Teleskopowi kosmicznemu skończy się paliwo i wróci na Ziemię: Uniwersytet La Rioja pracuje nad przewidywaniem, gdzie uderzy

Juan Félix San Juan i Martín Lara Coira z grupy SCoTIC z Uniwersytetu La Rioja wzięli w tym tygodniu udział w 75. Międzynarodowym Kongresie Astronautyki, który odbył się w Mediolanie.

Międzynarodowy Kongres Astronautyczny – gromadzący uczestników ze 120 krajów – jest głównym wydarzeniem, na którym co roku spotykają się eksperci kosmiczni.

Badacze z UR nie tylko uczestniczą, ale także odgrywają wiodącą rolę. Na tym prestiżowym forum prezentują pracę, która ukazuje chaotyczny charakter trajektorii teleskopu kosmicznego o nazwie INTEGRAL.

Aktywność teleskopu dobiega końca, gdyż wkrótce skończy się paliwo umożliwiające sterowanie nim w przestrzeni kosmicznej.

Z tego powodu inżynieria opracowuje strategię, która ułatwi usunięcie go z orbity operacyjnej bez ryzyka dla populacji lub innych sztucznych satelitów.

Biorąc pod uwagę trudności w przewidywaniu przyszłych trajektorii teleskopu po ustaniu jego kontroli, Europejska Agencja Kosmiczna ma wsparcie profesora UR Juana Félixa San Juana w celu potwierdzenia swoich prognoz.

Swoiście, San Juan i Lara prezentują pracę pokazującą chaotyczny charakter trajektorii kosmicznego teleskopu INTEGRALnazwa nadana przez inicjały słów INTERnational Gamma Ray Astrophysics Laboratory Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

Aktywność teleskopu dobiega końca, gdyż wkrótce skończy się paliwo umożliwiające sterowanie nim w przestrzeni kosmicznej.

San Juan potwierdza w COPE, że zgodnie z prognozą będzie to miało wpływ za kilka lat, ale daty tej nie można ustalić, ponieważ jest to kwestia stale zmieniająca się, w związku z czym prognoza nie będzie wiarygodna aż do ostatniej chwili.

Z tego powodu inżynierowie odpowiedzialnego zespołu w ESA są zaprojektowanie strategii umożliwiającej usunięcie go z orbity operacyjnej bez ryzyka dla ludności lub innych sztucznych satelitów.

Dzięki narzędziom do propagacji orbity opracowanym w ramach SCoTIC w ciągu ostatniej dekady, Zespołowi z Grupy Obliczeń Naukowo-Technologicznych Uniwersytetu La Rioja udało się potwierdzić chaotyczny charakter orbity teleskopu kosmicznego.

UR

Juan Félix San Juan i Martín Lara Coira z UR biorą udział w 75. Międzynarodowym Kongresie Astronautycznym w Mediolanie

Symulacja milionów możliwych trajektorii umożliwiła przeprowadzenie badań statystycznych, które potwierdziły niezwykłą czułość orbity INTEGRAL w odniesieniu do położenia i prędkości satelity w momencie, gdy nie jest on już kontrolowany.

Te symulacje zademonstrować ważną rolę, jaką odgrywa przyciąganie Księżyca na cztery tony tworzące masę INTEGRAL.

Choć to przyciąganie wydaje się mieć niewielki wpływ i po powtórzeniu dziewięciu okrążeń satelity Europejskiej Agencji Kosmicznej zdarza się, że jest ono bardzo bliskie synchronizacji z orbitą Księżyca.

Synchronizacja ta wytwarza sytuację rezonansową, która pociąga za sobą wzmocnienie efektu wytwarzanego przez małe zakłócenia grawitacyjne, które powtarzają się z tą samą częstotliwością.

Demonstracja ta spotkała się z dużym uznaniem w Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Zrodlo