Vitoria odradza swoją wiarę i emocje w 70. rocznicę Koronacji Białej Dziewicy

Miasto Vitoria obchodzi dziś swoje 70-lecie jednego z najbardziej charakterystycznych momentów w swojej historii: Koronacja Białej Dziewicypatrona miasta, które odbyło się dnia 17 października 1954. Tego dnia na Plaza de España odbyła się wielka ceremonia, której przewodniczył nuncjusz papieski w Hiszpanii, ks. Do Antoniuszaktóry zwieńczył Virgin Blanca jako królowa i matka miasta.

Historyczna koronacja w 1954 roku

Koronacja Białej Dziewicy była ok wydarzenie starannie przygotowywane od ponad roku. „To były niesamowicie przygotowane dni” – wspomina ksiądz Félix Núñezktóry u niego 92 latawciąż zachowuje świeże wspomnienia tego momentu. W jednym wywiad z COPE EuskadimNúñez wspomina, jak miasto się odwróciło w organizacji wydarzenia. „Odkąd biskup poprosił Rzym o koronację, rozpoczęły się przygotowania” – mówi.

Ksiądz Félix Núñez w pewnym momencie wywiadu

Wśród najbardziej ujmującypodkreśla stworzenie korony Matki Boskiej z Dzieciątkiemzrobiony z biżuterią podarowaną przez kobiety z VitoriDo. „Korony Są bardzo cenne i wyjmowane tylko na przyjęciach.„, mówi Núñez. Kolejnym wydarzeniem poprzedzającym koronację była parada, która objechała miasto na tydzień przed wielkim dniem, ogłaszając przyjęcie mieszkańcom Vitorii.

Świadkowie niezapomnianych chwil

dzień 17 października 1954tysiące ludzi zebrało się na Plaza de España, aby być świadkami koronacji. „Mówią, że był 40.000 osóbWydaje mi się, że to dużo, ale było tłoczno” – mówi Núñez. Dla niego to wydarzenie było ujmujące, ponieważ jako seminarzysta miał okazję uczestniczyć w ceremonii i pomagać w niej. „Ja Miałem 22 latai tam Byliśmy Vitorianami, wszystkich zjednoczonych przez naszą Dziewicę– podkreśla ze wzruszeniem.

Ponadto w uroczystości wziął udział m.in chór dziecięcysławny wówczas Napiwki Dona Dimasaoraz chór seminaryjny, który liczył łącznie ponad 100 głosów. „Taki chór jest niepowtarzalny” – Núñez wspomina z nostalgią.

70 lat później tradycja jest nadal żywa

Hej, 70 lat później, Bractwo Białej Dziewicy zorganizował cykl działania upamiętniające to historyczne wydarzenie. Ricardo Sáenz de Heredia, opat Bractwa, podkreśla wagę podtrzymywania tego nabożeństwa. „Chcemy, aby mieszkańcy Vitorii poznali i zrozumieli tę tradycję, a jeśli wydaje im się to dobre, chcą jej” – komentuje.

On 9 października, Katedra Najświętszej Marii Panny była scena koncert „W koronacji”w którym Miejski Zespół Muzyczny z Vitorii i Chór Manuela Iradiera. Dziś po południuuroczystość przeniesie się na IKościół Św. Michałasanktuarium Białej Dziewicy, gdzie przy 7:30 odbędzie się misa pontyfikalna przewodniczy biskup diecezji Juan Carlos Elizalde.

Procesja z latarniami w Vitorii

Procesja z latarniami w Vitorii

„Dziś chcemy nadać temu szczególne znaczenie, m.in procesja z 16 pochodniami W pamięć z tych 16 handlarzy, którzy założyli Bractwo w 1613 roku„wyjaśnia Sáenz de Heredia. Pomimo niekorzystne prognozy pogodyopat zapewnia, że ​​„ radość wejdzie do środka„.

The Bractwo Białej Dziewicy jest dzisiaj A odniesienie społeczne, kulturowe i duchowe w Vitorii. „Reprezentujemy cztery filary: oddanie, kultura, dziedzictwo i przekaz” – mówi Sáenz de Heredia. Z ponad 2800 braciCzy cel jest dalszy rozwój i osiągnięcie 5.000„ponieważ trzeba mierzyć wysoko”.

Na zakończenie dnia uczestnicy będą mogli cieszyć się m.in słodka nagroda: czekolada z te tradycyjne Dzieckokolejny przykład połączenia tradycji i społeczności, który nadal charakteryzuje Vitorię.

Zrodlo