Wiadomości ze świata Kim był Yahya Sinvor, przywódca Hamasu, według Izraela, który został zabity?

BEJRUT, 17 października (AP) Yahya Sinwar zaplanował atak na Izrael, który zszokował świat i wywołał stale narastającą katastrofę, której końca nie widać.

W Gazie nie było nikogo lepszego w określeniu przebiegu wojny niż 61-letni przywódca Hamasu. Był weteranem walki, którego rzadko widywano w izraelskich więzieniach. Przez lata w izraelskich więzieniach nauczył się hebrajskiego i uważnie przyglądał się swemu wrogowi.

Przeczytaj także | Vasundhara Oswal aresztowany: szwajcarsko-indyjski miliarder Pankaj Oswal twierdzi, że jego córka została nielegalnie przetrzymywana w Ugandzie (patrz zdjęcia).

Izrael oświadczył w czwartek, że siły w Gazie zabiły Sinwara. Hamas nie skomentował jego śmierci.

Ta tajemnicza postać, której obie strony się obawiają, przyćmiła niespodziewany atak Mohammeda Deifa, szefa zbrojnego skrzydła Hamasu, który miał miejsce 7 października 2023 r. na południowy Izrael. Izrael podał, że Deif zginął w lipcowym nalocie w południowej Gazie, w którym zginęło ponad 70 Palestyńczyków.

Przeczytaj także | „Yahya Sinvor nie żyje”: izraelski premier Benjamin Netanjahu potwierdził śmierć przywódcy Hamasu i jednego z twórców straszliwych ataków z 7 października.

Wkrótce potem wygnany przywódca Hamasu, Ismail Haniyeh, zginął podczas wizyty w Iranie w wyniku eksplozji, do której Izrael przyznał się. Sinwar został później wybrany na jego miejsce na stanowisku najwyższego przywódcy Hamasu, chociaż ukrywał się w Gazie.

Bojownicy palestyńscy, którzy przeprowadzili ofensywę w październiku 2023 r., zabili głównie cywilów, zaskoczyli izraelskie wojsko i agencje wywiadowcze oraz zburzyli wizerunek niezwyciężoności Izraela.

Przejęcie Izraela było poważnym ciosem. W walkach zginęło ponad 42 000 ludzi, spowodowały rozległe zniszczenia w regionie przybrzeżnym i pozostawiły setki tysięcy Palestyńczyków bez dachu nad głową, a wielu na skraju głodu.

Sinwar przeprowadził pośrednie rozmowy z Izraelem, aby zakończyć wojnę. Jednym z jego celów było uwolnienie tysięcy Palestyńczyków przetrzymywanych w izraelskich więzieniach, na wzór porozumienia, które uwolniło go ponad dziesięć lat temu.

Pracował nad zbliżeniem Hamasu do Iranu i jego innych sojuszników w całym regionie. Jego ognista wojna z Hezbollahem doprowadziła do kolejnej izraelskiej inwazji na Liban, co skłoniło Iran i Izrael po raz pierwszy do wymiany bezpośredniego ognia, budząc strach przed jeszcze szerszym konfliktem.

Dla Izraelczyków Sinwar był postacią przerażającą. Rzecznik dowódcy izraelskiej armii admirał Daniel Hagari, odnosząc się do ugrupowania Państwa Islamskiego, nazwał go mordercą, który „udowodnił całemu światu, że Hamas jest gorszy od ISIS”.

Zawsze wyzywający Sinwar zakończył jedno ze swoich nielicznych przemówień publicznych wezwaniem Izraela do zabicia go, ogłaszając w Gazie, że „wracam do domu po tym spotkaniu”. Następnie zrobił to, ściskając dłonie i robiąc sobie selfie z ludźmi na ulicach.

Wśród Palestyńczyków czuł się bardziej komfortowo żyjąc za granicą niż inni przywódcy Hamasu, szanowani za przeciwstawianie się Izraelowi i pozostawanie w zubożałej Gazie.

Ale obawia się także swojego żelaznego uścisku w Gazie, gdzie tłumiony jest powszechny sprzeciw.

W przeciwieństwie do przyjaznych mediom osobowości kultywowanych przez niektórych przywódców politycznych Hamasu, Sinwar nigdy nie starał się budować publicznego wizerunku. Był znany jako „Rzeźnik Khan Younis” ze względu na brutalne traktowanie Palestyńczyków podejrzanych o współpracę z Izraelem.

