Strajk francuskich pracowników Ubisoftu w związku z nakazem powrotu do biura rozprzestrzenia się do Włoch

Akcja strajkowa pracowników Ubisoftu we Francji w związku z nakazem firmy, aby pracownicy byli w biurze co najmniej trzy dni w tygodniu, rozprzestrzeniła się na Włochy.

Od wtorku około 700 francuskich pracowników w biurach Ubisoftu w Paryżu, Montpellier, Lyonie i Annecy prowadzi trzydniowy strajk w związku z mandatem RTO, co wiąże się z rosnącym niezadowoleniem z wynagrodzeń.

Spór rozpoczyna się w niepewnym dla przedsiębiorstwa okresie Assassin’s Creed twórca, jak wynika z doniesień, chiński gigant internetowy Tencent i właściciele większościowi, rodzina Guillemot, rozważają wspólny wykup, który uczyniłby firmę prywatną. Tencent posiada obecnie 9,2% praw głosu w Ubisoft, podczas gdy Guillemot ma 20,5%.

Potencjalny wykup następuje po trudnym okresie dla firmy Ubisoft, w którym cena akcji firmy Ubisoft spadła we wrześniu do najniższego poziomu od 10 lat w związku z wiadomością, że długo oczekiwana premiera gry Cienie Assassin’s Creed został opóźniony do lutego 2025 r., a sprzedaż takich gier była słaba Banici z Gwiezdnych Wojen miało również wpływ na cenę akcji.

Francuski związek pracowników branży gier STJV (Syndicat des Travailleurs et Travailleuses du Jeu Vidéo) wezwał do strajku po tym, jak kierownictwo Ubisoftu nie odpowiedziało na wezwanie do rozmów w sprawie zarządzenia RTO. W czwartek STJV poinformowało, że pracownicy Ubisoftu w Mediolanie przyłączyli się do akcji protestacyjnej w ramach solidarności.

STJV twierdzi, że Ubisoft nie podał żadnego konkretnego uzasadnienia dla tego posunięcia ani nie konsultował się w tej sprawie z przedstawicielami pracowników.

Związek twierdzi, że wdrożenie RTO może mieć szkodliwy wpływ na pracowników, którzy w ciągu ostatnich pięciu lat budowali swoje domy wokół pracy zdalnej. Szczególną obawę budzi fakt, że wielu pracowników nie mieszka już w pobliżu fizycznych lokalizacji biur Ubisoftu.

„Konsekwencją tej decyzji będzie utrata pracy naszych kolegów, dezorganizacja wielu projektów związanych z grami i drastyczny wzrost ryzyka psychospołecznego dla tych, którzy pozostaną” – czytamy w komunikacie STJV. Jeden z przywódców związku zasugerował nawet, że Ubisoft wydał polecenie RTO, aby zwolnić pracowników.

Związek zauważył, że zarządzenie RTO zostało wydane wkrótce po zerwaniu rozmów na temat podziału zysków. W swoich żądaniach STJV domaga się formalnego porozumienia w sprawie pracy zdalnej i obowiązków RTO, a także ponownego otwarcia negocjacji płacowych.

We Włoszech oddział związku zawodowego Fiom Cgil w Mediolanie zwołał jednodniowy strajk na 17 października, wyrażając obawę, że niektórzy włoscy pracownicy nie będą mieli innego wyjścia, jak tylko rzucić pracę, jeśli zostanie nałożony trzydniowy mandat RTO.

„To nie do pomyślenia, aby młody człowiek mieszkający w innym regionie lub w każdym razie daleko od naszego terytorium mógł spędzać w Mediolanie trzy dni w tygodniu, wywracając swoje życie do góry nogami: nie jest to zrównoważone ekonomicznie i niesprawiedliwe na poziomie ludzkim” – stwierdziła. Przedstawiciel Fiom Cgil Andrea Rosafalco.

Zrodlo