W izraelskich atakach na meczet i szkołę w Gazie zginęło dziesiątki urzędników

Władze lokalne twierdzą, że meczet Al-Aksa i budynek Ibn Rushda zapewniły schronienie setkom wysiedleńców

Lokalne władze podają, że co najmniej 24 Palestyńczyków zginęło w dwóch izraelskich atakach w Gazie, które uderzyły w meczet i szkołę. Izraelskie wojsko upierało się, że obiekty te były wykorzystywane przez agentów Hamasu.

Biuro ds. Mediów Rządu Gazy oskarżyło Izrael o „dwie brutalne masakry” w niedzielę, twierdząc, że celem ataków był Meczet Męczenników Al-Aksa, który sąsiaduje ze szpitalem, oraz szkoła Ibn Rushd. Obydwa obiekty mieszczą się „setki wysiedleńców”, – napisano w oświadczeniu na Telegramie.

Dodała, że ​​oprócz ofiar śmiertelnych dwadzieścia trzy osoby w wyniku ataku raniły także 93 osoby.

Izraelskie Siły Obronne (IDF) potwierdziły ataki, ale podały, że ich samoloty bojowe obierały za cel „Terroryści Hamasu” funkcjonującej wewnątrz obiektu, w którym mieściła się niegdyś szkoła. Dodała, że ​​meczet Al-Aksa, który również został zbombardowany, służył jako centrum dowodzenia i kontroli.

Te centra dowodzenia i kontroli były wykorzystywane przez terrorystów Hamasu do planowania i przeprowadzania ataków terrorystycznych przeciwko oddziałom IDF i Państwu Izrael,” – stwierdziło IDF, dodając to „podjęto liczne kroki, aby zmniejszyć ryzyko wyrządzenia krzywdy ludności cywilnej” przed atakiem i że incydent miał miejsce „kolejny przykład systematycznego nadużywania infrastruktury cywilnej przez organizację terrorystyczną Hamas”.

CZYTAJ WIĘCEJ:
Ogromna eksplozja po izraelskim ataku wstrząsa Bejrutem (WIDEO)

Izrael był szeroko krytykowany za – według niektórych – masowe ataki na enklawę palestyńską i jego operację naziemną, która doprowadziła do bezprecedensowych zniszczeń na tym obszarze. Zachodnia Jerozolima rozpoczęła atak na Gazę po niespodziewanym ataku Hamasu w październiku ubiegłego roku. Według oficjalnych danych, w wojnie między Izraelem a Hamasem zginęło dotychczas ponad 41 000 Palestyńczyków i 1100 Izraelczyków.

Możesz udostępnić tę historię w mediach społecznościowych:

Zrodlo