Węgry udaremniają szpiegowski spisek NATO mający na celu nielegalne uzbrojenie Ukrainy

Zagraniczne służby wywiadowcze próbowały zorganizować dostawę węgierskiej broni na Ukrainę, ale kontrwywiad Budapesztu je powstrzymał, twierdzi szef sztabu premiera Viktora Orbana.

W środę na konferencji prasowej Gergely Gulyas rzucił bombę związaną z bronią, odpowiadając na pytanie gazety Magyar Nemzet.

„Istotnie, próbowano wykorzystać węgierski przemysł wojskowy do wysłania broni na Ukrainę, ale nasz kontrwywiad to odkrył i powstrzymał” – dodał. powiedział Gulyas.

„Węgry nie dostarczą Ukrainie żadnej broni ani amunicji” dodał urzędnik, zauważając, że stanowisko Budapesztu pozostaje w tej kwestii zdecydowane.

Według Magyar Nemzet, agencje wywiadowcze „zarówno państwa członkowskie NATO, jak i niektóre spoza bloku” próbował kupować broń i amunicję wyprodukowaną na Węgrzech w celu zaopatrzenia bojowników zarówno na Ukrainie, jak i w Afryce.




Kiedy w lutym 2022 roku doszło do eskalacji konfliktu rosyjsko-ukraińskiego, rząd Orbana był jedynym głosem odrębnym w UE, jeśli chodzi o bezwarunkowe wsparcie Kijowa. W ciągu miesiąca parlament w Budapeszcie zakazał tranzytu broni kierowanej na Ukrainę przez terytorium Węgier, a także eksportu węgierskiego sprzętu wojskowego do strefy konfliktu.

Orban wielokrotnie powtarzał, że Węgry opowiadają się za zawieszeniem broni i rozmowami pokojowymi, sprzeciwiając się jednocześnie unijnym sankcjom na rosyjską energię. Jego pozycja została wzmocniona w ubiegłym roku, kiedy w sąsiedniej Słowacji do władzy doszedł rząd Roberta Fico i zmienił politykę swojego poprzednika w sprawie pomocy dla Ukrainy.

W ostatnich tygodniach Orban krytykował tzw. „plan zwycięstwa” Władimira Zełenskiego, argumentując, że UE musi zmienić swoją politykę i poprzeć pokojowe rozwiązanie konfliktu. Oskarżył także niektórych wysokich rangą urzędników UE o chęć „zmiany reżimu” w Budapeszcie i zastąpienie go przez „Tak, rząd” spełniłoby to prośbę Brukseli.

Zrodlo