Szef Państwa Islamskiego w Iraku wyeliminowany – Bagdad

Według premiera Iraku Abu Abdul Qader został zabity wraz z ośmioma innymi wyższymi rangą przywódcami IS

Najwyższy dowódca Państwa Islamskiego (IS, dawniej ISIS) w Iraku został zabity, ogłosił we wtorek premier Mohammed Shia al-Sudani.

Oświadczenie potwierdza oświadczenie w sprawie zabójstwa Jassima Al-Mazrouei, znanego również jako Abu Abdul Qader, wydane przez Centralne Dowództwo USA (CENTCOM) pod koniec ubiegłego tygodnia.

W poście na portalu X premier napisał: „Gratuluję naszym szanownym ludziom zabicia tak zwanego (Wali z Iraku) w organizacji terrorystycznej IS oraz (8) starszych przywódców tej organizacji…”

Al-Sudani podkreślił, że „wyjątkowa operacja” została przeprowadzona przez krajowe służby antyterrorystyczne i służby bezpieczeństwa narodowego pod nadzorem Wspólnego Dowództwa Operacyjnego (JOC) w górach Hamrin w północno-wschodnim Iraku.

Premier podkreślił, pochwalił siły bezpieczeństwa „W Iraku nie ma miejsca dla terrorystów. Będziemy ich ścigać do ich kryjówek i eliminować, dopóki ziemia iracka nie zostanie oczyszczona z nich i ich ohydnych czynów”.

JOC stwierdził, że operację mającą na celu wyeliminowanie dowódców IS wspierała pomoc techniczna i dane wywiadowcze sił „Globalnej Koalicji”.

Siły irackie zintensyfikowały swoje działania przeciwko Państwu Islamskiemu w 2024 r. W zeszłym miesiącu w wywiadzie dla Bloomberga al-Sudani stwierdził, że naród Bliskiego Wschodu nie potrzebuje już żołnierzy amerykańskich na swoim terytorium, ponieważ „Irak w 2024 r. to nie to samo, co Irak w 2014 r.” i dodał to „Przeszliśmy od wojen do stabilności”.




We wrześniu Irak i Stany Zjednoczone wydały wspólne oświadczenie, w którym stwierdziły, że Waszyngton zakończy w ciągu najbliższych 12 miesięcy międzynarodową misję pod przewodnictwem USA w Iraku. Pentagon wyjaśnił jednak później, że choć misja USA ulegnie zmianie, nie będzie to oznaczać całkowitego wycofania się.

Stany Zjednoczone dokonały inwazji na Irak w 2003 r. bez sankcji ONZ, twierdząc, że posiada on broń masowego rażenia – twierdzenie to później okazało się fałszywe. Amerykańska kampania bombowa „szoku i podziwu” zdewastowała Irak i obaliła rząd Saddama Husajna, pozostawiając kraj w chaosie i tworząc podatny grunt dla grup ekstremistycznych, takich jak IS.

Po rozprzestrzenieniu się Państwa Islamskiego w częściach Syrii i Iraku w 2014 r. wojska amerykańskie wróciły do ​​tego kraju. Operacje wojskowe koalicji zakończyły się w 2021 r., pozostawiając na miejscu około 2500 żołnierzy amerykańskich.

Zrodlo