W 2023 r. u Osakidetzy zdiagnozowano 718 przypadków raka piersi, co stanowi najwyższą liczbę w dotychczasowej historii.

W ramach „Programu wczesnego wykrywania raka piersi” prowadzonego przez Osakidetzę w ubiegłym roku w Kraju Basków zdiagnozowano 718 nowotworów piersi, co stanowi najwyższą liczbę w dotychczasowej historiidzięki zwiększeniu liczby wykonywanych badań i stosowaniu bardziej precyzyjnych mammografii. Większość wykrytych nowotworów znajdowała się we „wczesnym stadium”Jak podało Ministerstwo Zdrowia, w najbliższą sobotę „Światowy Dzień Raka Piersi”.

Maite Valle, rzeczniczka stowarzyszenia Katxalin, które w Gipuzkoa wspiera kobiety dotknięte rakiem piersi i ginekologią, podkreśliła znaczenie uczestnictwa do programu badań przesiewowych w Osakidetza. „Nie możemy zapominać o listach, musimy być uważni, aby żadna kobieta nie przestała odpowiadać na wezwania Osakidetzy z powodu program wykrywa dużą liczbę nowotworów wśród wykonywanych skanów„.

Osakidetza wyjaśniła, że ​​pomimo tego, że wykrywa się coraz więcej nowotworów, Przeżycie również w Euskadi stale rośnie, więc wpływ tej choroby jest zmniejszony. Wszystko to – dodał – „dzięki wczesnemu wykrywaniu i stosowaniu coraz bardziej spersonalizowanych, skuteczniejszych terapii z mniejszą liczbą skutków ubocznych”.

ewolucja

Od początku programu wykryto raka u 13 103 kobiet na podstawie ponad 2 600 000 wykonanych do tej pory mammografii.. Większość wykrytych nowotworów znajduje się we wczesnym stadium, co pozwala na zastosowanie bardziej skutecznych i mniej agresywnych metod leczenia. W ten sposób Ponad 84% kobiet skorzystało z zachowawczego leczenia chirurgicznego.

W 2023 roku przeprowadzono ponad 124 000 badańu których rak piersi wykryto u 718 kobiet (116 w Álava, 372 w Bizkaia i 230 w Gipuzkoa). Zaproszenie do udziału kierowane jest do kobiet w wieku od 50 do 69 lat.a także osoby w wieku od 40 do 49 lat, u których w rodzinie występował rak piersi pierwszego stopnia (matka, ojciec, córka, syn, siostra, brat). Odbiór jest pozytywny i Obecnie uczestniczy w nich 80% powołanych kobiet.

Zrodlo