Wiadomości ze świata Zachodni sojusznicy otrzymali różne reakcje na plan zwycięstwa Ukrainy

Kijów (Ukraina), 20 października (AP) Plan prezydenta Wołodymyra Zełenskiego mający na celu zakończenie prawie trzyletniej wojny Ukrainy z Rosją spotkał się jak dotąd z mieszanymi reakcjami zachodnich sojuszników.

„Plan zwycięstwa” nakreślony przez Zełenskiego w kraju i za granicą obejmuje formalne wezwanie Ukrainy do przyłączenia się do NATO i pozwolenie na użycie zachodnich rakiet dalekiego zasięgu do ataków na cele wojskowe w Rosji – dwa kroki, których sojusznicy Kijowa wcześniej odmówili

Przeczytaj także | Strzelanina w Mississippi: 3 osoby nie żyją, 8 zostało rannych w wyniku dwóch otwartych strzałów po szkolnym meczu piłki nożnej w USA (obejrzyj wideo).

Wsparcie USA jest niezbędne, jeśli Zełenski ma zapewnić sobie wsparcie innych sojuszników w celu wzmocnienia pozycji Ukrainy na polu bitwy i przed rozmowami pokojowymi. Analitycy twierdzą jednak, że administracja Bidena najprawdopodobniej podejmie decyzję przed wyborami prezydenckimi w USA, które odbędą się 5 listopada, bo może się to nie spodobać wyborcom.

Phillips O’Brien, profesor studiów strategicznych na Uniwersytecie St Andrews w Szkocji, powiedział: „Wygląda na to, że obecnie robią bardzo niewiele i czekają na wybory”. „Tyle strategii przetrwa lub umrze w Waszyngtonie”.

Przeczytaj także | Po odbyciu podróży po trzech krajach po Algierii, Mauretanii i Malawi prezydent Draupadi Murmu wyjeżdża do Indii (obejrzyj wideo).

Analitycy stwierdzili, że plan jest krokiem we właściwym kierunku wysiłków wojskowych Ukrainy. Określili je również jako ambitne, biorąc pod uwagę obawy sojuszników przed eskalacją konfliktu z Rosją uzbrojoną w broń nuklearną. Ukraina była już wcześniej broniona przez Zachód w związku z żądaniami, które kiedyś uważano za nierealne, takimi jak systemy obrony powietrznej Patriot i myśliwce F-16.

Analitycy twierdzą, że proponowany plan znajduje się obecnie na radarze kolejnej administracji USA, choć nie jest jasne, jak przyjmie go następny prezydent.

Po wycofaniu się z przedstawienia swojej sprawy Radzie Europejskiej Zełenski powiedział, że czeka na opinię Białego Domu. „Będą tu wkrótce z jakąś odpowiedzią” – powiedział.

Czy plan przyniesie Ukrainie zwycięstwo?

Zełenski nakreślił pięciopunktowy plan, podczas którego siły ukraińskie walczą o powstrzymanie powolnego, ale stałego postępu Rosji we wschodniej Ukrainie. Plan obejmuje trzy „tajne dodatki”, które są oferowane tylko niektórym przywódcom. Omówiono także obawy partnerów dotyczące strategii Ukrainy po nieudanej ofensywie latem 2023 roku.

Zełenski określił główny cel jako „wzmocnienie nas i zmuszenie Rosji do stołu negocjacyjnego ze wszystkimi partnerami”.

Plan nie zmieni natychmiast pola bitwy, ale pomoże Ukrainie osłabić Rosję i da jej większy wpływ na kontynuowanie wojny na wyniszczenie.

„Myślę, że ludzie prawdopodobnie spodziewali się bardziej operacyjnego planu, który pozwoli wygrać wojnę” – powiedział Justin Crump, były dowódca brytyjskiego czołgu, który stoi na czele firmy konsultingowej Sibylline. „Naiwnym pomysłem jest oczekiwanie, że plan będzie zawierał szczegóły operacyjne, które w oczywisty sposób byłyby przydatne dla wroga”.

