W Ferrol rusza siódma edycja międzynarodowego kongresu GOinterHUB na temat morskiej energetyki wiatrowej, promowanego przez Asime

Obiekty CIS Tecnoloxía e Deseño de Galicia, zlokalizowane w A Cabana w Ferrol, będą gospodarzami w najbliższy czwartek i jutro w piątek VII edycję międzynarodowego kongresu GOinterHUB, poświęconego sektorowi morskiej energetyki wiatrowej, podczas którego osoby odpowiedzialne za administrację i biznes dziedzinie omówiono możliwości tego sektora.

Na spotkaniu spotka się ponad 400 przedstawicieli ze wszystkich obszarów, aby podzielić się swoimi doświadczeniami, zwłaszcza z Galicji i obszaru Ferrolterra, które mają już duże doświadczenie w produkcji komponentów do produkcji energii, zwłaszcza w zakresie wsparcia.

Za organizację odpowiadają Asime, Navantia Seanergies, Windar Renovables i Xunta, we współpracy z innymi administracjami i firmami.

Pierwszego dnia rano odbyły się różne sesje tematyczne, a po południu wizyty w stoczni Navantia Seanergies w Fene (A Coruña), gdzie realizowanych jest kilka projektów morskiej energii wiatrowej, przedstawiając trzy inicjatywy referencyjne, w których biorą udział Asime, takie jak „Flores”, „Aowinde” i gromada wiatrów atlantyckich.

REKOMPENSATA ZA POŁOWOWANIE

Według Sekretarza Generalnego ds. Przemysłu i Rozwoju Energii Xunta, Nicolása Vázqueza, nie można przegapić szans w tym sektorze, chociaż „z pełnym poszanowaniem wszystkich zaangażowanych sektorów, z rekompensatą w obszarach, w których wdrażane są morskie farmy wiatrowe”.

„Nadszedł czas na rozpoczęcie projektów” – stwierdził, po czym ubolewał nad sytuacją parku doświadczalnego w Punta Langosteira, „który został obecnie wstrzymany przez rząd centralny decyzją, która wydaje nam się niestosowna, ponieważ jest to obszar która została uzgodniona dla rybołówstwa i korzystała z pomocy samego ministerstwa za pośrednictwem IDEA”.

Z kolei sekretarz generalny Asime i Galicyjskiej Grupy Energii Morskiej (GOE-Asime) Enrique Mallón przypomniał, że kiedy zaczynali „stawiać na morską energetykę wiatrową, nikt w to nie wierzył”. „Ale po ponad 10 latach wykazano ogromny potencjał zarówno Galicji, jak i północnej Hiszpanii, dzięki strategicznym sojuszom, które nawiązujemy z Asturią i Kantabrią w Supergromadzie Wiatru Atlantyckiego” – dodał.

Ponadto zapewnił, że „nadszedł czas, aby zaangażować się w realizację także na wodach”, odnosząc się do instalacji farm wiatrowych na wybrzeżach Galicji, „współistniejąc z resztą działań i nadając większą wagę element lokalny w wycenie przyszłych aukcji wystawianych na przetarg, jak przekazaliśmy Rządowi”.

Tymczasem prezes Galician Wind Association (EGA) Manuel Pazo ubolewał, że „nagle” „cała kwestia energii wiatrowej została w Galicji osądzona” i dlatego stwierdził, że „kluczem w tej sytuacji jest koncepcja wyższego interesu publicznego, co robią takie kraje jak Niemcy, Chiny czy USA”.

Jego zdaniem „bez energii odnawialnych nie ma przyszłości” i dlatego nalegał, aby „nie zakłócać tej sytuacji, ponieważ technologia i projekty stają się przestarzałe, dopóki nie zostaną rozwiązane”.

DRUGA PODRÓŻ

Drugi dzień tego kongresu odbędzie się również w obiektach zlokalizowanych w A Cabana, z intensywnym programem konferencji, w którym weźmie udział ponad 30 prelegentów krajowych i międzynarodowych, którzy będą debatować nad aktualnym stanem morskiej energetyki wiatrowej w Galicji, Hiszpanii i na świecie .

Otwarcia dokona José Manuel Rey Varela, burmistrz Ferrol; Juventino Trigo, radny Fene i Rebeca Acebron, wiceprezydent Asime, na zakończenie, w południe, wystąpi delegat rządu Galicji, Pedro Blanco; Minister Gospodarki i Przemysłu María Jesús Lorenza oraz prezydent Asime Justo Sierra.

Zrodlo