Wiadomości ze świata Tajwan kontroluje samoloty i statki PLA w pobliżu ADIZ w napiętej sytuacji

Tajpej [Taiwan]13 października (ANI): Ministerstwo Obrony Narodowej Tajwanu poinformowało o wykryciu 11 samolotów PLA, 8 statków PLAN i 1 chińskiego statku oficjalnego działających w pobliżu Tajwanu od godziny 6 rano.

Spośród wykrytych samolotów 9 przekroczyło linię środkową i wleciało do północnej, południowo-zachodniej i wschodniej strefy obrony powietrznej Tajwanu (ADIZ). W związku z tym wojska tajwańskie uważnie monitorowały sytuację i podjęły odpowiednie działania.

Przeczytaj także | Brazylia: Silny tajfun niszczy 1,6 miliona linii energetycznych w Sao Paulo.

W poście na X (dawniej Twitterze) Ministerstwo Obrony Narodowej Republiki Korei (Tajwan) stwierdziło, że „dziś o godzinie 6:00 (UTC+8) wykryto wokół Tajwanu 11 samolotów PLA, 8 statków PLAN i 1 statek oficjalny 9 samolot przekroczył środkową linię i wleciał na północ, południowy zachód i wschód od tajwańskiego ADIZ.

https://x.com/MoNDefense/status/1845268382888886586

Przeczytaj także | Brytyjski szok: Virginia McCullough zabija rodziców i przez 4 lata mieszka obok ich ciał w Essex; Do dożywocia.

Atak jest częścią trwającego napięcia między Tajwanem a Chinami, któremu towarzyszą częste operacje wojskowe Pekinu wokół wyspy.

Według tajwańskiej agencji informacyjnej tylko w tym miesiącu Chiny rozmieściły wokół Tajwanu 56 samolotów wojskowych i 22 okręty marynarki wojennej. Od września 2020 roku Pekin zaostrza taktykę szarej strefy, która polega na stopniowym zwiększaniu obecności chińskich samolotów wojskowych i okrętów wojennych na obszarach w pobliżu Tajwanu. Taktyka ta ma na celu wywarcie presji na Tajwan bez angażowania się w bezpośredni konflikt zbrojny.

Niedawne chińskie manewry wojskowe wokół Tajwanu postrzegane są jako część szerszego wzorca prowokacji, który nasilił się w ostatnich miesiącach. Chiński rząd regularnie przeprowadza ataki powietrzne i morskie na Cieśninę Tajwańską, a także ćwiczenia wojskowe w pobliżu wyspy.

Taktykę szarej strefy definiuje się jako działania, które nie odpowiadają wojnie na pełną skalę, ale mają na celu osiągnięcie celów bezpieczeństwa poprzez trwałe działania na niskim szczeblu. Taktyka ta miała na celu zniszczenie obrony Tajwanu bez rozpoczynania bitwy na pełną skalę.

Środkowa linia Cieśniny Tajwańskiej od dawna stanowi de facto granicę między Chinami a Tajwanem. Jednak od czasu wizyty byłej spikerki Izby Reprezentantów Nancy Pelosi na Tajwanie w sierpniu 2022 r. Chiny coraz częściej wysyłają tę trasę samolotami wojskowymi, okrętami wojennymi i dronami. To spowodowało napięcie między obiema stronami.

Tajwan, który oddzielił się od Chin w wyniku wojny domowej w 1949 r., nadal rządzi się niezależnie. Chiny uważają jednak Tajwan za część swojego terytorium i nie wykluczają użycia siły w celu zjednoczenia.

Zainteresowanie Pekinu Tajwanem wynika także z technologicznej gospodarki wyspy. Tajwan zachowuje jednak autonomię i pozostaje czujny wobec działań wojskowych Chin. (ANI)

(To jest nieedytowana i automatycznie wygenerowana historia z kanału Syndicated News, personel LatestLY nie modyfikował ani nie edytował treści)



Zrodlo