„Szare opłaty” mogą wkradać się na Twoją kartę kredytową. Oto jak walczyć

Mój partner i ja zaczęliśmy korzystać z Apple Music w dniu jego premiery w 2015 roku. Nieczęsto wydawaliśmy pieniądze na usługi przesyłania strumieniowego, ale Apple zaoferowało bezpłatny trzymiesięczny okres próbny, którego nie mogliśmy przegapić.

Bezpłatny okres był sposobem na przyciągnięcie abonentów, którzy ostatecznie zaczęli płacić. Dziewięć lat później moje gospodarstwo domowe pozostaje jednym z tych lojalnych, płacących abonentów. Po tych trzech bezpłatnych miesiącach cena naszej subskrypcji rodzinnej zaczęła się od 14,99 USD. Z biegiem lat cena wzrosła do 17,99 USD. Nie ma mowy, żeby Apple w 2015 roku wciągnął nas w abonament muzyczny za prawie 20 dolarów miesięcznie, ale siła bezwładności sprawia, że ​​płacimy.

Ten rodzaj bezpłatnego okresu próbnego i stale rosnącej ceny subskrypcji to jeden z przykładów „szarych opłat”, czyli terminu, którego używają eksperci ds. kart kredytowych do opisania nieoczekiwanych – ale nie fałszywych – opłat, które pojawiają się na naszych rachunkach co miesiąc. Oto, jak rozpoznać szare opłaty i zapobiec ich obciążaniu rachunków karty kredytowej.

Co to są szare opłaty?

Szare opłaty to transakcje, które legalnie autoryzowałeś, nawet jeśli nie zdawałeś sobie z tego sprawy. Pochodzą one z bezpłatnych wersji próbnych, które zamieniają się w płatne subskrypcje, usług, których cena stopniowo rośnie, usług automatycznego odnawiania i usług, które trudno anulować.

Szare obciążenia zwykle zauważasz już po tym, jak wpływają one na Twoją kartę kredytową lub konto bankowe, co może być nieprzyjemnym szokiem. Jeśli nie będziesz uważnie śledzić swoich finansów, możesz ich nawet nie zauważyć, dopóki nie będziesz płacić już od lat.

Porady dotyczące inteligentnych pieniędzy na tematy, które są dla Ciebie ważne

CNET Money w każdą środę dostarcza do Twojej skrzynki odbiorczej analizy finansowe, trendy i aktualności.

„Kiedy coś jest reklamowane jako bezpłatne, często sygnalizuje to możliwość istnienia ukrytych opłat związanych z subskrypcją” – powiedział Uziel Gomez, planista finansowy i założyciel Primeros Financial. „Uważaj na automatyczne odnowienia, podwyżki cen, ukryte opłaty za treści premium, opłaty za anulowanie, opłaty transakcyjne i koszty wysyłki”.

Możliwe źródła szarych opłat

  • Bezpłatne okresy próbne zamieniające się w płatne subskrypcje.
  • Płatne subskrypcje, które zwiększają cenę.
  • Płatne subskrypcje i usługi oprogramowania, które są automatycznie odnawiane.
  • Jednorazowe zakupy obejmujące subskrypcję, która nie była reklamowana w widocznym miejscu.
  • Usługi abonamentowe, z których trudno zrezygnować.
  • Usługi z niską ceną początkową, która z czasem automatycznie wzrasta.
  • Aplikacje lub oprogramowanie Freemium, które wymagają płatnej aktualizacji dla niektórych funkcji.
  • Opłaty manipulacyjne i manipulacyjne ukryte do momentu zakupu.
  • Subskrypcje, których już nie używasz, ale zapomniałeś anulować.
  • Rozliczenia z opcją negatywną, które wymagają rezygnacji z usług, a nie korzystania z nich.
  • Bezpłatne okresy próbne, które automatycznie zapewnią Ci dostęp do usług najwyższego poziomu.
  • Zduplikuj fakturę, jeśli przypadkowo zarejestrowałeś się w usłudze więcej niż raz.

Więcej artykułów o kartach kredytowych:

Jak znaleźć szare opłaty na kartach kredytowych

Jeśli nigdy wcześniej nie myślałeś o szarych opłatach, jest to dobry moment, aby sprawdzić swoje transakcje i zobaczyć, co mogłeś przeoczyć.

„Szare opłaty” mogą wkradać się na Twoją kartę kredytową. Oto jak walczyć
Porady dotyczące inteligentnych pieniędzy na tematy, które są dla Ciebie ważne

CNET Money w każdą środę dostarcza do Twojej skrzynki odbiorczej analizy finansowe, trendy i aktualności.

