TikTok firmy ByteDance zwalnia setki stanowisk pracy w kierunku moderacji treści AI

Platforma mediów społecznościowych TikTok zwalnia setki pracowników na całym świecie, w tym dużą liczbę pracowników w Malezji, podała w piątek firma, skupiając się na większym wykorzystaniu sztucznej inteligencji do moderowania treści.

Dwa źródła zaznajomione ze sprawą poinformowały wcześniej Reuters, że w Malezji zwolniono ponad 700 stanowisk pracy. TikTok, należący do chińskiej firmy ByteDance, wyjaśnił później, że problem dotyczył mniej niż 500 pracowników w kraju.

Jak podają źródła, pracownicy, z których większość była zaangażowana w operacje moderowania treści firmy, zostali poinformowani o zwolnieniu e-mailem pod koniec środy, prosząc o zachowanie anonimowości, ponieważ nie byli upoważnieni do rozmów z mediami.

W odpowiedzi na zapytania Reutersa TikTok potwierdził zwolnienia i stwierdził, że oczekuje się, że zmiany dotkną kilkuset pracowników na całym świecie w ramach szerszego planu usprawnienia działań moderacyjnych.

TikTok wykorzystuje połączenie automatycznego wykrywania i ludzkich moderatorów do sprawdzania treści publikowanych w witrynie.

Według strony internetowej firmy ByteDance zatrudnia ponad 110 000 pracowników w ponad 200 miastach na całym świecie.

Jak podało jedno ze źródeł, firma technologiczna planuje także w przyszłym miesiącu dalsze cięcia kadrowe, chcąc skonsolidować część swojej działalności regionalnej.

„Wprowadzamy te zmiany w ramach naszych ciągłych wysiłków mających na celu dalsze wzmocnienie naszego globalnego modelu operacyjnego moderowania treści” – oznajmił w oświadczeniu rzecznik TikTok.

Rzecznik powiedział, że firma zamierza w tym roku zainwestować na całym świecie 2 miliardy dolarów (około 16 812 crore rupii) w zaufanie i bezpieczeństwo oraz będzie w dalszym ciągu poprawiać wydajność, a 80 procent treści naruszających wytyczne będzie teraz usuwanych za pomocą technologii zautomatyzowanych.

O zwolnieniach jako pierwszy poinformował w czwartek portal biznesowy The Malaysian Reserve.

Redukcje miejsc pracy mają miejsce w związku z większą presją regulacyjną na globalne firmy technologiczne w Malezji, gdzie rząd zwrócił się do operatorów mediów społecznościowych o złożenie wniosku o koncesję na prowadzenie działalności do stycznia w ramach działań mających na celu zwalczanie cyberprzestępstw.

Na początku tego roku Malezja zgłosiła gwałtowny wzrost liczby szkodliwych treści w mediach społecznościowych i wezwała firmy, w tym TikTok, do zwiększenia monitorowania swoich platform.

© Thomson Reuters 2024

(Ta historia nie została edytowana przez personel NDTV i została wygenerowana automatycznie na podstawie udostępnianego kanału.)

Zrodlo