Wiadomości ze świata Od czasu publikacji nowej książki stosunki Trump-Putin znajdują się w centrum uwagi

WASZYNGTON, 10 października (AP) – Nowa książka twierdzi, że były prezydent Donald Trump mógł odbyć aż siedem prywatnych rozmów telefonicznych z prezydentem Rosji Władimirem Putinem od czasu opuszczenia Białego Domu, zwracając uwagę na głośne stosunki polityczne Trumpa i stały dialog z Trumpem jest skupiony. światowych przywódców w dążeniu do powrotu do władzy.

Nic dziwnego, że były prezydent utrzymuje relacje z zagranicznymi odpowiednikami. Jednak szczegóły książki „Wojna” dziennikarza Boba Woodwarda wzbudziły obawy w świetle dochodzenia specjalnego prokuratora w sprawie prezydentury Trumpa, które analizowało rzekome powiązania Rosji z kampanią republikańską w 2016 r., a także niedawną krytykę Trumpa dotyczącą pomocy USA dla Ukrainy. Agresja wobec Rosji – wypowiedzi wskazujące na możliwą reformę polityki USA w przypadku jego wyboru.

Przeczytaj także | „To mój przyjaciel”: Donald Trump chwali premiera Narendrę Modiego, mówiąc, że „przed Modim co roku zmieniali indyjskich premierów” (obejrzyj wideo).

Emily Harding, która badała śledztwo Senackiej Komisji ds. Wywiadu w sprawie rosyjskiej ingerencji w wybory w 2016 r., a obecnie jest ekspertem ds. bezpieczeństwa narodowego w Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych, powiedziała: „Przestrzegałabym każdego światowego przywódcę przed ufaniem Władimirowi Putinowi”.

Zarówno kampania Trumpa, jak i Kreml, który według amerykańskich urzędników próbują wpłynąć na wybory w 2024 r. na korzyść Trumpa, zaprzeczyły tej wiadomości.

Przeczytaj także | Bangladesz: Czy śledztwo ONZ zapewni sprawiedliwość protestującym?

Na środowej konferencji prasowej sekretarz prasowa Białego Domu Karin Jean-Pierre powiedziała, że ​​administracja będzie miała „poważne obawy”, jeśli zgłoszone wezwania okażą się prawdziwe.

„Nie jesteśmy świadomi tych wezwań. Z pewnością nie mogę potwierdzić żadnego z tych połączeń stąd” – powiedział. „Jeśli to prawda, czy jesteśmy (martwieni)?” Czy mamy poważne obawy? Tak.”

Nie jest tajemnicą, że w ciągu ostatniego roku Trump odbył wiele spotkań z głównymi światowymi przywódcami: gościł węgierskiego nacjonalistycznego premiera Viktora Orbána i izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu, w kwietniu ubiegłego roku w Nowym Jorku z polskim prezydentem Andrzejem Dudą oraz spotkał się z Wołodymyrem Zełenskim podczas w zeszłym miesiącu wizyta prezydenta Ukrainy w USA.

Spotkania pozwolą Trumpowi odróżnić swoje podejście do polityki zagranicznej od podejścia prezydenta Joe Bidena i wiceprezydent Kamali Harris, kandydatki Demokratów na prezydenta, a także zacieśnić więzi, jeśli odzyska Biały Dom. Podczas lipcowej wizyty Netanjahu Trump przechwalał się „świetnymi stosunkami”, porównując go do bardziej napiętej dynamiki między izraelskim przywódcą a Bidenem.

Chociaż spotkania te były publicznie znane, Woodward w swojej książce cytuje anonimowego doradcę, który powiedział, że Trump i Putin odbyli aż siedem prywatnych rozmów. Robert Orttung, profesor stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie George’a Washingtona, powiedział, że zwiększa to liczbę utrzymujących się pytań o ich relacje i to, co Trump może chcieć osiągnąć.

Jako prezydent „nigdy tak naprawdę nie zrozumieliśmy, dlaczego tak bardzo lubi Putina i dlaczego miałby próbować nawiązać tak bliskie stosunki z kimś, kto jest tak wyraźnym przeciwieństwem i antytezą wszystkiego, co reprezentują Stany Zjednoczone” – powiedział Orttunga.

Niektóre zarzuty dotyczące powiązań między Trumpem a sojusznikami a Rosją z czasem uległy przegrzaniu lub zignorowaniu, ale temat ten nadal budzi poważne obawy społeczne, także po odejściu Trumpa.

