UCAM-SENS opracowuje czujnik, który wizualizuje integralny stan roślin w czasie rzeczywistym

Badacze z Zakład Czujników Chemicznych Katolickiego Uniwersytetu San Antonio de Murcia (UCAM-SENS) zaprojektowali czujnik oparty na mikroigłach, umożliwiający pomiar w czasie rzeczywistym stężenia dwóch jonów najważniejszych w fizjologii roślin, potasu i sodu, w żywych roślinach, bez powodowania uszkodzeń. Urządzenie to stanowi istotny postęp w monitorowaniu zdrowia roślin, umożliwiając ciągłe uzyskiwanie w czasie rzeczywistym danych na temat poziomów tych jonów, niezbędnych do prawidłowego rozwoju i wzrostu roślin.

Czujnik zapewnia szybką reakcję w czasie krótszym niż pięć sekund i może wykonywać ciągłe pomiary przez 24 godziny z dokładnością na wszystkich poziomach stężeń jonów powszechnych w roślinach, co czyni go idealnym narzędziem do stosowania w uprawach.

Opracowanie tego czujnika stanowi ogromny postęp w inteligentnym rolnictwie, ponieważ umożliwia wykrywanie zaburzeń równowagi jonowej w czasie rzeczywistym, co zapobiegałoby sytuacjom stresowym u roślin i optymalizowało zasoby. Ten nieinwazyjny system został przetestowany na roślinach bazylii i pomidora poddanych różnym sytuacjom stresowym, takim jak stres solny, oraz cyklom dnia i nocy.

Stworzenie tego czujnika jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na rozwiązania technologiczne, które pozwalają w sposób zrównoważony usprawniać produkcję rolną, co stanowi globalne wyzwanie w kontekście wzrostu liczby ludności i zmian klimatycznych.”co umożliwiłoby bardziej efektywne zarządzanie zasobami, takimi jak woda, co miałoby w konsekwencji pozytywny wpływ na gospodarkę regionu Murcja„powiedział badacz Aguedę Molinero.

Badania te, przeprowadzone przez UCAM we współpracy ze szwedzkim KTH (Królewskim Instytutem Technologicznym), przyczyniają się do rozwoju nowych platform analitycznych dla rolnictwa, oferując narzędzie, które może zoptymalizować zasoby i poprawić zdrowie upraw bez konieczności inwazyjnych metod i/lub metody destrukcyjne, które powodują nieodwracalne szkody, a to pozwala „umieszczenie Regionu wraz z UCAM-SENS na czele rozwoju nowych narzędzi dla rolnictwa precyzyjnego”– jak podkreśla kierownik projektu, prof Marii Cuartero.

Zrodlo