1. Przejrzyj swoje sprawozdania finansowe

Przeglądaj swoje ostatnie transakcje kartą kredytową i bankami online lub w odpowiednich aplikacjach. Poszukaj opłat, których się nie spodziewałeś, lub sprzedawców, których nie rozpoznajesz. Następnie sprawdź, czy te opłaty się powtarzają – zazwyczaj możesz filtrować wyszukiwanie transakcji według nazwy sprzedawcy.

Aplikacje do zarządzania subskrypcjami, takie jak Rocket Money, Hiatus, Bobby i Trim, umożliwiają wyszukiwanie i pomoc w anulowaniu powtarzających się opłat. Wyszukaj także subskrypcje aplikacji na swoim iPhonie lub telefonie z Androidem.

Jeśli korzystasz z wielu kart kredytowych, uważaj na podwójne obciążenia. Być może zapomniałeś, że zapisałeś się już na usługę inną kartą. A może ty i twój małżonek subskrybowaliście Hulu za pośrednictwem różnych kont.

2. Zbadaj nieznanych sprzedawców

Gdy już będziesz wiedział o opłatach, przeszukaj swoją pocztę e-mail, aby sprawdzić, czy zarejestrowałeś się w czymś, o czym zapomniałeś, lub odwiedź stronę internetową firmy, aby dowiedzieć się, czy masz konto.

Jeśli nie rozpoznajesz nazwy sprzedawcy, wyszukaj w Internecie, czy nie pojawia się coś bardziej znajomego. Firmy często prowadzą działalność pod nazwą inną niż ich marka publiczna.

„Zarejestrowałam się w ESPN Plus dla mojego męża, a na rachunku mojej karty kredytowej widniała informacja „Disney”” – powiedziała ekspertka ds. usług finansowych Gerri Detweiler. „Nie subskrybuję Disney Plus, więc anulowałam subskrypcję i teraz mój mąż nie może dostać się do ESPN Plus”.

Szybkie wyszukiwanie może pomóc uniknąć nieświadomego anulowania subskrypcji, którą chciałeś zachować, lub rozpoczęcia sporu, który kosztuje właściciela małej firmy znaczną opłatę.

3. Zachowaj, anuluj lub kwestionuj opłaty

Kiedy już dowiesz się, skąd pochodzi obciążenie, zdecyduj, co z tym zrobić.

  • Jeśli chcesz zachować usługę, zaplanuj powtarzające się koszty wraz z innymi rachunkami i wydatkami, abyś nie był zaskoczony, gdy pojawią się następnym razem.
  • Jeśli nie chcesz już korzystać z usługi, anuluj ją, aby nie ponieść żadnych opłat w przyszłości. Możesz to zrobić online lub być może będziesz musiał zadzwonić do firmy. Szukaj „anuluj [service]”, aby znaleźć informacje kontaktowe. Jeśli anulujesz subskrypcję online, możesz zostać poprowadzony przez szereg kroków, które mają zachęcić Cię do kontynuowania subskrypcji. Czasami te przepływy przesłaniają kroki, które musisz podjąć, aby dokończyć anulowanie, więc przeczytaj uważnie wyświetlaj monity na stronie. Jeśli już czujesz się zniechęcony, nie martw się – niektóre aplikacje do budżetowania anulują za Ciebie niewykorzystane subskrypcje.
  • Jeśli masz pewność, że obciążenie jest fałszywe, ponieważ nigdy nie prowadziłeś interesów ze sprzedawcą, rozpocznij spór za pośrednictwem swojego banku lub wystawcy karty kredytowej. Zwykle możesz to zrobić za pośrednictwem aplikacji lub strony internetowej firmy lub możesz zadzwonić do obsługi klienta w celu uzyskania pomocy.

Jak zmniejszyć szare opłaty

Ponieważ szare opłaty nie są fałszywe, nie można po prostu zakwestionować ich i cofnąć obciążenia. Wypróbuj poniższe kroki, aby zmniejszyć koszty szarych opłat na karcie kredytowej:

  • Skontaktuj się z małymi firmami i poproś o zwrot pieniędzy. Zamiast inicjować obciążenie zwrotne, które mogłoby kosztować właściciela małej firmy dużą opłatę, skontaktuj się bezpośrednio z firmą. Zwracając się do prawdziwej osoby, która zainwestowała w jakość obsługi klienta w swojej firmie, możesz uzyskać zwrot kosztów niespodziewanych opłat lub przedłużenie usług.
  • Anuluj lub obniż niepotrzebne subskrypcje. Twoje potrzeby mogą być inne niż w chwili rejestracji lub być może automatycznie uaktualniono Cię do większej liczby usług, niż potrzebujesz. Sprawdź, czy możesz przejść na subskrypcję bezpłatną lub niższą, jeśli nie chcesz całkowicie anulować usługi.
  • Zapytaj o niższą cenę. Większe firmy, takie jak ubezpieczyciele lub operatorzy telewizji kablowej, często oferują zniżki, aby zatrzymać klientów. Nie bój się skontaktować ze swoimi dostawcami, aby poinformować ich, że myślisz o anulowaniu i bezpośrednio poprosić o niższą cenę.

