Unia Europejska wzywa do ich zaprzestania "natychmiast" Izraelskie ataki na misję ONZ w Libanie

Unia Europejska wezwała w tę niedzielę do „natychmiastowego” zaprzestania ataków na Tymczasowe Siły ONZ w Libanie (UNIFIL), które stanowią „poważne” naruszenie prawa międzynarodowego, wzywając jednocześnie do „pilnych wyjaśnień i dokładnego śledztwa”. władz izraelskich”.

„Te ataki na siły pokojowe Organizacji Narodów Zjednoczonych stanowią poważne naruszenie prawa międzynarodowego i są całkowicie nie do przyjęcia. Ataki te muszą zostać natychmiast wstrzymane” – stwierdził Wysoki Przedstawiciel UE do Spraw Zagranicznych Josep Borrell w oświadczeniu wydanym w imieniu Dwudziestu Siedmiu.

Szef europejskiej dyplomacji zauważył, że Dwudziestu Siedmiu „pilnie oczekuje wyjaśnień i dokładnego śledztwa władz izraelskich w sprawie ataków na UNIFIL, który odgrywa fundamentalną rolę dla stabilności południowego Libanu”.

Rada Bezpieczeństwa ONZ zbiera się w najbliższy poniedziałek, aby zbadać sytuację w Libanie w okresie maksymalnego napięcia w następstwie powtarzających się ataków armii izraelskiej na bazy UNIFIL i żądania Izraela ewakuacji tych obiektów.

Po wyrażeniu „głębokiego zaniepokojenia” eskalacją przemocy na tzw. błękitnej linii (granicy między Libanem a Izraelem) UE potępiła wszelkie ataki na misje ONZ.

Wyraził także swoje „szczególne zaniepokojenie” atakami armii izraelskiej na UNIFIL, w wyniku których kilku członków sił pokojowych zostało rannych.

W tę niedzielę armia izraelska zintensyfikowała swój postęp w południowym Libanie, w dniu wyznaczonym przez wspomniany wcześniej wjazd dwóch izraelskich czołgów do bazy UNIFIL w południowym Libanie, starcia z libańską grupą szyicką Hezbollah i ataki na ratowników medycznych z libańskiego Czerwonego Krzyża.

„Wszystkie podmioty mają obowiązek podjąć niezbędne środki, aby zapewnić bezpieczeństwo personelu i mienia Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz szanować przez cały czas nienaruszalność obiektów Organizacji Narodów Zjednoczonych” – Borrell powiedział w imieniu UE.

UE wezwała zatem wszystkie strony, aby w pełni wywiązały się ze swoich obowiązków w celu zapewnienia przez cały czas bezpieczeństwa personelu UNIFIL i umożliwienia mu dalszego wypełniania jego mandatu.

Żołnierze i inny personel UNIFIL, w którym uczestniczy obecnie 16 państw członkowskich UE, pracują w trudnych warunkach w obronie międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa – podkreślił Borrell.

W uznaniu tej pracy UE złożyła hołd jego profesjonalizmowi i odnowiła swoje „niezachwiane” poparcie dla roli UNIFIL-u.

Niedzielny atak miał miejsce tego samego dnia, w którym izraelski premier Benjamin Netanjahu oskarżył żołnierzy UNIFIL o bycie „ludzkimi tarczami” Hezbollahu.

Ze swojej strony UE stwierdziła również, że jest „głęboko zaniepokojona” ciągłym ostrzałem rakietowym Hezbollahu w kierunku Izraela.

Te starty rakiet „muszą się zatrzymać” – stwierdził Borrell w tym samym oświadczeniu, w którym wezwał także w imieniu Dwudziestu Siedmiu do zaprzestania „ataków Sił Obronnych Izraela na gęsto zaludnione obszary Libanu, które powodują poważne straty”. życia cywilnego i wysiedlenie wielu osób.

„Wzywamy wszystkie strony do przestrzegania międzynarodowego prawa humanitarnego w każdych okolicznościach” – powiedział.

W tym samym duchu UE ponowiła swój apel o natychmiastowe zawieszenie broni w Libanie oraz o zaangażowanie wszystkich stron i podjęcie działań na rzecz pełnego wdrożenia rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 1701.

W rezolucji tej wzywa się do całkowitego zaprzestania działań wojennych między Izraelem a Hezbollahem, wycofania sił izraelskich z Libanu i zastąpienia ich siłami libańskimi i UNIFIL rozmieszczonymi w południowym Libanie, a także rozbrojenia grup zbrojnych, w tym Hezbollahu.

Zrodlo