W Kanadzie dwóch przyznało się do winy za zabicie mężczyzny uniewinnionego w zamachu bombowym w Air India

Ripudaman Singh Malik, uniewinniony w 2005 roku od ataku, w którym zginęło 329 osób, został zastrzelony w Kolumbii Brytyjskiej w 2022 roku.

Dwóch mężczyzn przyznało się przed kanadyjskim sądem do morderstwa drugiego stopnia za udział w zabójstwie sikhijskiego biznesmena Ripudamana Singha Malika, który został uniewinniony w sprawie zamachu bombowego na samolot Air India w 1985 roku.

Malik i współoskarżony zostali uznani za niewinnych morderstwa i spisku mającego miejsce 23 czerwca 1985 r. w wyniku zamachu bombowego na samolot, który spowodował jego katastrofę na Oceanie Atlantyckim u wybrzeży Irlandii, w wyniku czego zginęło 329 pasażerów i załogi. Jest to najgorsza jak dotąd katastrofa lotnicza w Kanadzie.

Tego samego dnia na lotnisku w Tokio wybuchła kolejna bomba, w wyniku której zginęło dwóch japońskich pracowników obsługi bagażu. Uważa się, że bomba ta była wycelowana w inny lot linii Air India do Bangkoku, po czym przedwcześnie eksplodowała.

W poniedziałek przed Sądem Najwyższym Kolumbii Brytyjskiej w New Westminster Tanner Fox i Jose Lopez przyznali się do winy w związku ze śmiercią 75-letniego Malika w wyniku strzelaniny w 2022 roku.

Skazanie obu osób, pierwotnie oskarżonych o morderstwo pierwszego stopnia, zaplanowano na 31 października.

Sprawa ponownie została zbadana w obliczu rosnących napięć między Indiami a Kanadą po tym, jak Ottawa oskarżyła agentów rządowych New Delhi o udział w zabójstwie w czerwcu 2023 r. wybitnego aktywisty sikhijskiego Hardeepa Singha Nijjara, obywatela Kanady.

W maju doniesiono, że śledczy badają również, czy Indie stoją za zabójstwem Malika, który był niegdyś zwolennikiem separatystycznego ruchu Khalistan na rzecz narodu sikhijskiego w Indiach.

Chociaż ruch stracił przyczepność w Indiach, cieszy się silnym poparciem wśród części diaspory sikhijskiej w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Australii.

W czasie zamachów bombowych w Air India śledczy oskarżyli o nie separatystów sikhijskich, o których powszechnie uważa się, że szukali zemsty za śmiertelny szturm armii indyjskiej na Złotą Świątynię – najświętsze sanktuarium religii sikhijskiej – w stanie Pendżab rok wcześniej.

W oświadczeniu rodzina Malika stwierdziła, że ​​chociaż jest „wdzięczna” za postawienie Foxa i Lopeza przed wymiarem sprawiedliwości, „praca nie jest ukończona”, ponieważ namawiała dwóch mężczyzn do współpracy z policją „w celu wymierzenia sprawiedliwości tym, którzy cię zatrudnili”. .

„Do popełnienia tego morderstwa zatrudniono Tannera Foxa i Jose Lopeza” – dodał w oświadczeniu.

Z dokumentów sądowych wynika, że ​​zarówno Fox, jak i Lopez byli karani.

Gazeta Vancouver Sun doniosła, że ​​w sądzie między dwoma podejrzanymi doszło do bójki, po czym szeryf przerwał bójkę i zmusił ich do upadku na ziemię.

Malik został zastrzelony w swoim pojeździe przed swoją firmą w Surrey w Kolumbii Brytyjskiej 14 lipca 2022 r.

Syn Malika, Jaspreet Singh Malik, powiedział, że członkowie rodziny nigdy nie słyszeli o Foxie ani Lopezie i nie wie, dlaczego ktokolwiek miałby zabić jego ojca.

Rodzina Malik również nazwała to zabójstwo zamachem, nie identyfikując, kogo uważa za sprawcę.

Na początku tego miesiąca kanadyjska policja poinformowała, że ​​powołała specjalną jednostkę do zbadania licznych przypadków wymuszeń, przymusu i przemocy, w tym morderstw powiązanych z agentami indyjskiego rządu.

Kanada wydaliła sześciu indyjskich dyplomatów, których policja wymieniła jako osoby zainteresowane tą sprawą, a Indie wydaliły sześciu kanadyjskich dyplomatów.

Kanadyjska policja twierdziła, że ​​dyplomaci wykorzystali swoje stanowisko do gromadzenia informacji na temat Kanadyjczyków należących do ruchu Khalistan i przekazali je gangom przestępczym, których celem były bezpośrednio pojedyncze osoby, czemu Indie zaprzeczają.

W wyniku zamachu bombowego w 1985 r. samolot Air India wpadł do Oceanu Atlantyckiego u wybrzeży Irlandii, zabijając 307 pasażerów – w większości obywateli Kanady pochodzenia indyjskiego – i 22 członków załogi [File: Rob Taggart/Reuters]

Zrodlo