Wiadomości ze świata Prezydent Tunezji Said wygrał drugą turę po stłumieniu opozycji

Tunis (Tunezja), 7 października (AP) Według wyników ogłoszonych w poniedziałek, prezydent Tunezji Kais Said zwyciężył w miażdżących wyborach po sezonie kampanii, w wyniku którego jego przeciwnicy zostali uwięzieni wraz z dziennikarzami, aktywistami i prawnikami.

Najwyższy niezależny organ wyborczy w tym północnoafrykańskim kraju, znany jako ISIE, podał pod koniec poniedziałku, że Saeed zdobył 90,7 procent głosów, co odzwierciedla wynik jego zwolenników w niedzielnych wyborach, przy czym większość jego przeciwników zdecydowała się na bojkot.

Przeczytaj także | Brytyjski szok: 14-letnia dziewczyna rzekomo w złym nastroju z powodu „okresów” dźga nożem rybackim ojca dwóch nauczycieli i uczniów w Carmarthenshire.

Jego najbliższy rywal, biznesmen Ayachi Zammel, zdobył 7,4% głosów po tym, jak większość sezonu kampanii spędził w więzieniu za przestępstwa związane z wyborami.

Urzędnicy wyborczy podali, że frekwencja wyniosła 28,8%, czyli znacznie mniej niż w pierwszej turze poprzednich wyborów w kraju. Były to trzecie wybory prezydenckie w Tunezji od Arabskiej Wiosny w 2011 r., kiedy protesty w obronie „chleba, wolności i godności” doprowadziły do ​​obalenia prezydenta Zaina al-Dina Ben Alego.

Przeczytaj także | Wymiana walut między Indiami a Malediwami „Yaarana trwa” – dokument z wizją ujawniony w obliczu rozluźnienia więzi (zobacz zdjęcia i wideo)

W kolejnych latach Tunezja przyjęła nową konstytucję i stworzyła demokrację wielopartyjną. Jednak dwa lata po objęciu urzędu Said zaczął niszczyć nowe instytucje w kraju. W lipcu 2021 roku ogłosił stan wyjątkowy, zawiesił parlament i zmienił konstytucję, aby wzmocnić władzę prezydenta.

Podczas jego pierwszej kadencji władze rozpętały falę represji wobec niegdyś tętniącego życiem społeczeństwa obywatelskiego w kraju. W 2023 r. uwięziono część jego prominentnych przeciwników z całego spektrum politycznego, w tym przywódcę prawicy Abira Moussiego i islamistę Rasheda Ghannouchiego, współzałożyciela partii Ennahda i byłego przewodniczącego tunezyjskiego parlamentu.

Dziesiątki kolejnych osób skazano na karę więzienia pod zarzutem podżegania do chaosu, podważania bezpieczeństwa państwa i naruszenia kontrowersyjnej ustawy przeciwdziałającej fałszywym wiadomościom, która według krytyków została wykorzystana do tłumienia sprzeciwu.

Tempo aresztowań wzrosło na początku tego roku, kiedy władze za cel obrały dodatkowych prawników, dziennikarzy, działaczy imigracyjnych i byłego szefa Komisji Prawdy i Godności po Arabskiej Wiosnie.

Zainteresowanie zaproszeniem prezydenta wyraziło kilkudziesięciu kandydatów, a wstępne dokumenty do udziału w niedzielnym wyścigu złożyło 17 osób. Ale członkowie komisji wyborczej zatwierdzili tylko trzy osoby. Po opublikowaniu ostatecznej listy kandydatów Zammel został natychmiast aresztowany.

W okresie przedwyborczym poddana została analizie rola komisji i jej członków, z których wszyscy są powoływani przez prezydenta. Odrzucili decyzję sądu o zwróceniu trzech kandydatów, których wcześniej odrzucili. Następnie parlament przyjął ustawę znoszącą uprawnienia sądów administracyjnych. (AP)

(To jest nieedytowana i automatycznie wygenerowana historia z kanału Syndicated News, personel LatestLY nie modyfikował ani nie edytował treści)



Zrodlo