Uzbrojeni napastnicy zabijają 20 górników w południowo-zachodnim Pakistanie

Atak jest ostatnim w prowincji Beludżystan i przed kluczowym międzynarodowym szczytem w Islamabadzie rosną obawy dotyczące bezpieczeństwa.

Uzbrojeni napastnicy zabili 20 górników, a siedmiu raniło kolejnych siedmiu w małej prywatnej kopalni węgla w południowo-zachodnim Pakistanie – podała policja, budząc obawy dotyczące bezpieczeństwa na kilka dni przed planowanym w kraju ważnym międzynarodowym szczytem.

Napastnicy wtargnęli do kwater górników w dystrykcie Dukki w niespokojnej pakistańskiej prowincji Beludżystan, zebrali robotników i otworzyli ogień – powiedział w piątek lokalny funkcjonariusz policji Hamayun Khan Nasir.

„Grupa uzbrojonych mężczyzn zaatakowała kopalnie spółki Junaid Coal w [Dukki] obszar w [early] godzinami przy użyciu ciężkiej broni” – powiedział, dodając, że napastnicy wystrzelili rakiety i granaty również w stronę min.

Według Nasira większość ofiar pochodziła z regionów Beludżystanu, w których mówi się językiem pasztuńskim. Trzej spośród zabitych i czterech rannych byli obywatelami Afganistanu.

Żadna grupa nie wzięła od razu odpowiedzialności za atak.

Beludżystan jest wylęgarnią ruchów zbrojnych, a wśród nich dominującą Armią Wyzwolenia Beludżystanu (BLA). Oskarżają rząd centralny w Islamabadzie o eksploatację bogatych zasobów ropy i minerałów prowincji ze szkodą dla lokalnej ludności w największej i najmniej zaludnionej prowincji kraju, graniczącej z Iranem i Afganistanem.

W poniedziałek BLA – uznana przez Pakistan, Wielką Brytanię i Stany Zjednoczone za grupę terrorystyczną – przyznała się do ataku wymierzonego w obywateli Chin w pobliżu największego lotniska w Pakistanie.

Ambasada Chin w Pakistanie podała, że ​​co najmniej dwóch obywateli zginęło, a trzeci został ranny po tym, jak w ich konwój zaatakowano improwizowanym ładunkiem wybuchowym, który prawdopodobnie zdetonował zamachowiec-samobójca.

Lokalne media podają, że w sumie co najmniej 10 osób zostało rannych, w wyniku eksplozji zniszczone zostały cztery samochody, a w wyniku pożaru 10 kolejnych zostało uszkodzonych.

Tysiące obywateli Chin pracuje w Pakistanie, a wielu z nich jest zaangażowanych w wielomiliardowy projekt infrastrukturalny Pekinu – Inicjatywę Pasa i Szlaku.

Pomimo wielokrotnych próśb Chin o wzmocnienie bezpieczeństwa Pakistanu, nastąpił gwałtowny wzrost ataków i niepokojów wokół kluczowych projektów infrastruktury Pasa i Szlaku w tym kraju.

Atak wzbudził obawy co do zdolności pakistańskich sił bezpieczeństwa do ochrony głośnych wydarzeń i obcokrajowców przed przyszłotygodniowym szczytem szefów rządów Szanghajskiej Organizacji Współpracy, który odbędzie się w Islamabadzie w dniach 15 i 16 października.

Zrodlo