Sztuczna inteligencja pomaga Departamentowi Skarbu USA łapać oszustów, oszczędzając miliardy

Ministerstwo Skarbu twierdzi, że technologia ta pomogła odzyskać 1,3 miliarda dolarów z oszustw podatkowych w roku podatkowym 2024.

Departament Skarbu Stanów Zjednoczonych w większym stopniu zwraca się w stronę sztucznej inteligencji (AI) do zwalczania oszustw, wykorzystując tę ​​technologię do udaremnienia nieprawidłowych płatności o wartości 4 miliardów dolarów w zeszłym roku.

Agencja opublikowała szacunki w czwartkowym komunikacie prasowym, ogłaszając sukces swojego „podejścia opartego na technologii i danych”.

W roku finansowym 2024, który trwał od października 2023 r. do września 2024 r., Ministerstwo Skarbu wykorzystało sztuczną inteligencję do uczenia maszynowego, aby powstrzymać oszustwa związane z czekami o wartości 1 miliarda dolarów.

Jednocześnie jej procesy oparte na sztucznej inteligencji pomogły wyeliminować inne niewłaściwe płatności o wartości 3 miliardów dolarów, w tym poprzez identyfikowanie transakcji obarczonych ryzykiem i poprawę kontroli – dodał.

Według agencji łączny roczny koszt zapobiegania oszustwom wynoszący 4 miliardy dolarów był sześciokrotnie wyższy niż w roku poprzednim.

Znajdowanie „ukrytych wzorców”

Urzędniczka skarbu Renata Miskell powiedziała CNN, że zastosowanie technologii sztucznej inteligencji „przekształciło” agencję, która w dalszym ciągu wymaga, aby w przypadku oszustw związanych z etykietowaniem ostatni telefon należał do człowieka.

„Oszuści naprawdę potrafią się ukrywać. Próbują potajemnie oszukać system” – powiedział Miskell. „Sztuczna inteligencja i wykorzystanie danych pomagają nam znajdować ukryte wzorce i anomalie oraz pracować nad zapobieganiem im”.

Według agencji co roku Departament Skarbu USA, czyli departament finansów USA, rozdziela około 1,4 miliarda płatności na łączną kwotę ponad 6,9 biliona dolarów.

W swoim oświadczeniu na temat zapobiegania oszustwom agencja stwierdziła, że ​​„poważnie podchodzi do naszej odpowiedzialności za skuteczne gospodarowanie pieniędzmi podatników”.

„Pomoc w zapewnieniu, że agencje płacą właściwej osobie, we właściwej kwocie i we właściwym czasie, ma kluczowe znaczenie dla naszych wysiłków” – dodał.

Ministerstwo Skarbu nie jest jedyną amerykańską agencją zwracającą się do sztucznej inteligencji w celu rozprawienia się z przestępstwami finansowymi. Urząd skarbowy (IRS), który pobiera podatki federalne, również wykorzystuje to narzędzie do zwalczania oszustw podatkowych i planuje wykorzystać je do zwiększenia liczby kontroli w nadchodzących latach.

W zeszłym miesiącu IRS podał, że od końca 2023 roku odzyskał od zamożnych podatników 1,3 miliarda dolarów w ramach wysiłków ukierunkowanych na zwroty osób o wysokich dochodach.

Najnowsze szacunki IRS dotyczące kwoty należnej i niezapłaconej wynoszą około 496 miliardów dolarów rocznie (w latach 2014–2016). Według amerykańskiego Government Accountability Office (GAO) luka podatkowa ma wzrosnąć do 688 miliardów dolarów w 2021 roku.

W miarę jak sztuczna inteligencja staje się coraz bardziej widoczna w branży, organy regulacyjne ostrzegają, że zwiększa to ryzyko dla bezpieczeństwa i solidności.

Sekretarz skarbu USA Janet Yellen, która przewodniczy Radzie Nadzoru nad Stabilnością Finansową, stwierdziła, że ​​wspieranie odpowiedzialnych innowacji w zakresie sztucznej inteligencji może pozwolić „systemowi finansowemu czerpać korzyści, takie jak zwiększona wydajność, ale istnieją również istniejące zasady i reguły zarządzania ryzykiem, które należy stosować”.

Zrodlo