Sunarto zostaje prezesem Sądu Najwyższego. Oczekuje się, że organy ścigania będą wolne od interwencji

Djakarta – Sędzia Sądu Najwyższego Sunarto, który został wybrany na stanowisko Prezesa Sądu Najwyższego (MA), wnosi powiew świeżości w wysiłkach na rzecz wykorzenienia korupcji w Indonezji. Mamy nadzieję, że Sunarto będzie w stanie stworzyć czyste sądownictwo, dalekie od ingerencji.

Przeczytaj także:

Wygląd Ronalda Tannura podczas aresztowania przez prokuraturę: ubrany w T-shirt i klapki

Nadzieja rodzi się z Komisji Sądownictwa (KY). Członek KY, prof. Amzulian, ma nadzieję, że Sunarto może wprowadzić zmiany w Sądzie Najwyższym. Aby Sąd Najwyższy stał się wielkim organem sądowniczym i cieszył się coraz większym zaufaniem społeczeństwa.

„Wybór prof. Sunarto na prezesa Sądu Najwyższego to powiew świeżości dla organów ścigania, które są uczciwe i wolne od ingerencji. „Mamy nadzieję, że Sąd Najwyższy stanie się organem sądowym cieszącym się prawdziwym zaufaniem społeczeństwa” – miał nadzieję Amzulian, cytowany w jego oświadczeniu z niedzieli, 27 października 2024 r.

Przeczytaj także:

W związku z LHKPN byłego urzędnika Sądu Najwyższego aresztowanego w sprawie o przekupstwo, Ronald Tannur został uniewinniony

Nie tylko Amzulian, ale także naukowcy, eksperci prawni i działacze antykorupcyjni również pokładają takie same nadzieje w Sunarto. Obecnie pozycję Sądu Najwyższego jako ostatniego bastionu dochodzenia sprawiedliwości postrzega się jako Sunarto.

Przewodniczący Indonezyjskiego Rzecznika Praw Obywatelskich Amzulian Rifai (po lewej)

Przeczytaj także:

Nie spodziewałem się, że zobaczę kolekcję samochodów pośrednika w sprawach Sądu Najwyższego, jego aktywa liczą się w bilionach

Eksperci przestrzegli także, aby Sunarto było wolne od ingerencji w prowadzenie spraw prawnych. Jeden z nich jest w trakcie rozpatrywania w ramach Judicial Review (PK) sprawy byłego regenta Tanah Bumbu, Mardani H. Maminga.

Sunarto został poproszony o faktyczne skorzystanie z prawa zamiast tego i korzystanie ze swojego sumienia przy rozpatrywaniu sprawy Maminga. Dzieje się tak dlatego, że istnieją poważne podejrzenia, że ​​sprawa Maminga została celowo zainscenizowana.

Eksperci tacy jak prof. Romli Sasmita z Uniwersytetu Padjadjaran oceniają, że w decyzji sędziego w sprawie Mardani H. Maming istnieje rozbieżność w przepisach prawnych. Podkreślił, że żądania Maminga i decyzja karna nie opierały się na faktach prawnych, ale raczej na wyobraźni stróżów prawa.

„Proces sądowy przeciwko oskarżonemu nie tylko wykazuje rażące błędy czy błędy, ale jest poważnym błędem prawnym” – podkreślił Przewodniczący Zespołu przygotowującego Projekt ustawy o zwalczaniu przestępstw korupcyjnych i ustawy o stwierdzeniu korupcji Komitet ds. Likwidacji.

Poza tym założyciel Indonezyjskiej Straży Korupcyjnej (ICW) Todung Mulya Lubis podkreślił występowanie błędnego wymiaru sprawiedliwości (niesprawiedliwy wyrok) w prowadzeniu sprawy korupcyjnej, która wciągnęła Mardani H. Maminga do więzienia.
Według niego wyrok wydany Mardani H. Mamingowi nie zawierał wystarczających dowodów i wydawał się wymuszony.

