Wiadomości ze świata Gandhi wierzył, że przemoc jest największą siłą dostępną ludzkości i najpotężniejszą ze wszystkich broni: szef ONZ

Organizacja Narodów Zjednoczonych, 3 października (PTI) Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych Antonio Guterres powtórzył przesłanie Mahatmy Gandhiego o niestosowaniu przemocy, pokoju i równości, wyrażając zaniepokojenie światem „pełnym przemocy” i głębokimi konfliktami od Ukrainy po Bliski Wschód .

Guterres w swoim dzisiejszym przesłaniu z okazji urodzin Mahatmy Gandhiego powiedział: „W Międzynarodowym Dniu bez Przemocy świętujemy urodziny Mahatmy Gandhiego i potwierdzamy wartości, którym poświęcił swoje życie: równość, szacunek, pokój i sprawiedliwość”. 2 października.

Przeczytaj także | Horror w Afryce Południowej: dwie czarne kobiety zabite w Polokwane w poszukiwaniu pożywienia dla świń przez Białego Farmera i jego personel.

Wyrażając zaniepokojenie faktem, że dzisiejszy świat jest pełen przemocy, Guterres powiedział, że na całym świecie trwają konflikty.

„Od Ukrainy po Sudan, Bliski Wschód i dalej wojna wywołuje piekło zniszczenia, biedy i strachu. Nierówność i chaos klimatyczny podważają podstawy pokoju. A nienawiść szerzona w Internecie wylewa się na ulice” – powiedział. .

Przeczytaj także | Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych Antonio Guterres wyraził „głębokie uznanie” dla indyjskiego wkładu żołnierzy w operacje pokojowe w Libanie po wojnie między Izraelem a Hezbollahem.

Szef Organizacji Narodów Zjednoczonych zauważył, że Gandhi wierzył, że przemoc jest największą siłą dostępną ludzkości, potężniejszą niż jakakolwiek broń. Wezwał społeczność międzynarodową do wspólnego budowania instytucji, które „wspierają tę szlachetną wizję”.

Na środę w siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych zaplanowano specjalne wydarzenie zorganizowane przez Stałe Przedstawicielstwo Indii przy ONZ z okazji Międzynarodowego Dnia bez Przemocy, zatytułowane „Wartości Gandhiego i Karta Narodów Zjednoczonych”.

Podczas wydarzenia Ivor Fung, szef sztabu Przewodniczącego 79. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ Filemona Yang, powiedział, że życie Gandhiego jest potężnym świadectwem skuteczności pokojowych protestów, inspirującym ludzi na całym świecie, zwłaszcza w Azji i Afryki.

Przekazując wiadomość w imieniu Yang, Fung powiedział, że przywódcy tacy jak Nelson Mandela i Martin Luther King Jr. byli pod głębokim wpływem koncepcji „Satyagrahy” Gandhiego.

„Kiedy świat przechodzi burzliwy okres konfliktów w Gazie, Libanie, Birmie, Sudanie, Ukrainie i gdzie indziej, pokojowe przesłanie Mahatmy rezonuje mocniej niż kiedykolwiek” – powiedział.

Fung wezwał członków społeczności światowej nie tylko do poszanowania wartości ucieleśnionych przez Gandhiego, ale także do „potwierdzenia naszego przywiązania do zasad wyrażonych w Karcie Narodów Zjednoczonych”.

„Postanowijmy zakończyć konflikt, zaprzestać przemocy, chronić prawa człowieka i dążyć do bardziej sprawiedliwego i sprawiedliwego świata. Czyniąc to, kontynuujemy dziedzictwo Gandhiego i założycieli Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz kształtujemy przyszłość pokoju i sprawiedliwości”.

W swoim przesłaniu Stała Przedstawiciel Indii przy ONZ, Ambasador Parvatani Harish, stwierdziła, że ​​dzisiaj, gdy świat zmaga się z przemocą, konfliktami zbrojnymi i sytuacjami humanitarnymi, ideały niestosowania przemocy, dialogu i tolerancji głoszone przez Gandhiego w dalszym ciągu „kierują naszymi działania na rzecz zapewnienia pokoju i spokoju na całym świecie”.

