W zeszłym roku izraelskie wojsko zabiło 165 dzieci na okupowanym Zachodnim Brzegu: ONZ

OHCHR podaje liczbę ofiar śmiertelnych po zastrzeleniu przez izraelskie wojsko 11-letniego Abdullaha Jamala Hawasha w Nablusie.

Organizacja Narodów Zjednoczonych twierdzi, że w ciągu ostatniego roku siły izraelskie zabiły na okupowanym Zachodnim Brzegu 165 dzieci.

Biuro Wysokiego Komisarza ds. Praw Człowieka (OHCHR) poinformowało w środę, że izraelskie wojsko zabiło 36 dzieci w nalotach i 129 przy użyciu ostrej amunicji, „większość w głowę lub górną część tułowia”.

Jak podało palestyńskie Ministerstwo Zdrowia na Zachodnim Brzegu, izraelscy żołnierze postrzelili we wtorek 11-letniego Abdullaha Jamala Hawasha w klatkę piersiową za rzucanie kamieniami w pojazd opancerzony w Nablusie.

Na filmach opublikowanych przez lokalne media widać, jak chłopiec rzucał kamieniem w opancerzony izraelski pojazd terenowy w oddali, po czym został postrzelony i upadł na ziemię.⁠

Biuro OHCHR na okupowanym terytorium Palestyny ​​stwierdziło, że Hawash „nie stanowi realnego zagrożenia” dla sił izraelskich.

Jego śmierć nastąpiła po tym, jak w niedzielę w Hebronie siły izraelskie postrzeliły 17-latka w głowę, pozostawiając go w stanie krytycznym.

Trzy dni wcześniej inny 11-latek również został postrzelony w głowę i ciężko ranny przez żołnierzy izraelskich w obozie dla uchodźców Arroub w gubernatorstwie Hebronu.

Armia izraelska również zintensyfikowała w nocy ofensywę na Zachodnim Brzegu, szturmując Nablus, miasto el-Bireh, miasto Deir Abu Mishal na zachód od Ramallah, obóz Balata na wschód od Nablus i obóz Fawwar na południe od Hebron.

W obozie dla uchodźców w Fawwar siły izraelskie rozpoczęły kampanię aresztowań. Palestyńska agencja informacyjna Wafa potwierdziła, że ​​aresztowano co najmniej siedem osób.

Ponadto siły izraelskie aresztowały jedną osobę ze wsi al-Hadab i trzy osoby z miasta Dura, obie na południowy zachód od Hebronu.

Ciągły atak Izraela na Zachodni Brzeg ma miejsce w czasie, gdy kraj obchodzi coroczne święto Simchat Tora.

Film zamieszczony w Telegramie, zweryfikowany przez agencję weryfikującą fakty Sanad należącą do Al Jazeery, ukazuje izraelskich osadników wykonujących rytuały talmudyczne przy Ścianie Płaczu – zwanej przez muzułmanów Ścianą Buraku – na Starym Mieście w Jerozolimie na okupowanym terytorium.

Mur sąsiaduje z meczetem Al-Aksa, gdzie w ciągu ostatnich kilku miesięcy izraelscy osadnicy wielokrotnie odprawiali rytuały talmudyczne pod eskortą uzbrojonych sił bezpieczeństwa.

Od początku wojny w Gazie izraelski skrajnie prawicowy minister bezpieczeństwa narodowego Itamar Ben-Gvir wielokrotnie szturmował teren meczetu.

Zrodlo