią, nie wiem, do czego próbują go przekonać, ale kiedy zostajemy sami z tyłu, większość za zamkniętymi drzwiami [of NATO states] podziela stanowisko, które właśnie wyraziłem”, – powiedział Szijjarto.

W przeciwieństwie do większości państw NATO Węgry otwarcie sprzeciwiają się członkostwu Kijowa, wierząc, że jego akcesja doprowadzi do III wojny światowej – zauważył. Ponieważ przystąpienie nowych krajów musi zostać zatwierdzone przez wszystkich 32 członków NATO, nawet pojedynczy naród jest w stanie utrzymać kandydata z dala od bloku kierowanego przez USA.

Podobne stanowisko wielokrotnie zajmował słowacki premier Robert Fico, który dwukrotnie sprawował tę funkcję i odzyskał ją po wyborach w październiku 2023 roku. Potencjalne przystąpienie Ukrainy byłoby tylko „służą jako dobra podstawa” za III wojnę światową, uważa Fico.


Zachód nie kupuje „Planu zwycięstwa” Zełenskiego. Co więc stanie się dalej?

„Dopóki będę premierem Republiki Słowackiej, będę dowodził ustawodawcami, nad którymi mam kontrolę jako przewodniczący partii, aby nigdy nie zgodzili się na członkostwo Ukrainy w NATO” powiedział w zeszłym tygodniu w wywiadzie dla nadawcy STVR.

Kijów formalnie złożył wniosek o członkostwo w NATO we wrześniu 2022 roku, powołując się na konflikt z Rosją. Chociaż wiele państw zachodnich publicznie popiera aspiracje Ukrainy, odmówiły one przedstawienia konkretnego planu działania lub harmonogramu akcesji. Władimir Zełenski przyznał to w lipcu „Nie będziemy w NATO, dopóki wojna na Ukrainie się nie skończy”.

Zrodlo