Jak rozpoznać szare ładunki, zanim one nastąpią

Szare opłaty są często trudne do odzyskania, ponieważ zaznaczyłeś odpowiednie pole, aby wyrazić zgodę na obciążenie. Najlepszą linią obrony przed tymi ładunkami jest ich wykrycie z wyprzedzeniem.

1. Zwolnij podczas rejestracji

Łatwo przeoczyć szczegóły, zwłaszcza gdy rejestrujesz się w usłudze lub kupujesz produkt, będąc na telefonie. Poświęć chwilę na przeczytanie drobnego druku. Prawdziwy koszt produktu lub usługi jest często podany na widoku, ale jest mniejszy lub jaśniejszy niż „bezpłatna” oferta, na której firmy chcą się skupić. Przeczytaj cały tekst na stronie rejestracji i zwróć uwagę na gwiazdki prowadzące do dodatkowych informacji.

Zachowaj taką samą staranność podczas rejestrowania się w usługach takich jak telefon i telewizja kablowa. Firmy często oferują obniżoną miesięczną stawkę przez pierwsze sześć do 12 miesięcy, więc upewnij się, że wiesz, czy i kiedy możesz spodziewać się wzrostu miesięcznych kosztów.

Wskazówka dla profesjonalistów:

„Aby uniknąć niespodzianek, przed podjęciem decyzji rozważ dokładne sprawdzenie witryny, przejrzyj stronę z często zadawanymi pytaniami i przeszukaj recenzje innych użytkowników, aby odkryć wszelkie potencjalne problemy”. – Uziel Gomez, planista finansowy i założyciel Primeros Financial.

2. Nie podawaj danych swojej karty kredytowej

Jeśli „bezpłatna” usługa wymaga podania danych karty kredytowej, potraktuj to jako znak, że prawie na pewno w końcu za nią zapłacisz. Aby uniknąć później niespodziewanych opłat, unikaj podawania danych karty kredytowej podczas rejestracji, chyba że planujesz za to zapłacić. Możesz też rozważyć użycie karty wirtualnej oferującej opcję „tylko jednorazowego użytku”.

3. Ustaw przypomnienia o zakończeniu wersji próbnych

Jeśli bezpłatny okres próbny wymaga podania danych karty kredytowej, natychmiast zanotuj koniec bezpłatnego okresu próbnego lub obniżonej ceny. Okres próbny trwa zwykle siedem lub 30 dni, ale możesz skorzystać z jednej z ofert Apple Music, która obowiązuje przez trzy miesiące — to mnóstwo czasu, aby zapomnieć, że kiedykolwiek się zarejestrowałeś.

Użyj kalendarza, przypomnień telefonicznych lub terminarza papierowego, aby przypomnieć sobie dzień lub dwa przed zakończeniem bezpłatnego okresu próbnego i rozpoczęciem płatnej subskrypcji.

Zrób to samo w przypadku subskrypcji kwartalnych lub rocznych, za które płacisz z góry. Ładunki te są zwykle znacznie wyższe, a czas pomiędzy ładowaniami pozwala łatwo zapomnieć o ich zbliżaniu się. Ustaw przypomnienie na kilka dni przed kolejną opłatą, aby móc ocenić, czy zachować, anulować lub obniżyć usługę.

4. Czytaj swoje e-maile

Większość renomowanych usług powiadamia Cię przed obciążeniem karty. Prawdopodobnie otrzymasz e-maile przed zakończeniem bezpłatnego okresu próbnego, przed terminem uiszczenia opłaty rocznej, przed wzrostem ceny i po pobraniu opłaty.

E-maile od marek mogą wydawać się nieznośne, zwłaszcza jeśli w Twojej skrzynce odbiorczej bombardują Cię promocje. Mogą zawierać ważne informacje. (Jeśli przytłaczają Cię nieprzydatne e-maile promocyjne, znajdź link do rezygnacji z subskrypcji na dole, zanim go usuniesz. Spowoduje to usunięcie Cię z listy marketingowej bez usuwania Cię z powiadomień o Twoich zakupach lub koncie.)

Inną opcją, aby być na bieżąco z powiadomieniami, jest założenie osobnego konta e-mail, którego używasz tylko do subskrypcji.

Ustaw przypomnienie, aby przynajmniej raz w miesiącu sprawdzać e-maile dotyczące subskrypcji, aby otrzymywać powiadomienia o zmianach cen lub automatycznych odnowieniach, zanim one nastąpią.



Zrodlo