Sylwetka kandydata Nasaruddina Umara na ministra religii w rządzie Prabowa

Wtorek, 15 października 2024 – 10:26 WIB

Djakarta – Wielki Imam Meczetu Istiqlal Nasaruddin Umar przyznał, że został poproszony przez wybranego na lata 2024-2029 Prezydenta Republiki Indonezji Prabowo Subianto o pomoc w rządzie przez najbliższe pięć lat. Według doniesień Nasaruddin jest ministrem religii Republiki Indonezji.

Przeczytaj także:

Prabowo dzisiaj ponownie powołało do swojego gabinetu kandydatów na ministrów i wiceministrów, kim oni są?

Nasaruddin odpowiedział na wezwanie Prabowa w jego rezydencji przy Jalan Kertanegara IV w Południowej Dżakarcie, poniedziałek, 14 października 2024 r.

„Naprawdę jestem niespodzianka Tak. Nie spodziewałem się tego i byłem zszokowany. Nigdy sobie tego nie wyobrażałem” – powiedział Nasaruddin.

Przeczytaj także:

que Premier Australii Anthony Albanese weźmie udział w inauguracji Prabowa-Gibranu

Wysoki Imam meczetu Istiqlal Nasaruddin Umar w rezydencji Prabowo Subianto w Kertanegara IV w Południowej Dżakarcie

„Właśnie wróciłem wczoraj z protokołu ustaleń z Al-Azhar Egipt. Nagle otrzymałem zaproszenie od prezydenta elekta Paka Prabowa i poproszono mnie o pomoc dla niego w nadchodzącym okresie” – kontynuował.

Przeczytaj także:

PDIP twierdzi, że Megawati będzie obecna na inauguracji Prabowo-Gibrana

Nasaruddin niechętnie udzielał dalszych wyjaśnień w sprawie stanowiska ministerialnego oferowanego przez Prabowo. Stwierdził jednak, że stanowisko to nie jest odległe od jego codziennego życia.

„Tak, myślę niedaleko mojego codziennego życia (dziedzina religijna)jak to możliwe, że my Tak, wyjaśni później. Ale Alhamdulillah czuję, że nie, jestem niczym tak” – dodał.

Profil Nasaruddina Umara

Cytując stronę internetową Ministerstwa Religii, wtorek, 15 października 2024 r., Nasaruddin Umar jest imamem meczetu Istiqlal, który urodził się 23 czerwca 1959 r. w Bone w południowym Sulawesi.

Od dzieciństwa syn Andi Muhammada Umara – Andi Bunga Tungke przywiązywał dużą wagę do nauki islamskiej. Jego postać jest także znana w społeczeństwie jako wizjoner i uczony o szerokich horyzontach.

Wielki Imam Meczetu Istiqlal, Nasaruddin Umar

Wielki Imam Meczetu Istiqlal, Nasaruddin Umar

Nasaruddin Umar uzyskał tytuł licencjata w Państwowym Instytucie Islamskim (IAIN) Alauddin w Makassar na kierunku islamistyka. Następnie uzyskał tytuł magistra (S2) na Państwowym Uniwersytecie Islamskim Syarif Hidayatullah (UIN) w Dżakarcie.

Na tym się nie skończyło. Entuzjazm Nasaruddina dla pogłębiania interpretacji Koranu zaprowadził go na Uniwersytet Al Azhar w Egipcie. Tam w 1998 roku uzyskał stopień doktora na podstawie rozprawy zatytułowanej „Perspektywy płci w Al-Koran”.

Edukacja w Egipcie dała mu szerokie spojrzenie na islam, co z kolei uczyniło go bardzo wrażliwym na kwestie społeczne i religijne, w tym tolerancję i równość.

Do najbardziej znanych dzieł pisanych Nasaruddina Umara należą książki zatytułowane „Argumenty na rzecz równości płci w islamie”, „Sprawiedliwość płci w perspektywie islamskiej” oraz inna książka zatytułowana „Tematyczny Tafsir Koranu”.

Nasaruddin został mianowany wiceministrem religii w latach 2011–2014, towarzysząc Suryadharmie Alemu za prezydentury Susilo Bambang Yudhoyono (SBY).

Wielki Imam Meczetu Istiqlal, Nasaruddin Umar

Wielki Imam Meczetu Istiqlal, Nasaruddin Umar

Powierzono mu również mandat Mustasyara w zarządzie Nahdlatul ‘Ulama (PBNU) i wiceprzewodniczącego Rady Doradczej indonezyjskiej Rady Ulema w latach 2015–2020.

W szczytowym okresie w 2016 r. Nasarudin Umar został zatwierdzony jako Wielki Imam Meczetu Istiqlal przez Ministra Religii Lukmana Hakima Saifuddina w rządzie prezydenta Joko Widodo.

Następna strona

Profil Nasaruddina Umara

Następna strona



Zrodlo