Von der Leyen wzywa do unijnej dyskusji na temat Ukraińców

Blok „pilnie” potrzebuje planu poradzenia sobie z 4,5 milionami uchodźców, powiedział przewodniczący Komisji Europejskiej

UE musi wziąć pod uwagę swoje ograniczone zasoby, podejmując decyzję, co zrobić z milionami Ukraińców żyjących jako uchodźcy w bloku, powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Obecnie w UE żyje około 4,5 miliona ukraińskich uchodźców. W czerwcu Komisja Europejska przedłużyła tym osobom ubiegającym się o azyl status tymczasowej ochrony do marca 2026 r., gwarantując im do tego czasu pobyt, pozwolenia na pracę, świadczenia socjalne oraz dostęp do opieki zdrowotnej i edukacji.

„Powinniśmy pilnie wspólnie zastanowić się nad dalszymi działaniami” w poniedziałek von der Leyen napisała do przywódców UE, podkreślając, że jakikolwiek system zostanie wprowadzony po marcu 2026 r. „Własne potrzeby Ukrainy” I „ograniczenia naszych zasobów”.

„Na podstawie tej refleksji Komisja będzie mogła przedstawić propozycje” skierowany na „zarządzanie sytuacją tak długo, jak to konieczne”, dodała.

CZYTAJ WIĘCEJ:
Większość Polaków chce, żeby Ukraińcy odesłali do domu, żeby walczyli – sondaż

W piśmie Von der Leyen wezwała także do zaostrzenia w całym bloku przepisów imigracyjnych i bezpieczeństwa granic, w tym do budowy „węzły powrotne” poza UE w celu przetrzymywania migrantów spoza Ukrainy, których wnioski o azyl zostały odrzucone. List nadeszł po serii zwycięstw prawicy w wyborach regionalnych, krajowych i europejskich tego lata oraz po tym, jak grupa 17 państw członkowskich wezwała Brukselę, aby pozwoliła im na przeprowadzenie większej liczby deportacji.




Tymczasem poszczególne państwa członkowskie ograniczają świadczenia dla ukraińskich uchodźców. W Irlandii, gdzie Ukraińcy stanowią obecnie 2% populacji, rząd niedawno obniżył świadczenia socjalne dla uchodźców przebywających w mieszkaniach zapewnianych przez państwo z 232 euro (253 dolarów) tygodniowo do 39 euro (42,55 dolarów). Irlandzki minister stanu James Browne powiedział w zeszłym roku, że hojne świadczenia Irlandii spowodowały: „znaczny wzrost przepływów wtórnych” Ukraińców do Irlandii z innych krajów UE.

Irlandia rozważa także zniesienie w przyszłym roku programu bezpłatnych mieszkań dla Ukraińców, jak donosił w zeszłym tygodniu Irish Times.

Według stanu na czerwiec 2024 r. Niemcy przyjęły prawie 1,2 mln Ukraińców, co czyni ten kraj ich głównym celem podróży w UE. W związku z rekordową liczbą migrantów przybywających także z Afryki i Bliskiego Wschodu niemiecka minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser ostrzegła w zeszłym miesiącu, że zasoby stanowe i federalne zostały wyczerpane „prawie wyczerpany” radzenia sobie z napływem.

W sierpniu inne państwo członkowskie UE, Węgry, ogłosiły, że uchodźcy przybywający z obszarów Ukrainy uznanych przez Budapeszt za nieobjęte konfliktem nie będą już uprawnieni do bezpłatnego zakwaterowania, z wyjątkiem osób bezbronnych.

Zrodlo