UNODC proponuje kary dla nielicencjonowanych firm kryptograficznych w Azji Południowo-Wschodniej w celu zwalczania rosnących oszustw cybernetycznych

Niedawny raport organu ONZ podkreśla szybki wzrost liczby oszustw cybernetycznych związanych z kryptowalutami w Azji Południowo-Wschodniej. Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC) szacuje, że tylko w 2023 r. region poniósł straty finansowe w wysokości około 37 miliardów dolarów (około 3 10 663 crore rupii) w wyniku oszustw. Aby przeciwdziałać tej rosnącej tendencji, UNODC zaleciło karanie nielicencjonowanych firm kryptograficznych, które są wykorzystywane przez osoby zajmujące się praniem pieniędzy w celu ułatwiania nielegalnych transakcji.

„Opierając się na istniejącej infrastrukturze bankowości podziemnej, w tym nieuregulowanych kasynach, śmieciarkach i nielegalnych platformach hazardowych online, które przyjęły kryptowalutę, rozprzestrzenianie się dostawców usług wirtualnych aktywów wysokiego ryzyka (VASP) w Azji Południowo-Wschodniej wyłoniło się obecnie jako nowe narzędzie, dzięki któremu to możliwe. miało miejsce, obsługując przemysł przestępczy bez ponoszenia odpowiedzialności”, the raport powiedział.

W raporcie zaleca się, aby w ramach środków regulacyjnych proaktywnie „identyfikować i uniemożliwiać prowadzenie działalności” nieuregulowanym i nielicencjonowanym dostawcom usług zasobów wirtualnych (VASP), w szczególności giełdom kryptowalut.

UNODC opublikowało w tym tygodniu raport zatytułowany „Transnarodowa przestępczość zorganizowana i konwergencja oszustw opartych na cyberprzestrzeni, podziemnej bankowości i innowacji technologicznych w Azji Południowo-Wschodniej: zmieniający się krajobraz zagrożeń”. Na podstawie „obszernych dowodów” raport ujawnia, że ​​zorganizowane grupy przestępcze wykorzystują tereny kasyn, specjalne strefy ekonomiczne i obszary przygraniczne w celu ukrywania nielegalnej działalności.

Komentując sytuację, Masood Karimipour, regionalny przedstawiciel na Azję Południowo-Wschodnią i Pacyfik, UNODC, powiedział„Zorganizowane grupy przestępcze łączą się i wykorzystują słabe punkty, a zmieniająca się sytuacja szybko przekracza możliwości rządów, aby ją powstrzymać”.

Podkreślił następnie, że cyberprzestępcy stają się coraz bardziej wyrafinowani w wykorzystywaniu zaawansowanych technologii do przeprowadzania oszustw na dużą skalę, co skutkuje poważniejszymi stratami finansowymi.

„Doprowadziło to do powstania gospodarki usług przestępczych, a region (Azja Południowo-Wschodnia) stał się obecnie kluczowym poligonem doświadczalnym dla ponadnarodowych siatek przestępczych, które chcą rozszerzyć swoje wpływy i dywersyfikować działalność w kierunku nowych linii biznesowych” – dodał Karimipour.

UNODC zdecydowanie zaleca rządom krajów Azji Południowo-Wschodniej, aby zachowały większą czujność i nadały priorytet praktykom, które mogą zmniejszyć liczbę przypadków oszustw cybernetycznych.

Oprócz wykorzystania kryptowalut w raporcie podkreślono oszałamiający, 600-procentowy wzrost liczby cyberprzestępstw opartych na sztucznej inteligencji, w tym fałszywych fałszywych informacji, tylko w pierwszej połowie 2024 r. Stwierdzono, że niewłaściwe wykorzystanie sztucznej inteligencji jest poważnym czynnikiem zwielokrotniającym przestępstwa finansowe w całym regionie, obejmującym Kambodżę, Indonezję, Malezję, Singapur, Tajlandię i Wietnam.

„Integracja generatywnej sztucznej inteligencji nie tylko rozszerzyła zakres i skuteczność oszustw i cyberprzestępczości wykorzystujących cyberprzestępczość; obniżyły także bariery wejścia dla siatek przestępczych, którym wcześniej brakowało umiejętności technicznych pozwalających na wykorzystanie bardziej wyrafinowanych i dochodowych metod” – powiedział John Wójcik, analityk regionalny w UNODC, komentując sytuację.

Według Politykszacuje się, że rynek kryptowalut w Azji Południowo-Wschodniej wzrośnie o 4,13 procent do 2025 r., co daje wycenę na 4,4 miliarda (około 36 944 crore rupii).

Zrodlo