Wiadomości ze świata Stany Zjednoczone zakazały importu nowych towarów z Chin w związku z zarzutami dotyczącymi pracy przymusowej

WASZYNGTON, 2 października (AP) Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego ogłosił w środę, że zakazuje importu towarów od chińskiego producenta stali i producenta sztucznych słodzików, oskarżając obu o wykorzystywanie pracy przymusowej z zagranicy. zachodni region Xinjiangu.

Posunięcie to poszerza zakres wysiłków USA mających na celu przeciwdziałanie wprowadzaniu do kraju produktów, które według rządu są powiązane z łamaniem praw człowieka.

Przeczytaj także | Konflikt Izrael-Iran: Indie są głęboko zaniepokojone rosnącymi napięciami w Azji Zachodniej i wzywają wszystkie strony do powściągliwości.

DHS twierdzi, że dodanie do listy podmiotów objętych ujgurską ustawą o zapobieganiu pracy przymusowej to pierwszy przypadek, gdy chińskie przedsiębiorstwo stalowe lub producent słodzika aspartamowego stało się celem amerykańskich organów ścigania.

„Dzisiejsze działania potwierdzają nasze zaangażowanie w eliminowanie pracy przymusowej z amerykańskich łańcuchów dostaw i przestrzeganie naszych wartości, jakimi są prawa człowieka dla wszystkich” – powiedział Robert Silvers, podsekretarz ds. polityki bezpieczeństwa wewnętrznego. „Żadne pole nie jest niedostępne. Będziemy nadal identyfikować podmioty w różnych branżach i pociągać do odpowiedzialności tych, którzy czerpią korzyści z wyzysku i nadużyć”.

Przeczytaj także | Kryzys na Bliskim Wschodzie: Joe Biden, Prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki, mówi, że nie popiera ataku Izraela na irańskie obiekty nuklearne.

Ustawa federalna, podpisana przez prezydenta Joe Bidena pod koniec 2021 r., jest następstwem zarzutów łamania praw człowieka przez Pekin wobec członków grupy etnicznej Ujgurów i innych mniejszości muzułmańskich w Xinjiangu. Rząd chiński zaprzeczył tym twierdzeniom i bronił swoich praktyk i polityki w Xinjiangu jako walki z terroryzmem i zapewniania stabilności.

Nowe podejście oznaczało zmianę w stosunkach handlowych USA z Chinami, tak aby w większym stopniu uwzględniać bezpieczeństwo narodowe i prawa człowieka. Pekin oskarżył Stany Zjednoczone o wykorzystywanie praw człowieka jako pretekstu do tłumienia wzrostu gospodarczego Chin.

Początkowo egzekwowanie przepisów dotyczyło produktów wykorzystujących energię słoneczną, pomidorów, bawełny i odzieży, ale w ciągu ostatnich kilku miesięcy rząd USA zidentyfikował nowe obszary egzekwowania, w tym aluminium i owoce morza.

„To tylko odzwierciedlenie faktu, że niestety praca przymusowa zakłóca zbyt wiele łańcuchów dostaw” – powiedział Silvers grupie branżowej w czerwcu z okazji drugiej rocznicy umieszczenia tego podmiotu na liście. „Zatem nasza sieć egzekwowania prawa była bardzo szeroka z punktu widzenia branży”.

Powiedział, że ustawa „zmieniła dynamikę, nakładając na importerów obowiązek poznania swoich łańcuchów dostaw” i że jej wdrożenie pokazało, że Stany Zjednoczone mogą „postąpić właściwie” bez zakłócania normalnej działalności.

Od czerwca 2022 r. lista podmiotów powiększyła się do 75 firm oskarżonych o wykorzystywanie pracy przymusowej w Xinjiangu lub pozyskiwanie materiałów związanych z tą pracą przymusową – podał Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Baowu Group Xinjiang Bayi Iron and Steel Co. Ltd i Changzhou Guanghui Food Składniki Co. Ltd chińskich firm właśnie dołączyło do listy. (AP)

(To jest nieedytowana i automatycznie wygenerowana historia z kanału Syndicated News, personel LatestLY nie modyfikował ani nie edytował treści)



Zrodlo