W związku z oskarżeniem o monopol Avtur uważa się, że Pertamina zastosowała się do przepisów BPH Migas

Czwartek, 3 października 2024 r. – 19:35 WIB

Dżakarta, VIVA – Centrum Studiów nad Technologiami Energetycznymi i Innowacyjnymi (CENITS) ocenia, że ​​PT Pertamina Patra Niaga w zakresie realizacji dostaw paliwa lotniczego przestrzegała przepisów rządowych, w tym ustalania cen w zależności od położenia geograficznego Indonezji.

Przeczytaj także:

Marketing doskonałych produktów, 20 małych i średnich przedsiębiorstw wspieranych przez Pertaminę zasypanych zamówieniami na targach INACRAFT 2024

Dyrektor Generalny Balinus CENITS East Java Region, Raden Muhsin Budiono, stwierdził, że świadczenie avtur realizowane przez Pertamina Patra Niaga opierało się na zasadzie zdrowej konkurencji. Ponieważ – kontynuował – Pertamina Patra Niaga w dużym stopniu przestrzega przepisów przyjętych przez rząd. Jednym z nich jest Rozporządzenie Agencji Regulacji Nafty i Gazu Downstream (BPH Migas) nr. 13/P/BPH Migas/IV/2008 w sprawie Regulacji i Nadzoru realizacji zaopatrzenia i dystrybucji paliwa lotniczego na lotniskach.

„Niniejsze rozporządzenie stanowi jedną z zasad odniesienia dla podatku VAT w zakresie dostaw paliwa lotniczego w 72 DPPU (stacjach napełniania samolotów) rozmieszczonych na całym archipelagu. W ten sposób stworzono zdrową konkurencję, zgodną z rygorystycznymi przepisami rządu” – powiedział Raden w jego oświadczenie, czwartek, 3 października 2024 r.

Przeczytaj także:

Nicke Widyawati znalazła się na liście najpotężniejszych kobiet 2024 r., Pertamina coraz silniejsza na arenie międzynarodowej

Komisja Nadzoru Konkurencji Biznesowej / budynek KPPU.

Raden ustosunkował się także do oświadczenia KPPU w sprawie śledztwa w sprawie Pertamina Patra Niaga, podejrzanej o stosowanie praktyk monopolistycznych i kontrolowanie rynku dostaw paliwa lotniczego. Według niego rząd Indonezji faktycznie ustanowił różne regulacje, które mają stworzyć zdrowy klimat biznesowy i zapobiegać praktykom monopolistycznym w sektorze energetycznym, w tym w sektorze paliwa lotniczego.

Przeczytaj także:

Balanipa zamienia odpady w obfite zyski

Oprócz tych przepisów rząd zlecił spółce Pertamina dostarczanie paliwa lotniczego na niektórych lotniskach, zwłaszcza na obszarach oddalonych. Zadanie to ma na celu zapewnienie dostępności paliwa lotniczego w całej Indonezji i wsparcie rozwoju regionalnego.

Oznacza to, że spółka Pertamina koncentruje się nie tylko na dostarczaniu paliwa lotniczego do dużych portów lotniczych, ale także do małych lub pionierskich portów lotniczych, które nie są rentowne z komercyjnego punktu widzenia ze względu na niski poziom popytu.

„Być może na tej podstawie opiera się fakt, że rozdział II art. 3 ust. 3 powyższych przepisów BPH Migas reguluje, że Rząd wymaga od podmiotów gospodarczych zajmujących się dostawami paliwa lotniczego priorytetowego traktowania krajowej produkcji rafineryjnej” – powiedział.

Dlatego też Raden uważa, że ​​oskarżenia KPPU są niesłuszne, a rynek paliwa lotniczego w Indonezji nie jest monopolem. Bo według niego zdrowa konkurencja została stworzona w oparciu o rygorystyczne regulacje rządowe.

„Niestety art. 3 ust. 3 jest uważany przez KPPU za bezstronny w stosunku do sektora prywatnego i utrudniający zdrową konkurencję. Tam, gdzie w przepisach BPH wymagania są uregulowane tak rygorystycznie, stawia to Pertaminę na pozycji lidera w branży sprzedaży paliwa lotniczego w Indonezji” – powiedział.

Następna strona

„Być może na tej podstawie opiera się fakt, że rozdział II art. 3 ust. 3 powyższych przepisów BPH Migas reguluje, że Rząd wymaga od podmiotów gospodarczych zajmujących się dostawami paliwa lotniczego priorytetowego traktowania krajowej produkcji rafineryjnej” – powiedział.

Następna strona



Zrodlo