Świetnie! Studenci tworzą statek do czyszczenia śmieci, który może przewieźć 1500 ton dziennie

Środa, 30 października 2024 – 11:54 WIB

Djakarta – Indonezja znana jest jako kraj morski, ponieważ jej terytorium to w 70 proc. morze, a w 30 proc. ląd. Indonezja to 17 tysięcy wysp, których linia brzegowa liczy ponad 99 tysięcy kilometrów.

Przeczytaj także:

Wzajemne powiązanie klimatu, przyrody, tworzyw sztucznych i miejsc pracy – jak to wszystko ze sobą współgra

Oznacza to, że Indonezja często boryka się z problemem śmieci na plażach, który wydaje się trudny do rozwiązania. W śmieciach na plaży dominuje jednorazowy plastik, który może zagrozić życiu fauny i flory morskiej.

Opierając się na swoich obawach związanych z problemem odpadów z tworzyw sztucznych w morzu, student technologii morskiej w Instytucie Technologii Surabaya (ITS) Idham Aulia Muhammad Basir stworzył statek do czyszczenia śmieci.

Przeczytaj także:

Jak edukacja może uratować życie przed handlem ludźmi

Idham Aulia M. Basir, twórca statku do czyszczenia śmieci The Guners

Statek do czyszczenia śmieci, nazwany The Ganers (Statek do czyszczenia śmieci), został zbudowany przez Idhama i czterech jego przyjaciół. Zbudowali ten statek, ponieważ obawiali się zanieczyszczeń morskich, szczególnie w rejonie Zatoki Północnej Dżakarty.

Przeczytaj także:

Innowacyjna nowoczesna technologia pasteryzacji toruje drogę dobrobytowi obszarów wiejskich

„Geners to innowacyjny statek do czyszczenia odpadów z systemem potrójnego kadłuba” – stwierdził Idham w pisemnym oświadczeniu cytowanym w środę, 30 października 2024 r.

Idham powiedział, że statek będzie miał zamontowany po prawej i lewej stronie kadłub równoważący, który będzie służył jako sieć do zbierania śmieci na morzu.

Tymczasem w środku kadłuba statku znajdują się dwa pomieszczenia, mianowicie sterownia i pomieszczenie do składowania śmieci.

Według Idhama w ciągu ośmiu godzin pracy ten statek do transportu odpadów może przewieźć nawet 1500 ton odpadów. W ciągu miesiąca może więc przewieźć ponad 45 tysięcy ton odpadów.

„W tym przypadku prawie wszystkie typy łodzi rybackich można zmodyfikować, aby stały się łodziami Ganers. Na przykład, używając łodzi rybackiej o 1 kadłubie. Statek wymaga jedynie modyfikacji poprzez dodanie 2 kadłubów po lewej i prawej stronie. „Następnie wystarczy przymocować siatkę wykonaną w kształcie pudełka, mocując ją do kadłuba, który został zmodyfikowany środkową burtą kadłuba, zarówno po prawej, jak i po lewej stronie” – podsumował.

Dzięki swojej ciężkiej pracy Idam otrzymał w 2014 roku nagrodę SATU Indonesia Awards Appreciation w kategorii technologii. Program ten został zainicjowany przez firmę Astra, aby przyciągnąć młodych Indonezyjczyków, którzy prowadzą zajęcia korzystne dla otaczającej społeczności na całym archipelagu.

Następna strona

Tymczasem w środku kadłuba statku znajdują się dwa pomieszczenia, mianowicie sterownia i pomieszczenie do składowania śmieci.

Następna strona



Zrodlo