“Kształt niesprawiedliwy wyrok najbardziej uderzającą rzeczą jest niespełnienie prawa do sprawiedliwy proces. Sędzia to zrobił zbieranie wiśni odnośnie materiału dowodowego przedstawionego w toku rozprawy. „Sędzia wolał rozważyć pośrednie zeznania świadka (testimonium de audytu), ponieważ były zgodne z aktem oskarżenia prokuratora, niż uwzględnić inne dowody, które wskazywały inaczej” – powiedział Todung.

Podkreślił także, że w wydaniu wyroku skazującego nie było elementu sprawiedliwości. „Tego rodzaju jednostronne podejście jest oczywiste niesprawiedliwy proces. Jeśli spojrzeć na dostępne dowody w kategoriach sprawiedliwy, „W istocie zarzuty prokuratora nie zostały udowodnione” – stwierdził.

Ma także nadzieję, że Sąd Najwyższy (MA) naprawdę uważnie przewartościuje wyroki zadawane skazanym po wysłaniu amicus curiae.

„Szczególnie w sprawie Maming mam nadzieję, że Sąd Najwyższy w procesie kontrolnym będzie mógł to naprawdę podkreślić niesprawiedliwy wyrok co się dzieje i popraw to. W tym celu przygotuję przyjaciel sądu w tej sprawie, który mam przesłać do Sądu Najwyższego w przyszłym tygodniu” – powiedział.

Zgodnie z prof. Dr Topo Santoso, SH, MH zwrócił się o natychmiastowe zwolnienie biznesmena Mardani H. Maminga z powodu błędu sędziego. Naukowiec, który pełnił także funkcję Zespołu Pomocy przy opracowywaniu projektu ustawy o zwalczaniu korupcji i ustawy o Krajowym Kodeksie Karnym, stwierdził, że jest kilka rzeczy, które wskazują na błąd sędziego przy próbie mammmingu.

„Decyzja sądu w sprawie Maming wyraźnie pokazuje rażący błąd lub błąd. „Element przyjmowania prezentów, o którym mowa w zaskarżonym artykule, nie jest spełniony, ponieważ czynności prawne w procesach biznesowych, takie jak opłaty, dywidendy oraz długi i wierzytelności, stanowią stosunki cywilne, których nie można wciągnąć w sferę karną” – stwierdził.

Były regent Tanah Bumbu Mardani H. Maming.

Były regent Tanah Bumbu Mardani H. Maming.

Co więcej, istnieją orzeczenia Sądu Handlowego wydawane w trybie jawnym. W decyzji wskazano, że nie doszło do milczącego porozumienia, w związku z czym nie istniał związek przyczynowy pomiędzy decyzją pozwanego jako regenta a otrzymaniem honorariów lub dywidend.

„Zatem w działaniach oskarżonego nie ma żadnych złośliwych zamiarów (mens rea). „W związku z tym Mardani H. Maming musi zostać uznany za wolnego” – stwierdził naukowiec, który jest także nauczycielem przygotowującym kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego ds. korupcji.

Tymczasem wcześniej wykładowca prawa karnego na Wydziale Prawa UII, dr Mahrus Ali, stanowczo stwierdził, że Mardani H. Maming nie naruszył wszystkich zarzucanych mu artykułów, dlatego w imię prawa i sprawiedliwości należy go uniewinnić.

„Korekta wyroku jest ważna, nie tylko ze względu na Maminga, ale także po to, aby wzmocnić poczucie zaufania społeczeństwa do Sądu Najwyższego” – wyjaśnił Mahrus Ali.

Następna strona

Oprócz tego założyciel Indonezyjskiej Straży Korupcyjnej (ICW) Todung Mulya Lubis podkreślił wystąpienie pomyłki sądowej przy prowadzeniu sprawy o korupcję, która wciągnęła Mardani H. Maminga do więzienia. Jego zdaniem wyrok wydany na Mardani H. Maminga nie posiadał wystarczających dowodów i wydaje się być wymuszony.

Następna strona



Zrodlo