Wiadomości ze świata Kraje, przedsiębiorstwa i urzędnicy handlowi wzywają Unię Europejską do ponownego przemyślenia przepisów dotyczących lasów

JAKARTA, 2 października (AP) Coraz większa liczba rządów, międzynarodowych organizacji handlowych i przedsiębiorstw wzywa Unię Europejską do przeglądu przepisów dotyczących wylesiania, które wejdą w życie w grudniu.

Krytycy tego przepisu twierdzą, że będzie on dyskryminował kraje posiadające zasoby leśne i zaszkodził ich eksportowi. Zwolennicy unijnego rozporządzenia w sprawie wylesiania, w skrócie EUDR, twierdzą, że pomoże ono w walce z wylesianiem w skali globalnej.

Przeczytaj także | „Iran popełnił wielki błąd, zapłaci za niego” – powiedział izraelski premier Benjamin Netanjahu po ataku rakietowym Teheranu na Tel Awiw.

Kilka stowarzyszeń finansowych oświadczyło, że popiera cele rozporządzenia, ale luki w jego wdrażaniu mogą zaszkodzić ich przedsiębiorstwom.

Organizacje zajmujące się ochroną środowiska poparły to, twierdząc, że EUDR pomoże ograniczyć globalne wylesianie, które jest drugim co do wielkości źródłem emisji dwutlenku węgla po paliwach kopalnych.

Przeczytaj także | Debata wiceprzewodniczących 2024: Tim Walz, JD Vance o Azji Zachodniej, imigracji, aborcji i niepowodzeniach osobistych podczas pierwszej debaty wiceprzewodniczących (obejrzyj film)

Oto przegląd przepisów UE dotyczących wylesiania:

Co to jest EUDR i jakich produktów dotyczy?

Od 30 grudnia rozporządzenie UE w sprawie wylesiania zakazuje sprzedaży produktów leśnych w 27 państwach członkowskich UE, chyba że firmy udowodnią, że ich produkty nie są powiązane z wylesianiem. Jej zakres jest szeroki i obejmuje kakao, kawę, soję, bydło, olej palmowy, gumę, drewno i produkty pochodne z tych towarów.

Aby sprzedawać te produkty w Europie, duże firmy muszą udowodnić, że pochodzą z gruntów, które nie były wylesiane od 1 stycznia 2021 r., niezależnie od tego, czy wylesianie było legalne w krajach pochodzenia, czy nie. Małe przedsiębiorstwa znajdujące się na dalszych etapach łańcucha dostaw podlegają tym samym obowiązkom i ponoszą odpowiedzialność prawną w przypadku złamania zasad. Nie odpowiadają jednak za należytą staranność w odniesieniu do części swoich produktów, które zostały już omówione.

Niezastosowanie się może skutkować karami finansowymi i ograniczeniem dostępu do rynku UE.

Rozporządzenie wprowadza także system porównawczy, który klasyfikuje kraje lub regiony pod względem ryzyka nieprzestrzegania EUDR w trzech kategoriach: niskie, standardowe i wysokie.

„Ściśle współpracujemy z wieloma zainteresowanymi stronami, aby pomóc im przygotować się na wejście w życie tego przepisu” – powiedział rzecznik Komisji Europejskiej Adalbert Janz na niedawnej konferencji prasowej w Brukseli.

„Stale monitorujemy sytuację. Ciężko pracujemy, aby zostały spełnione wszystkie warunki, aby ustawa mogła zostać wdrożona bez powodu” – powiedział.

Dlaczego wzywa się do opóźnienia we wdrażaniu EUDR?

Urzędnicy wiodących eksporterów dotkniętych towarów, w tym Brazylii, Indonezji i Wybrzeża Kości Słoniowej, sprzeciwiają się tej zasadzie, twierdząc, że może ona działać jako bariera handlowa, szkodzić drobnym rolnikom i zakłócać łańcuchy dostaw.

Ambasada Indonezji w Brukseli, gdzie znajduje się siedziba UE, „Przepisy te uwzględniają lokalne warunki i możliwości, ustawodawstwo krajowe, mechanizmy certyfikacji, ich wysiłki na rzecz zwalczania wylesiania oraz wielostronne zobowiązania krajów-producentów, w tym zasadę wspólnej, ale zróżnicowanej odpowiedzialności nie jest brane pod uwagę”. – napisano w oświadczeniu. Indonezja jest największym na świecie eksporterem oleju palmowego i eksportuje wiele innych produktów leśnych.

Politycy w Unii Europejskiej również wyrazili obawy lub poprosili o przełożenie. Kanclerz Niemiec Olaf Scholz zwrócił się z wnioskiem o zawieszenie tego przepisu. Austria i niektóre ministerstwa rolnictwa UE również próbowały osłabić rozporządzenie.

Według doniesień szef Światowej Organizacji Handlu zwrócił się do Brukseli o dokonanie przeglądu zakazu importu z obszarów leśnych, twierdząc, że UE nie wydała jeszcze jasnych wytycznych dotyczących zgodności.

Światowa Organizacja Handlu odrzuciła prośbę The Associated Press o komentarz.

Grupy lobbingowe mające wpływ na takie przedsiębiorstwa, jak producenci pasz dla zwierząt i opon, również wyraziły zaniepokojenie rygorystycznymi wymogami rozporządzenia w zakresie śledzenia oraz niedokładnymi systemami wprowadzania danych i bazami danych, do których przedsiębiorstwa muszą składać wymagane oświadczenia.

W jaki sposób działacze na rzecz ochrony przyrody mają nadzieję, że EUDR pomoże chronić lasy?

Według raportu World Wildlife Fund za rok 2021 Europa znalazła się na drugim miejscu pod względem wielkości wylesiania w roku 2017. Grupy zajmujące się ochroną środowiska stwierdziły, że EUDR pomoże to ograniczyć.

W Brazylii, gdzie w obliczu rekordowej suszy szalały pożary, 25 grup zajmujących się ochroną środowiska poparło rozporządzenie w piśmie do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, stwierdzając, że ich zdaniem firmy i agencje rządowe przygotowują się do wdrożenia nowego programu popyt

Organizacje brazylijskie napisały w swoim piśmie: „To podstawowe postanowienie stanowi najbardziej ambitną próbę legislacyjną rozwiązania tych problemów na całym świecie”. „Każda sekunda jest ważna, aby chronić życie dzisiaj i przyszłość ludzkości, zapobiegać zmianom klimatycznym i zapobiegać utracie różnorodności biologicznej”.

Julian Oram, szef polityki w międzynarodowej organizacji ekologicznej Mighty Earth, powiedział, że przepis ten może również służyć jako model dla innych krajów do przyjmowania przepisów o podobnych skutkach.

„To katalizator dla rządów na całym świecie, aby powiedzieć dość: nie możemy w dalszym ciągu importować ani produkować towarów związanych z wylesianiem. Musi nastąpić punkt zwrotny – i to właśnie teraz”. (AP)

(To jest nieedytowana i automatycznie wygenerowana historia z kanału Syndicated News, personel LatestLY mógł edytować tekst treści lub nie)



Zrodlo