Wiadomości ze świata Wybory prezydenckie w USA zbliżają się do końca corocznych spotkań MFW i Banku Światowego

WASZYNGTON, 18 października (AP) – Światowi przywódcy finansowi, którzy spotkają się w przyszłym tygodniu w Waszyngtonie, staną przed poważną niepewnością: kto wygra wybory prezydenckie w USA i będzie kształtował politykę w największej gospodarce świata?

Nominowany przez Republikanów były prezydent Donald Trump i wiceprezydent Kamala Harris niewiele mówili o swoich planach dotyczących Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego. Jednak ich odmienne poglądy na temat handlu, ceł i innych kwestii gospodarczych nie dają spokoju liderom finansowym podczas corocznych spotkań instytucji finansowych.

Przeczytaj także | Vasundhara Oswal aresztowany: szwajcarsko-indyjski miliarder Pankaj Oswal twierdzi, że jego córka została nielegalnie przetrzymywana w Ugandzie (patrz zdjęcia).

Dyrektor wykonawcza MFW Kristalina Georgiewa wspomniała o tym w czwartkowym przemówieniu inauguracyjnym przed spotkaniami.

Ostrzegł, nie wymieniając nazwiska Trumpa, że ​​„główni gracze, kierując się obawami dotyczącymi bezpieczeństwa narodowego, w coraz większym stopniu zwracają się w stronę polityki przemysłowej i protekcjonizmu, tworząc jedno ograniczenie handlowe za drugim”.

Przeczytaj także | „Yahya Sinvor nie żyje”: izraelski premier Benjamin Netanjahu potwierdził śmierć przywódcy Hamasu i jednego z twórców straszliwych ataków z 7 października.

Powiedział, że handel „nie będzie motorem wzrostu jak dawniej” i ostrzegł, że ograniczenia handlowe będą „jak polewanie zimną wodą i tak już gorącej gospodarki światowej”.

Jako prezydent Trump obiecuje nałożyć 60% cło na wszystkie chińskie towary i „uniwersalne” cło w wysokości 10% lub 20% na wszystko, co wprowadzane jest do Stanów Zjednoczonych, podkreślając, że koszt opodatkowania importu z zagranicy w celu wytworzenia tych towarów.

Jednak ekonomiści głównego nurtu twierdzą, że w rzeczywistości stanowią one podatek nakładany na amerykańskich konsumentów, który zmniejsza efektywność gospodarki i powoduje wzrost inflacji w Stanach Zjednoczonych.

Trump opowiada się także za izolacjonizmem i ostro krytykuje instytucje wielostronne. Podczas swojej pierwszej kadencji podpisał zarządzenie wykonawcze wycofujące się z umowy handlowej Partnerstwa Transpacyficznego i zastępując Północnoamerykańską Umowę o Wolnym Handlu Umową Stany Zjednoczone-Meksyk-Kanada. Jego administracja zablokowała nowe nominacje do organu apelacyjnego Światowej Organizacji Handlu po wygaśnięciu kadencji sędziów, pozostawiając organizację bez funkcjonalnego organu apelacyjnego.

W przemówieniu przed czwartkowymi spotkaniami prezes Banku Światowego Ajay Banga bezpośrednio wypowiadał się na temat wyborów w sesji pytań i odpowiedzi z reporterami. Przypisał Trumpowi zwiększenie inwestycji w Międzynarodowym Banku Odbudowy i Rozwoju podczas jego prezydentury, który udziela pożyczek krajom o średnich dochodach.

„Wtedy pojawia się pytanie, jak różnią się niuanse w poszczególnych administracjach” – powiedział Banga. „Jeszcze nie wiem, więc nie myślę o tym, jak sobie z nimi poradzić”.

Harris nie sprecyzował swoich poglądów na temat Banku Światowego ani MFW, choć zaakceptował część ceł, prawdopodobnie kontynuując podejście administracji Bidena do współpracy międzynarodowej w sprawie zagrożeń, które nałożone na Chiny przez administrację Bidena-Harrisa w trakcie nie zostały anulowane. W maju administracja Trumpa nałożyła również duże cła na chińskie pojazdy elektryczne, zaawansowane akumulatory, ogniwa słoneczne, stal, aluminium i sprzęt medyczny.

Harris spotkał się z Bangą w czerwcu 2023 r., kiedy rozpoczynał swoją pięcioletnią kadencję na stanowisku prezesa Banku Światowego, a później wydał oświadczenie, że „kroki podjęte w celu rozwoju Banku Światowego, w tym poszerzenie jego misji w zakresie tworzenia odporności na globalne wyzwania, takie jak zmiana klimatu , pandemie, niestabilność i konflikty”.

Georgiewa, która w swoim przemówieniu nie mówiła bezpośrednio o wyborach, powiedziała: „Żyjemy w świecie braku zaufania i fragmentacji, gdzie bezpieczeństwo narodowe znajduje się wysoko na liście obaw wielu krajów. Zdarzało się to już wcześniej, ale nigdy w czasach tak dużej zależności gospodarczej. Mój argument jest taki, że nie możemy pozwolić, aby ta rzeczywistość stała się wymówką do nierobienia niczego, aby zapobiec dalszemu załamaniu się światowej gospodarki.” (AP)

(To jest nieedytowana i automatycznie wygenerowana historia z kanału Syndicated News, personel LatestLY mógł edytować tekst treści lub nie)



Zrodlo