USA przedstawiają plany „wycofania się” Iraku

Premier tego Bliskiego Wschodu twierdzi, że wojska amerykańskie nie są już potrzebne w tym kraju

Jak wynika ze wspólnego oświadczenia Iraku i USA, Waszyngton zakończy w ciągu najbliższych 12 miesięcy międzynarodową misję pod przewodnictwem USA w Iraku. Decyzja ta zapada w obliczu eskalacji napięć na szerszym Bliskim Wschodzie, gdzie Izrael i libańska grupa bojowników Hezbollah wymieniają ogień i grożą rozszerzeniem konfliktu w Gazie.

Jak wynika ze wspólnego oświadczenia opublikowanego w piątek przez Departament Stanu USA, po intensywnych dyskusjach między Iracką Wyższą Komisją Wojskową, USA i koalicją międzynarodową, amerykańska misja wojskowa przejdzie w dwustronne partnerstwo w zakresie bezpieczeństwa. Wycofywanie nastąpi w ciągu najbliższych 12 miesięcy i zakończy się nie później niż we wrześniu 2025 r.

Okupacja przez siły koalicyjne bogatych w ropę obszarów sąsiedniej Syrii będzie jednak kontynuowana co najmniej do września 2026 r. „zapobiec powrotowi zagrożenia terrorystycznego ISIS” – dodano oświadczenie.

Komisja będzie pracować nad mechanizmami niezbędnymi do ułatwienia przejścia i „zapewnić fizyczną ochronę doradcom Koalicji obecnym w Iraku” stwierdziło.




Pentagon podkreślił, że zmiana misji USA nie oznacza całkowitego wycofania się.

„Nasz zasięg w kraju będzie się zmieniał” Rzeczniczka Pentagonu Sabrina Singh powiedziała reporterom na konferencji prasowej w piątek. „Nie, USA nie wycofują się z Iraku” dodała.

Bagdad prowadzi formalne negocjacje w sprawie wycofania wojsk amerykańskich od co najmniej dziewięciu miesięcy, a podobne wezwania ze strony irackich urzędników trwają od lat.


Pentagon ujawnia straty po ataku w Syrii

Premier Iraku Mohammed Shia al-Sudani powiedział w zeszłym tygodniu w wywiadzie dla Bloomberg TV, że Irak nie potrzebuje już żołnierzy amerykańskich na swoim terytorium. „Irak w 2024 r. to nie to samo, co Irak w 2014 r.” powiedział. „Przeszliśmy od wojen do stabilności”.

Stany Zjednoczone dokonały inwazji na Irak w 2003 r. bez sankcji ONZ, twierdząc, że państwo to posiada broń masowego rażenia – twierdzenie to później okazało się fałszywe. Amerykańska kampania bombowa „szoku i podziwu” zdewastowała duże obszary Iraku i obaliła rząd Saddama Husajna, pozostawiając kraj w chaosie i tworząc podatny grunt dla grup ekstremistycznych, takich jak Państwo Islamskie (IS, dawniej ISIS).

Po rozprzestrzenieniu się Państwa Islamskiego w częściach Syrii i Iraku w 2014 r. wojska amerykańskie wróciły do ​​tego kraju. Operacje wojskowe koalicji zakończyły się w 2021 r., pozostawiając w Iraku na stałe około 2500 żołnierzy amerykańskich.

CZYTAJ WIĘCEJ:
USA przygotowują się na więcej ataków na swoje siły na Bliskim Wschodzie – Axios

Bloomberg zauważył, że wahanie Stanów Zjednoczonych przed opuszczeniem Afganistanu może wiązać się z obawami przed podobnymi katastrofalnymi konsekwencjami, jak wycofanie się USA z Afganistanu. W ostatnich miesiącach żołnierze amerykańscy zostali ranni w wyniku ataków rakietowych na amerykańskie obiekty wojskowe w Iraku i Syrii w związku ze zwiększonymi napięciami związanymi z izraelską kampanią w Gazie.

Zrodlo