Sinwar urodził się w 1962 r. w obozie dla uchodźców Khan Yunis w Gazie w rodzinie należącej do setek tysięcy Palestyńczyków wypędzonych z terytorium dzisiejszego Izraela podczas wojny w 1948 r. towarzyszącej jego powstaniu.

Był wczesnym członkiem Hamasu, który odłączył się od palestyńskiego oddziału Bractwa Muzułmańskiego w 1987 r., kiedy nadbrzeżna enklawa znajdowała się pod izraelską okupacją wojskową.

Sinwar przekonał założyciela grupy, szejka Ahmeda Yassina, że ​​aby odnieść sukces jako organizacja oporu, Hamas musi zostać oczyszczony z izraelskich reporterów. Utworzyli skrzydło bezpieczeństwa, znane wówczas jako Majd, na którego czele stał Sinwar.

Został aresztowany przez Izrael pod koniec lat 80. i podczas przesłuchania przyznał się do zabicia 12 podejrzanych wspólników. Ostatecznie został skazany na cztery dożywocie za przestępstwa, w tym porwanie i zamordowanie dwóch izraelskich żołnierzy.

Michael Kubi, były szef wydziału dochodzeniowego Izraelskiej Agencji Bezpieczeństwa, który przesłuchiwał Sinwara, przypomniał sobie wyznanie, które najbardziej go zaskoczyło: Sinwar powiedział, że zmusił mężczyznę do pochowania żywcem swojego brata, ponieważ był podejrzany o pracę dla Izraela . .

„Kiedy opowiedział nam tę historię, jego oczy były pełne szczęścia” – powiedział Kuby.

Jednak w oczach więźniów Sinwar był charyzmatyczny, uprzejmy i inteligentny oraz otwarty na więźniów niezależnie od orientacji politycznej.

Został przywódcą setek uwięzionych członków Hamasu. Zorganizował strajk, aby poprawić warunki. Studiował język hebrajski i społeczeństwo izraelskie. Zasłynął z karmienia swoich kolegów, przygotowywania kunafy, potrawy z rozdrobnionego ciasta z serem.

„Bycie przywódcą więzienia dało mu doświadczenie w negocjacjach i dialogu, a także rozumiał sposób myślenia wroga i sposoby wywierania wpływu” – mówi Anwar Yassin, obywatel Libanu, który spędził prawie 17 lat w izraelskich więzieniach. Sinwar.

Yassin zauważył, że Sinwar zawsze traktował go z szacunkiem, mimo że był członkiem Libańskiej Partii Komunistycznej, której świeckie zasady są sprzeczne z ideologią Hamasu.

W ciągu lat spędzonych w areszcie Sinvar napisał 240-stronicową powieść zatytułowaną „Oset i ziarno”. Opowiada historię społeczeństwa palestyńskiego od wojny na Bliskim Wschodzie w 1967 r. do roku 2000, kiedy rozpoczęła się druga intifada.

Sinvar napisał na wstępie powieści: „To nie jest ani moja osobista historia, ani historia konkretnej osoby, pomimo prawdziwości wszystkich wydarzeń”.

W 2008 roku Sinvar po leczeniu w szpitalu w Tel Awiwie przeżył agresywną postać raka mózgu.

W 2011 r. premier Benjamin Netanjahu zwolnił go wraz z około 1000 innymi więźniami w zamian za Gilada Szalita, izraelskiego żołnierza schwytanego przez Hamas podczas operacji transgranicznej. Netanjahu był ostro krytykowany za uwolnienie kilkudziesięciu więźniów oskarżonych o udział w śmiertelnych atakach.

Po powrocie do Gazy Sinwar utrzymywał ścisłą koordynację między politycznym przywództwem Hamasu a jego wojskowym skrzydłem, Brygadami Kassama. Słynął także z okrucieństwa. Uważa się, że jest on odpowiedzialny za zabicie w 2016 r. innego wyższego rangą dowódcy Hamasu, Mahmuda Ishtewiego, w wewnętrznej walce o władzę.

Po wyjściu na wolność ożenił się także.

W 2017 roku został wybrany na szefa biura politycznego Hamasu w Gazie. Sinwar współpracował z Haniyehem przy odbudowie grupy wraz z Iranem i jego sojusznikami, w tym libańskim Hezbollahem. Skupił się także na budowaniu siły militarnej Hamasu. (AP)

(To jest nieedytowana i automatycznie wygenerowana historia z kanału Syndicated News, personel LatestLY mógł edytować tekst treści lub nie)



Zrodlo