Wcześniej Harish złożył wieniec pod popiersiem Mahatmy Gandhiego na Placu Północnym ONZ.

Powiedział, że popiersie „przypomina ludzkości, aby podążała za jego ideałami w literze i duchu oraz o stworzeniu lepszego i bardziej pokojowego świata, co jest pierwotnym celem Organizacji Narodów Zjednoczonych”.

Harish podkreślił, że historia Indii odzwierciedla przekonanie Mahatmy Gandhiego, że siła pochodzi ze sprawiedliwości, a nie z siły; że moc pochodzi z siły, a nie z mocy, i że zwycięstwo pochodzi z moralnej odwagi, a nie narzuconej uległości.

Harish powiedział, że dzisiejsza uroczystość „pomaga nam zastanowić się nad życiem Gandhiego” i potwierdza uniwersalne znaczenie zasady rozbrojenia dla zapewnienia kultury pokoju, tolerancji i harmonii na całym świecie.

Stały Przedstawiciel Sri Lanki przy ONZ Mohan Pieris przemawiając podczas specjalnego wydarzenia powiedział, że dzisiejszy świat przechodzi okres przejściowy.

„Ostatnie lata przyniosły nieoczekiwane zmiany” – stwierdził.

Pieris przedstawił kontrast między „najwyższymi wartościami, jakie wyznaczyła ludzkości jedna z największych istot ludzkich, a rzeczywistością, którą my, ludzie, stworzyliśmy w Karcie, aby chronić najwyższe wartości ludzkiej wolności we współczesnym świat. mam nadzieję, że będziemy żyć w pokoju i godności.”

Pieris powiedział, że Karta Stanów Zjednoczonych skupia się na pokojowym rozwiązywaniu konfliktów i zapobieganiu wojnom, co „odzwierciedla nacisk, jaki Gandhi przez całe życie kładł na rozwiązywanie sporów w drodze negocjacji i metod pokojowych”.

Powiedział, że podstawą jego światopoglądu jest zasada Gandhiego „Ahimsa”, czyli niestosowanie przemocy w myślach, mowie i działaniu.

Brak przemocy to sposób na życie w harmonii z innymi.

„Teraz, jeśli porówna się to z Artykułem 1 Karty Narodów Zjednoczonych, podkreśla on znaczenie utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa środkami pokojowymi i powiedziałbym, że odzwierciedla poparcie Gandhiego na rzecz rozwiązań bez użycia przemocy”.

Pieris podkreślił, że filozofia Gandhiego ma bezpośredni wpływ na podstawowe wartości Organizacji Narodów Zjednoczonych i nadal inspiruje ruchy międzynarodowe.

Zauważył jednak, że choć wartości Gandhiego są zgodne z Kartą Narodów Zjednoczonych, „niektórzy krytycy twierdzą, że system światowy, w tym Organizacja Narodów Zjednoczonych, często stawia na pierwszym miejscu interesy polityczne i gospodarcze Zachodu, co może zaprzeczać Gandhiej wizji zdecentralizowanej władzę i niezależność gospodarczą.”

Powiedział, że choć ONZ kontynuuje wysiłki na rzecz pokoju i sprawiedliwości na świecie, zasady niestosowania przemocy, prawdy i równości, za którymi opowiada się Gandhi, pozostają ważne w kształtowaniu sprawiedliwej i zrównoważonej przyszłości.

Organizacja Narodów Zjednoczonych obchodzi 2 października, w rocznicę urodzin Mahatmy Gandhiego, Międzynarodowy Dzień Niestosowania Przemocy.

Zgodnie z uchwałą Zgromadzenia Ogólnego z czerwca 2007 roku, która ustanowiła to święto, Międzynarodowy Dzień ma „szerzyć przesłanie o niestosowaniu przemocy, w tym poprzez edukację i świadomość społeczną”.

Rezolucja potwierdza „ogólne znaczenie zasady niestosowania przemocy” oraz chęć zapewnienia kultury pokoju, tolerancji, wzajemnego zrozumienia i niestosowania przemocy.

(To jest nieedytowana i automatycznie wygenerowana historia z kanału Syndicated News, personel LatestLY nie modyfikował ani nie edytował treści)



Zrodlo