Trzy nigeryjskie start-upy zebrały 24 miliony N w ramach wyzwania „Startupper” TotalEnergys

Trzy nigeryjskie start-upy oferujące innowacyjne rozwiązania rozwiązujące problemy w Nigerii otrzymały kwotę 24 milionów N na skalowanie swoich pomysłów po wyłonieniu zwycięzców konkursu TotalEnergys Startupper Challenge 2024.

Trzy startupy zapewniły Nigerii miejsce wśród 100 startupów wybranych z 32 krajów afrykańskich uczestniczących w tegorocznym konkursie.

Po wielkim finale konkursu, który odbył się we wtorek w Lagos, każdy ze startupów wrócił do domu z 8 milionami N.

Startupy

Trzy start-upy to Waste2light, firma produkująca energię elektryczną ze źródeł wiatrowych i wodnych poprzez przekształcanie odpadów z tworzyw sztucznych w drukowane w 3D komponenty do elektrowni wiatrowych i wodnych; Coconto, start-up zajmujący się recyklingiem, który przekształca łańcuch wartości kokosa w kierunku bardziej ekologicznej, zrównoważonej przyszłości; oraz Farmci, która wdraża Interkool, przenośne rozwiązanie zasilane energią słoneczną do przechowywania i transportu produktów rolnych.

  • Emmanuel Abah z Waste2light okazał się najlepszym przedsiębiorcą w kategorii „Power Up” wyzwania, a Jacob Abiodun z Coconto zdobył nagrodę „Cycle Up” za najlepszy projekt związany z gospodarką o obiegu zamkniętym.
  • Yakubu Temtope z Farmci został uznany za najlepszego przedsiębiorcę w kategorii „Innov Up”.

Wsparcie lokalnej gospodarki

Wypowiadając się na temat tej inicjatywy, krajowy przewodniczący TotalEnergys Nigeria, dr Matthieu Bouyer, powiedział, że czwarta edycja wyzwania dla start-upów miała na celu wsparcie lokalnej tkanki gospodarczej kraju i stworzenie ekosystemu przedsiębiorczości, w którym młodzi ludzie będą mieli widoczne wsparcie.

  • Bouyer powiedział, że zwycięzcy w trzech kategoriach zostali skrupulatnie wybrani przez jury składające się z ekspertów i odnoszących sukcesy przedsiębiorców.
  • Dodał, że oceniano je pod kątem innowacyjności, wykonalności i potencjału rozwojowego zgodnie z Celami Zrównoważonego Rozwoju określonymi przez Organizację Narodów Zjednoczonych.

„TotalEnergys zobowiązuje się do ścisłej współpracy ze społecznościami goszczącymi i będzie nadal wspierać wiele projektów w obszarach zdrowia, edukacji i ochrony środowiska.

„Pragniemy promować innowacyjność i przedsiębiorczość, wspierać rozwój społeczno-gospodarczy krajów, w których działa firma, wspierając najbardziej innowacyjnych młodych przedsiębiorców w realizacji ich projektów.” powiedział.

Rosnące zainteresowanie wśród afrykańskich przedsiębiorców

Dyrektor generalna TotalEnergys Country Services, pani Adesua Adewale, zauważyła, że ​​wskaźnik udziału młodych afrykańskich przedsiębiorców w dalszym ciągu rósł z każdą nową edycją wyzwania startupowego.

  • Adewale powiedział, że podczas pierwszej edycji na platformę złożono 11 000 kompletnych plików, a w ramach czwartej edycji złożono 14 000 wniosków, z czego około 1500 pochodziło z Nigerii.
  • Zauważyła, że ​​dane liczbowe uwydatniły pragnienie młodych ludzi do podejmowania nowych projektów i rozwiązań oraz wprowadzania innowacji, aby w odpowiedzialny sposób odpowiadać na rzeczywiste potrzeby.
  • Dodała, że ​​firma będzie przez trzy miesiące szkolić zwycięzców w zakresie wykorzystania 8 milionów N do rozwoju swojej firmy.

Wyzwanie skierowane jest do startupów, które istnieją mniej niż trzy lata lub mają pionierski pomysł biznesowy mający pozytywny wpływ na ich społeczności i/lub planetę.

Zrodlo