Część ukraińskich analityków obwinia nazwę planu, dodając, że została wybrana prawdopodobnie w celach marketingowych. Ukraiński analityk Jurij Bokhdan powiedział, że celem jest zdobycie zasobów.

„Aby wygrać taką wojnę (zniszczenia), Ukraina musi zwiększyć swoją odporność i zmęczyć przeciwnika” – powiedział Hlib Volossky, analityk ukraińskiego think tanku Center for Lively Return Initiatives. „Wygrywa ta strona, która upadnie ostatnia”.

Jaka była reakcja aliantów?

Reakcja USA była jednak stonowana i nietypowa, jednak w dniu, w którym Zełenski przedstawił plan legislatorom, udostępnił Ukrainie nowy pakiet pomocy w zakresie bezpieczeństwa o wartości 425 mln dolarów.

Sekretarz obrony Lloyd Austin powiedział: „Nie do mnie należy publiczna ocena jego planu”. Przez dwa i pół roku mocno go wspieraliśmy, zapewniając pomoc w zakresie bezpieczeństwa. Będziemy to robić nadal.”

W Europie reakcje wahały się od silnego sprzeciwu do silnego wsparcia.

Minister spraw zagranicznych Francji Jean-Noel Barro powiedział w sobotę w Kijowie, że będzie współpracował z władzami ukraińskimi, aby zjednoczyć inne kraje do poparcia tej propozycji.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz był bliski odmowy przekazania Kijowom rakiet manewrujących Taurus.

„Nasze stanowisko jest jasne: wspieramy Ukrainę tak bardzo, jak to możliwe” – powiedział. „Jednocześnie obawiamy się, że NATO nie stanie się uczestnikiem wojny, aby wojna ta nie zakończyła się jeszcze większą katastrofą”.

Premier Węgier Viktor Orbán, powszechnie uważany za osobę mającą najcieplejsze stosunki wśród przywódców UE z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, w poście na Facebooku nazwał plan Zełenskiego „niesamowicie przerażającym”.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow nazwał plan Zełenskiego „luką”, a rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa nazwała go „zbiorem niespójnych haseł”.

Jakie jest niebezpieczeństwo dla Ukrainy?

Bez zaproszenia do członkostwa w NATO Ukraina „nie ma pewności, że jej przyszłość geopolityczna nie będzie kartą przetargową z Rosją” – powiedział ukraiński analityk Hlib Voloskyi.

Władze ukraińskie twierdzą, że po wojnie nie ma dla Ukrainy innej gwarancji niż NATO chroniącej przed rosyjską agresją.

Zełenski poczynił niejasne uwagi, że broń nuklearna jest jedyną alternatywą w zakresie bezpieczeństwa. Niektórzy sądzili, że mówi o domowej broni nuklearnej, co wywołało reakcję wśród Ukraińców, z których wielu było pesymistycznych co do perspektywy przystąpienia do NATO.

Zełenski wyjaśnił później, że podkreśla trudną sytuację Ukrainy, odwołując się do memorandum budapesztańskiego z 1994 r., w którym Ukraina zrezygnowała ze swojej broni nuklearnej w zamian za gwarancje bezpieczeństwa ze strony głównych potęg nuklearnych, w tym Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Rosji

Bez wsparcia Zachodu Ukraina będzie miała trudności z przetrwaniem przedłużającej się wojny z Rosją, którą wspierają Korea Północna, Iran i Chiny. Jeśli Ukraina upadnie, będzie zmuszona negocjować na warunkach Rosji.

O’Brien powiedział: „Uzyskanie pomocy z zewnątrz jest kluczowym elementem wygrania wojny. (AP)

(To jest nieedytowana i automatycznie wygenerowana historia z kanału Syndicated News, personel LatestLY mógł edytować tekst treści lub nie)



Zrodlo