Trump kontra Harris: Kto prowadzi w sondażach wyborczych w USA?

Kampania wyborcza w USA dobiega końca, a 5 listopada wyborcy udają się do urn, aby wybrać kolejnego prezydenta.

Wczesne głosowanie odbywa się już w wielu stanach, w tym na polach bitew, takich jak Karolina Północna i Gruzja.

Na niecałe trzy tygodnie do wyborów demokratyczna wiceprezydent Kamala Harris i były republikański prezydent Donald Trump toczą ze sobą walkę o wpływ na niezdecydowanych wyborców.

Jednak głosowanie powszechne nie wyłoni zwycięzcy. Zamiast tego określa, którzy elektorzy będą reprezentować każdy stan w Kolegium Elektorów, które faktycznie wybiera prezydenta.

Aby wygrać, kandydat musi zdobyć 270 z 538 głosów elektorskich do zdobycia. Głosy Kolegium Elektorów rozdzielane są pomiędzy stany zgodnie z ich względną populacją.

Kto jest na czele?

Według Codzienny moduł śledzący ankiety wyborcze FiveThirtyEightHarris prowadzi obecnie w ogólnokrajowych sondażach i ma 2,4 punktu procentowego przewagi nad Trumpem.

W lipcu prezydent Joe Biden, będący demokratą, wycofał się z wyścigu prezydenckiego i poparł Harrisa na jego następcę. Od tego czasu notowania wiceprezydenta wzrosły z niższych wartości za czasów Bidena.

Ale wyścig jest nadal zacięty. PięćTrzydzieści Osiem prognoza wyborcza sugeruje, że Harris jest faworyzowany w przypadku zwycięstwa 54 na 100, podczas gdy Trump wygrywa 46 na 100.

Które stany mogłyby wpłynąć na wynik wyborów prezydenckich?

Stany wahadłowe, zwane także stanami pola bitwy, mogą wpłynąć na wynik wyborów krajowych.

Jedną z charakterystycznych cech państwa wahadłowego są jego niejednoznaczne skłonności polityczne, w przypadku których żadna partia nie ma przeważającego poparcia.

W tym roku bacznie obserwowane stany to Arizona, Georgia, Michigan, Nevada, Karolina Północna, Pensylwania i Wisconsin.

W wyborach prezydenckich w 2020 r. po prawie trzydziestu latach głosowania na Republikanów Gruzja zmieniła kolor z republikańskiego na czerwony na Demokratyczny na niebieski, a w Arizonie Demokraci zwyciężyli niewielką przewagą 0,3 punktu procentowego.

Sondaże pokazują, że Trump i Harris mają niewielką przewagę w stanach wahadłowych. Sondaż w tych stanach jest ważniejszy dla wyłonienia zwycięzcy niż sondaż ogólnokrajowy, ponieważ prezydenta wybiera Kolegium Elektorów, a nie głosowanie powszechne.

Co się stanie, jeśli Harris i Trump zakończą się remisem?

W sumie jest 538 głosów elektorskich. Aby wygrać wybory, kandydat musi uzyskać 270 punktów.

Biorąc pod uwagę charakter podziału głosów wyborczych, określone kombinacje stanów mogą prowadzić do remisu wynoszącego 269 głosów. Taki scenariusz jest możliwy, choć mało prawdopodobny.

Jeżeli żaden z kandydatów nie zdobędzie co najmniej 270 głosów elektorskich, przeprowadzane są wybory warunkowe, w których zwycięzcę wybiera Izba Reprezentantów Stanów Zjednoczonych.

Delegacja każdego stanu w Izbie oddałaby jeden głos, a aby wygrać, kandydat musi uzyskać większość (26 z 50) głosów delegacji stanowej.

Senat Stanów Zjednoczonych wybierałby następnie wiceprezydenta, przy czym każdy senator oddałby jeden głos, a do zwycięstwa wymagana była zwykła większość (51 głosów).

Jak działają ankiety?

Sondaże wyborcze przewidują, jak ludność może głosować, poprzez badanie próby wyborców. Ankiety najczęściej przeprowadzane są telefonicznie lub online. W niektórych przypadkach odbywa się to pocztą lub osobiście.

Narzędzia śledzące ankiety, które agregują razem liczbę ankiet, są ważone na podstawie szeregu czynników, takich jak wielkość próby ankiety, jakość ankietera, data przeprowadzenia ankiety i szczególne zastosowane metodologie.

Jak dokładne są ankiety?

Sondaże nigdy nie są w 100% dokładne. Zarówno podczas wyborów w USA w 2016 r., jak i w 2020 r. sondaże niedoszacowały popularność kandydatów Republikanów. Mimo że sondaże dotyczące wyników wyborów śródokresowych w 2022 r. są dokładniejsze, wiele osób nadal jest sceptycznych wobec wyników sondaży.

Jedną z przyczyn niedokładności sondaży w ostatnich latach jest możliwość dotarcia do wyborców. Często sondaże przeprowadza się za pomocą ankiet telefonicznych; jednak mniej osób jest skłonnych odbierać połączenia. Stronniczość polegająca na braku odpowiedzi to kolejny powód nieścisłości – na przykład w ostatnich latach wyborcy Trumpa zdecydowali się nie brać udziału w sondażach. Dodatkowo zmiany w frekwencji wyborczej wpłynęły na trafność sondaży, np. w 2020 r. frekwencja była znacznie wyższa niż oczekiwano.

W sondażach ukryty jest matematyczny margines błędu, ponieważ do sprawdzenia wyboru większej populacji wykorzystywane są małe, wybrane grupy ludzi. Ten margines błędu w sondażach w USA wskazuje zakres, w jakim prawdopodobnie będzie mieścić się rzeczywisty wynik. Przy próbie liczącej 1000 osób margines błędu wynosi ok plus minus 3 procent.

Wiele sondaży przeprowadzonych przed tegorocznymi wyborami prezydenckimi pokazało różnicę poparcia między Harrisem a Trumpem w granicach błędu.

Zrodlo