Wiadomości ze świata Tysiące przedszkoli w całych Chinach zostało zamkniętych w związku z gwałtownym spadkiem liczby urodzeń

Pekin, 27 października (PTI) W miarę pogłębiania się kryzysu demograficznego w Chinach, według oficjalnego raportu, tysiące popularnych przedszkoli zostało zamkniętych w związku z gwałtownym spadkiem liczby zapisanych dzieci do szkół w całym kraju z powodu gwałtownego spadku wskaźnika urodzeń.

Według rocznego raportu Ministerstwa Edukacji Chin w 2023 roku liczba przedszkoli zmniejszy się o 14 808 do 274 400. Jest to drugi z rzędu roczny spadek wskaźnika urodzeń w Chinach.

Przeczytaj także | Pracownik Nestle: Szwajcarska firma produkująca żywność i napoje zwalnia około 150 pracowników sprzedaży we Francji.

W niedzielę dziennik South China Morning Post podał, powołując się na raport ministerstwa, że ​​liczba dzieci zapisanych do przedszkoli spadła trzeci rok z rzędu do 11,55 proc., czyli 5,35 mln, w 2018 r. W zeszłym roku wyniosła 40,9 mln osób.

Zmniejszy się także liczba szkół podstawowych z 5 645 do 143,5 tys. w 2023 r., co oznacza spadek o 3,8%.

Przeczytaj także | Zwolnienia w Spirit Airlines: budżetowy przewoźnik planuje redukcję personelu, sprzedaż samolotów w celu obniżenia kosztów i zwiększenia środków pieniężnych.

W raporcie Post stwierdzono, że spadek ten odzwierciedla szersze zmiany demograficzne w Chinach, gdzie spada zarówno wskaźnik urodzeń, jak i całkowita populacja, co stanowi poważne zagrożenie dla przyszłego wzrostu gospodarczego, który już spowalnia.

W zeszłym roku populacja Chin spadła drugi rok z rzędu do 1,4 miliarda, czyli ponad dwa miliony ludzi. W 2023 r. w Chinach zarejestrowano zaledwie dziewięć milionów dzieci, co stanowi najniższy wynik od rozpoczęcia rejestracji w 1949 r.

W wyniku spadającego wskaźnika urodzeń Chiny przekazały w zeszłym roku swój długo utrzymywany status najludniejszego kraju Indiom, których populacja wyprzedziła Chiny.

Chiny stanęły w obliczu podwójnego kryzysu. O ile z jednej strony obserwuje się spadek liczby urodzeń i urodzeń, o tyle następuje gwałtowny wzrost populacji osób starszych.

Do końca 2023 roku liczba ludności Chin w wieku 60 lat i więcej zbliży się do 300 milionów. Prognozy mówią, że liczba ta wzrośnie do 400 milionów do 2035 r. i 500 milionów do 2050 r., jak podała państwowa agencja informacyjna Xinhua na początku tego miesiąca.

Według „Post” coraz więcej przedszkoli przekształca się w ośrodki opieki dla seniorów, a wielu ich pracowników zmieniło pracę, aby opiekować się osobami starszymi.

Rosnąca liczba osób starszych w Chinach, które przez dziesięciolecia musiały znosić rygorystyczną politykę jednego dziecka, są w dużej mierze zależne od państwowego wsparcia w zakresie zabezpieczenia społecznego, co nadwyręża finanse państwa w czasie kryzysu.

Urzędnicy za poważny kryzys demograficzny w Chinach obwiniają istniejącą od kilkudziesięciu lat politykę jednego dziecka, która została zniesiona w 2016 r., po czym Chiny zezwoliły wszystkim parom na posiadanie dwójki dzieci.

Ponieważ nie zyskało to rozgłosu, Chiny zrewidowały swoją politykę populacyjną w 2021 r., zezwalając ludziom na posiadanie trójki dzieci, próbując przezwyciężyć niechęć par do posiadania większej liczby dzieci ze względu na wysokie koszty z tym związane.

W zeszłym miesiącu Chiny podniosły wiek emerytalny dla mężczyzn z 60 do 63 lat, a dla kobiet pracujących na stanowiskach pracy z 55 do 58 lat w związku z rosnącymi kosztami emerytur i opieki.

He Yafu, niezależny demograf mieszkający w prowincji Guangdong, powiedział: „W obliczu stagnacji gospodarczej wzrasta ciężar opieki nad osobami starszymi”.

„Operatorzy przedszkoli muszą strategicznie dostosować się, aby sprostać nowym wyzwaniom, takim jak rozszerzenie edukacji wczesnoszkolnej na dzieci do trzeciego roku życia oraz utworzenie zintegrowanego systemu opieki i edukacji” – powiedział „The Post”.

Dane Narodowej Komisji Zdrowia z 2021 r. wykazały, że ponad 30 proc. chińskich rodzin z dziećmi i niemowlętami w Chinach potrzebuje opieki nad dziećmi, ale tylko 5,5 proc. zapisało swoje dzieci do żłobków lub przedszkoli.

Chiny chcą ułatwić zawieranie małżeństw i utrudnienie rozwodów w obliczu kurczącej się i starzejącej się populacji.

(To jest nieedytowana i automatycznie wygenerowana historia z kanału Syndicated News, personel LatestLY nie modyfikował ani nie edytował treści)



Zrodlo