Stan Ogun kwestionuje limity wypłat gotówki NFIU dla stanów i samorządów lokalnych

Rząd stanu Ogun ujawnił we wtorek, że kwestionuje w sądzie wytyczne finansowe nigeryjskiej jednostki analityki finansowej (NFIU). Wytyczne te, zdaniem państwa, nakładają nieuczciwe ograniczenia na działalność państw i samorządów lokalnych w kraju.

Wytyczne wydane w styczniu 2023 r. nakładają ograniczenia na wypłaty gotówki przez władze stanowe i lokalne w ramach działań mających na celu zwalczanie prania pieniędzy, finansowania terroryzmu i rozprzestrzeniania broni. Jednakże stan Ogun twierdzi, że ograniczenia te kolidują z jego interesami gospodarczymi i zarządzaniem.

W sprawie nr SC/CV/912/2024 stan Ogun podnosi, że wytyczne i zalecenia NFIU utrudniają skuteczne funkcjonowanie państwa i jego samorządów lokalnych. Zdaniem państwa ograniczenia te nie są zgodne z jego wykładnią prawa.

Specjalny doradca gubernatora ds. mediów i strategii, Hon. Kayode Akinmade ujawniła to w oświadczeniu, w którym wyjaśniła, że ​​skarga prawna stanu Ogun koncentruje się wyłącznie na wytycznych NFIU i nie kwestionuje konstytucyjności Komisji ds. Przestępstw Gospodarczych i Finansowych (EFCC) ani Niezależnej Komisji ds. Praktyk Korupcyjnych (ICPC).

Doniesienia mediów wskazywały, że państwo przyłączyło się do niektórych stanów federacji w sprawie przed Sądem Najwyższym kwestionującej konstytucyjność EFCC. Podkreślił jednak, że Sąd Najwyższy rozstrzygnął już w sprawie konstytucyjności obu agencji, a stan Ogun szanuje i wspiera federalne organy ścigania.

W oświadczeniu zauważono ponadto, że wyzwanie rzucone przez stan Ogun ma na celu zapobieżenie utrudnianiu przez NFIU zgodnego z prawem wykorzystania funduszy publicznych przez samorządy lokalne – jak to określa „inwazyjne ustawodawstwo uzupełniające”. Akinmade przypomniał, że Sąd Najwyższy niedawno unieważnił kontrowersyjną politykę przebudowy Naira, którą stan Ogun i inne stany skutecznie zakwestionowały, jako przykład zaangażowania państwa w ochronę praw do samorządu lokalnego.

Na zakończenie stwierdził, że celem stanu Ogun jest ochrona zdolności władz stanowych i lokalnych do zarządzania swoimi finansami bez niepotrzebnej ingerencji ze strony niewybranych biurokratów federalnych.

„Nigeryjczycy pamiętają okropną politykę przeprojektowywania nairy, która została unieważniona przez Sąd Najwyższy po tym, jak stan Ogun i inne stany skutecznie zakwestionowały tę politykę” – powiedział Akinmade.

„Mniej znanym faktem jest to, że mniej więcej w styczniu 2023 r. nigeryjska jednostka analityki finansowej (NFIU), rzekomo działająca na podstawie ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy, ustawy o dochodach z przestępstwa i jej statutu, opublikowała dokument zawierający wytyczne i Doradztwo, które m.in. wprowadziło limity wypłat gotówki przez samorządy państwowe i lokalne. Stan Ogun nie zgadza się z tymi ograniczeniami, ponieważ nie są one zgodne z naszym poglądem na prawo i powodują znaczące zakłócenia w zarządzaniu.

„W związku z tym pozew ma na celu unieważnienie wytycznych i porad NFIU w zakresie, w jakim kolidują one z interesami gospodarczymi i zarządczymi stanu Ogun i jego samorządów lokalnych.

„Zwłaszcza teraz, gdy Sąd Najwyższy zapewnił samorządom dostęp do ich środków, inwazyjne ustawodawstwo pomocnicze niewybieralnych biurokratów w NFIU nie powinno stać na przeszkodzie uzasadnionemu swobodnemu korzystaniu ze środków publicznych” – dodał.

Zrodlo