W strajku sudańskiej armii na rynku kapitałowym zginęło co najmniej 23 osób: ratownicy

Targ znajduje się w pobliżu jednego z głównych obozów w stolicy Sudanu, gdzie paramilitarne Siły Szybkiego Wsparcia (RSF) walczą z wojskiem.

Sudańskie wojsko przeprowadziło nalot na rynek w stolicy Chartumie, w wyniku czego zginęły co najmniej 23 osoby – podaje lokalna sieć ochotniczych ratowników.

Ponad 40 innych osób zostało rannych – poinformował w niedzielę oddział ratunkowy w południowym pasie w poście na Facebooku.

„Niektórzy z nich są w stanie krytycznym. To wynik wczorajszego wojskowego bombardowania rynku centralnego w Chartumie [Saturday] popołudniu” – stwierdził, cytując świadków na terenie rynku.

Targ znajduje się w pobliżu jednego z głównych obozów w stolicy Sudanu, gdzie paramilitarne Siły Szybkiego Wsparcia (RSF) walczą z wojskiem w wojnie domowej, w której zginęło dziesiątki tysięcy ludzi.

Od piątku w okolicach Chartumu, którego większość jest kontrolowana przez RSF, szalały zacięte walki, a wojsko uderzyło z powietrza w centrum i na południe od miasta.

Według świadków wojsko zbliża się do Chartumu z pobliskiego Omdurmanu, gdzie w sobotę wybuchły starcia.

Żadnego końca nie widać

Według szacunków Organizacji Narodów Zjednoczonych od kwietnia 2023 r. trwa wojna między sudańskimi siłami zbrojnymi (SAF) a paramilitarną RSF, w wyniku której zginęło 20 000 osób, a ponad 10 milionów zostało zmuszonych do wysiedlenia, w tym 2,4 miliona uciekło do innych krajów.

Rząd lojalny wobec armii ma swoją siedzibę w Port Sudan na wybrzeżu Morza Czerwonego, gdzie armia zachowała kontrolę.

W międzyczasie RSF przejęło kontrolę nad prawie całym rozległym zachodnim regionem Darfuru, spustoszyło rolnicze serce środkowego Sudanu i przedarło się na kontrolowany przez armię południowy wschód.

Wysiedlona Sudanka przebywa w schronisku w północnym Darfurze w Sudanie [File: Mohamed Jamal Jebrel/Reuters]

W wyniku konfliktu ponad 25 milionów ludzi – około połowa populacji Sudanu – rozpaczliwie potrzebuje żywności i opieki zdrowotnej.

W sierpniowej ocenie wspieranej przez ONZ stwierdzono głód w obozie dla uchodźców Zamzam w Darfurze niedaleko miasta el-Fasher.

Społeczność międzynarodowa bezskutecznie stara się zakończyć wyniszczający konflikt, który został przyćmiony przez wojny na Ukrainie i w Gazie.

Zrodlo