USA „gotowe” do rozmów na temat ograniczenia zagrożenia nuklearnego – Biden

Oświadczenie nadeszło niecały miesiąc po ogłoszeniu przez Rosję zmian w swojej doktrynie nuklearnej w odpowiedzi na rosnące zaangażowanie Zachodu w konflikt na Ukrainie

Waszyngton jest gotowy do dialogu z Rosją, Chinami i Koreą Północną w kwestiach bezpieczeństwa nuklearnego, oznajmił w niedzielę prezydent USA Joe Biden. W oświadczeniu, w którym gratuluje tegorocznym laureatom Pokojowej Nagrody Nobla, japońskiej organizacji przeciwnej broni nuklearnej Nihon Hidankyo, Biden wezwał mocarstwa światowe do dalszego podejmowania kroków w celu uczynienia świata bezpieczniejszym poprzez pozbycie się go od broni nuklearnej.

Nihon Hidankyo to grupa utworzona przez ocalałych z japońskich miast Hiroszima i Nagasaki, nad którymi Stany Zjednoczone zdetonowały bomby atomowe podczas końcowych etapów II wojny światowej. Organizacja została uhonorowana tegoroczną Nagrodą Pokojową „za wysiłki na rzecz osiągnięcia świata wolnego od broni nuklearnej” – wynika z piątkowego oświadczenia Norweskiego Komitetu Noblowskiego.

Biden pochwalił Nihona Hidankyo za „ich historyczną pracę mającą na celu zapewnienie, że broń nuklearna nigdy więcej nie zostanie użyta”. Wyraził chęć wspólnej pracy z innymi mocarstwami atomowymi nad sposobami ograniczenia zagrożenia nuklearnego.

„Stany Zjednoczone są gotowe zaangażować się w rozmowy z Rosją, Chinami i Koreą Północną bez warunków wstępnych, aby zmniejszyć zagrożenie nuklearne. Nie ma żadnej korzyści dla naszych narodów ani dla świata, aby utrudniać postęp w redukcji arsenałów nuklearnych” – dodał. oświadczył amerykański prezydent.




Wydaje się jednak, że nastroje te są sprzeczne ze zgłoszonymi na początku tego roku zmianami w amerykańskiej strategii nuklearnej. W sierpniu „The New York Times” doniósł, że administracja Bidena zatwierdziła nową wersję amerykańskiej doktryny, nakazującą krajowi przygotowanie się do ewentualnych skoordynowanych konfrontacji nuklearnych z Rosją, Chinami i Koreą Północną.

USA mają drugi co do wielkości arsenał nuklearny na świecie, po Rosji. Moskwa zawsze podkreślała, że ​​nie chce używać broni nuklearnej. Jednak w zeszłym miesiącu Rosja ogłosiła krytyczne zmiany we własnej doktrynie nuklearnej w odpowiedzi na dyskusje prowadzone przez USA i ich sojuszników na temat udzielenia Ukrainie pozwolenia na użycie broni wyprodukowanej za granicą do uderzania w cele w głębi Rosji. Nowa strategia Moskwy uwzględnia agresję na Rosję i jej najbliższego sojusznika – Białoruś „przez jakiekolwiek państwo niejądrowe, ale przy udziale lub wsparciu państwa nuklearnego” jako „wspólny atak” które mogłyby wywołać reakcję nuklearną.

CZYTAJ WIĘCEJ:
Korea Północna twierdzi, że USA ryzykują „katastrofą nuklearną”

Komentując w niedzielę nową doktrynę, prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko stwierdził, że Rosja słusznie wprowadza zmiany, ponieważ mogą one pomóc zapobiec dalszej eskalacji konfliktu na Ukrainie poprzez “chłodzenie” Western „pasjonaci”.

Możesz udostępnić tę historię w mediach społecznościowych:

Zrodlo