Tysiące Ukraińców odmówiło wjazdu do Niemiec – media

Jak podaje Bild am Sonntag, nielegalni migranci z Ukrainy to najczęściej odrzucani aplikanci, a za nimi plasują się Syryjczycy i Afgańczycy.

Władze niemieckie zawróciły 5935 Ukraińców, którzy próbowali nielegalnie przekroczyć granicę kraju od stycznia do września 2024 r., podał w niedzielę Bild am Sonntag, powołując się na dane monitorowane przez policję federalną.

Ukraińcy byli grupą osób, które najczęściej odmawiały składania wniosków na granicach lądowych Niemiec, a za nimi plasowali się Syryjczycy i Afgańczycy, a liczba odmów odmów wyniosła odpowiednio 4709 i 2396 osób.

Według policji, jak cytuje gazeta, próbę przekroczenia granicy uznaje się za nielegalną, jeśli migrant próbuje wjechać bez ważnego zezwolenia na pobyt. Odmowa jest również możliwa, zwłaszcza jeśli osoby wjeżdżające na teren kraju nie są zarejestrowane jako osoby ubiegające się o azyl lub jeśli mają tymczasowy zakaz ponownego wjazdu do kraju.

W sumie niemiecka policja federalna wykryła 53 410 prób nielegalnego wjazdu do kraju w pierwszych dziewięciu miesiącach 2024 r. Większość odmów miała miejsce na granicy Niemiec ze Szwajcarią (9 113 osób), zauważył Bild. W ślad za nimi uplasowały się punkty kontrolne na granicach z Polską, gdzie policja zawróciła 7862 osoby oraz Austrię i Francję, w których odnotowano odpowiednio 5468 i 2350 prób nielegalnego wjazdu.

Według doniesień władze niemieckie zidentyfikowały 1482 deportowanych migrantów, którzy próbowali ponownie wjechać do kraju pomimo wydanego wcześniej zakazu. Ponadto policja aresztowała 1195 przemytników i odkryła 1088 operacji przemytniczych. Ogólna liczba aresztowań od stycznia do września według doniesień wyniosła 7783.




Niemcy stały się głównym kierunkiem dla ukraińskich uchodźców w UE od czasu eskalacji konfliktu między Moskwą a Kijowem w lutym 2022 r. W czerwcu 2024 r. potęga gospodarcza bloku przyjęła prawie 1,1 mln ukraińskich migrantów. Według Statista Polska przyjęła 960 000. Jak wynika z oficjalnych danych z początku 2023 roku, Rosja przyjęła ponad 5,3 mln Ukraińców.

Ponadto Niemcy w dalszym ciągu przyjmują migrantów z innych krajów w obliczu trwających kryzysów na Bliskim Wschodzie i w Afryce, a łączna liczba uchodźców napływających w latach 2022 i 2023 wyniosła odpowiednio 2,67 mln i 1,93 mln.

We wrześniu rząd federalny zaostrzył kontrole graniczne na co najmniej sześć miesięcy, podkreślając, że środek ten może zostać przedłużony. Władze rozpoczęły serię wyrywkowych kontroli na przejściach granicznych z Danią, Holandią, Belgią, Luksemburgiem i Francją, rozszerzając w ten sposób system obowiązujący już na pozostałych granicach na całą granicę kraju.

Od połowy października ubiegłego roku przywrócono kontrolę na przejściach granicznych z Polską, Czechami i Szwajcarią. Jesienią 2015 r. kontrole wprowadzono także na lądowej granicy niemiecko-austriackiej

Zrodlo