FBI i specjalny prokurator Robert Mueller spędzili lata badając, czy Rosja zmówiła się z kampanią Trumpa mającą na celu manipulowanie wyborami w 2016 roku. Choć śledczy nie ustalili spisku przestępczego, ustalili, że kampania Trumpa aktywnie witała rosyjską pomoc podczas wyborów i że rosyjski rząd rozumiał, że skorzysta na prezydenturze Trumpa.

W 2018 roku Trump po spotkaniu z Putinem w Helsinkach w sposób zapadający w pamięć publicznie zakwestionował wniosek własnej agencji wywiadowczej o ingerencji Rosji w wybory.

„Mam duże zaufanie do moich ludzi z wywiadu, ale powiem wam, że prezydent Putin był dziś niezwykle mocny i stanowczy w swoich zaprzeczeniach” – powiedział wówczas Trump. Dodał: „Właśnie powiedział, że to nie Rosja”. Powiem tak: nie widzę powodu, dla którego miałoby tak być.”

Niedawno Trump nazwał Putina „bardzo mądrym” atakiem na Ukrainę i pochwalił osiągnięcia wojskowe Rosji w historycznych konfliktach, mówiąc w zeszłym miesiącu: „Jak mi powiedział pewnego dnia, pokonali Hitlera, pokonali Napoleona. To właśnie robią. Kłócą się i nie jest to przyjemne.

Książka, w której napisano również, że Trump potajemnie wysłał Putinowi maszyny testujące na Covid-19 w szczytowym momencie pandemii, nie opisuje treści ich rozmów.

Rzecznik kampanii Trumpa, Stephen Cheung, zaprzeczył temu incydencie, nazywając książkę osławionego autora przecieku z Watergate „dziełem naprawdę szalonego człowieka, który cierpi na wyniszczającą chorobę, jaką jest zespół zaburzeń Trumpa”.

„Musiałem przejść przez lata Rosji, Rosji, Rosji, a oni wiedzieli, że to fałszywka” – narzekał Trump w środę podczas kampanii wyborczej.

Rzecznik Kremla również zaprzeczył tym wezwaniom.

Szczegóły zawarte w książce ponownie wywołały debatę na temat ustawy Logana – ustawy z 1799 r., która zabrania prywatnym obywatelom amerykańskim prób interweniowania w „kontrowersje lub kontrowersje” między Stanami Zjednoczonymi a zagranicznymi mocarstwami bez zgody rządu.

Od lat pięćdziesiątych XIX wieku na mocy prawa wszczęto tylko dwie sprawy karne i żadna nie zakończyła się wyrokiem skazującym. Byli prezydenci, od Richarda Nixona po Jimmy’ego Cartera i Billa Clintona, po opuszczeniu Białego Domu rozmawiali z osobistościami międzynarodowymi.

„Trump może ponieść odpowiedzialność techniczną, tak jak sądzę, że dziesiątki innych celebrytów poniosło odpowiedzialność techniczną” – powiedział Daniel Rice, profesor prawa na Uniwersytecie Arkansas i ekspert w dziedzinie prawa konstytucyjnego.

Rice stwierdził, że jedną z możliwych przyczyn niepowodzenia ustawy jest niechęć prokuratorów do „robienia męczenników ze sprawców naruszenia” lub atakowania przeciwników politycznych obecnego prezydenta.

Sam Trump został poinformowany o ustawie Logana przez ówczesnego doradcę Białego Domu Dona McGahna po szeroko nagłośnionym epizodzie z udziałem jego pierwszego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego. Podczas rozmowy telefonicznej podczas zmiany prezydenckiej w 2016 r. Michael Flynn wezwał ambasadora Rosji w USA, aby zachował „płynność” w odpowiedzi na sankcje administracji Obamy za ingerencję w wybory, zapewniając go, że „możemy prowadzić lepszą rozmowę”. Trump został prezydentem.

Flynn udzielił wywiadu FBI na temat tej rozmowy i przyznał się do okłamywania agentów na ten temat, chociaż Trump ułaskawił Flynna w ostatnich tygodniach swojej prezydentury.

Trump wezwał następnie do pociągnięcia byłego sekretarza stanu Johna Kerry’ego do odpowiedzialności karnej za naruszenie ustawy Logana w związku z jego rozmowami z Iranem po odejściu z administracji Obamy. Kerry’emu nigdy nie postawiono zarzutów. (AP)

(To jest nieedytowana i automatycznie wygenerowana historia z kanału Syndicated News, personel LatestLY mógł edytować tekst treści lub nie)



Zrodlo