Genewa, VIVA – Specjalna Sprawozdawczyni ONZ ds. Palestyny Francesca Albanese opublikowała w poniedziałek wieczorem 28 października 2024 r. raport, w którym oskarża Izrael o próbę „wyeliminowania istnienia Palestyny”.
Przeczytaj także:
Rakieta Hezbollahu uderza w kwaterę główną żołnierzy UNIFIL
W raporcie stwierdzono, że Izrael systematycznie przeprowadzał przymusowe wysiedlenia, zniszczenia i ludobójstwo na Palestyńczykach w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu.
W raporcie przedłożonym Zgromadzeniu Ogólnemu ONZ Francesca Albanese wyjaśniła, że doszło do „celowego i długoterminowego przymusowego przesiedlenia i wymiany ludności przeprowadzonego przez państwo” przeciwko Palestyńczykom, zwłaszcza po wybuchu konfliktu 7 października 2023 r.
Przeczytaj także:
Izrael atakuje budynki mieszkalne dla uchodźców palestyńskich w Gazie, zginęły 94 osoby
Raport podkreśla ludobójcze cele Izraela i łączy obecną sytuację z „trwającymi od kilkudziesięciu lat czystkami etnicznymi”, mającymi na celu „wyeliminowanie istnienia Palestyny”.
Przeczytaj także:
Szwajcaria i Rosja w Radzie Bezpieczeństwa ONZ jednoczą się w potępieniu Izraela za wykazanie zakazu UNRWA w Palestynie
Według Albanese izraelska przemoc wobec Palestyńczyków od października ubiegłego roku nie wydarzyła się po prostu, ale stanowiła część wysiłków Izraela mających na celu przymusową relokację Palestyńczyków.
W raporcie oskarżono także Izrael o utrudnianie międzynarodowych dochodzeń, w tym odmowę wstępu zespołom ustalającym fakty z ONZ i Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK).
„Ciągły opór wobec mechanizmów ONZ i śledczych MTK może być postrzegany jako utrudnianie działania wymiaru sprawiedliwości” – stwierdził Albanese w raporcie.
Dodał, że działania Izraela są sprzeczne z postanowieniem Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości (MTS), nakazującym Izraelowi zezwolenie międzynarodowym śledczym na wjazd do Gazy i podjęcie kroków w celu zabezpieczenia dowodów.
„Niewątpliwie trwające ludobójstwo jest konsekwencją specjalnego statusu i immunitetu przyznanego Izraelowi przez dłuższy okres” – stwierdzono w raporcie.
Albanese powiedział także, że Izrael systematycznie i rażąco łamie prawo międzynarodowe, w tym rezolucje Rady Bezpieczeństwa ONZ i nakazy MTS.
Ten specjalny status i immunitet czyni Izrael aroganckim i zachęca go do dalszego przeciwstawiania się prawu międzynarodowemu.
„Ponieważ świat jest na własne oczy świadkiem ludobójstwa osadników i kolonii, tylko sprawiedliwość może uleczyć ropiejące rany spowodowane interesami politycznymi” – powiedział Albanese.
Gaza
W raporcie podkreślono także rozmiar zniszczeń w Gazie. Szacuje się, że prawie 40 milionów ton gruzu, w tym pozostałości materiałów wybuchowych i szczątków ludzkich, zanieczyszcza ekosystem.
Ponadto ponad 140 tymczasowych składowisk odpadów i 340 000 ton nieoczyszczonych odpadów zanieczyszczało środowisko, powodując choroby takie jak wirusowe zapalenie wątroby typu A, infekcje dróg oddechowych, biegunkę i choroby skóry.
„Zgodnie z obietnicą izraelskich przywódców Gaza nie nadaje się do zamieszkania” – czytamy w raporcie.
Stwierdzono również, że polityka Izraela ogranicza zasoby, aby zaspokoić potrzeby życiowe Palestyńczyków, takie jak żywność, woda i środki medyczne.
„Systematyczny atak na bezpieczeństwo żywnościowe w Gazie pokazuje zamiar zniszczenia jej ludności poprzez śmierć głodową” – powiedział Albanese.
W sierpniu nawiązał do izraelskiego ministra finansów Bezalela Smotricha, który stwierdził, że głodowanie Gazańczyków jest „moralnym uzasadnieniem i działaniem”.
Zachodni Brzeg Jordanu
W raporcie ostrzegł także, że systematyczna przemoc rozprzestrzenia się poza Gazę, budząc poważne obawy w związku z pojawieniem się ludobójstwa na Zachodnim Brzegu, w tym we Wschodniej Jerozolimie.
Według doniesień od października 2023 r. siły izraelskie przeprowadziły ponad 5500 nalotów na Zachodnim Brzegu, w wyniku których zginęły setki Palestyńczyków, a tysiące zostało rannych.
Według Albanese narastająca przemoc na Zachodnim Brzegu została wywołana przez żydowskich osadników wspieranych przez siły izraelskie.
Przytoczył kilka niepokojących incydentów, w których systematycznie atakowano dzieci palestyńskie, w wyniku czego od października 2023 r. zginęło co najmniej 169 dzieci.
Prawie 80 procent zgonów dzieci jest spowodowanych ranami postrzałowymi głowy lub części ciała, takich jak brzuch, klatka piersiowa i plecy.
„Zniszczenia, które dotknęły Gazę, rozprzestrzeniają się obecnie na Zachodni Brzeg, w tym na Wschodnią Jerozolimę” – ostrzegł Albanese.
Dodał, że wielu izraelskich urzędników, w tym minister bezpieczeństwa narodowego Itamar Ben-Gvir, otwarcie popierało przemoc i masowe aresztowania wobec Palestyńczyków.
Obecnie w ciężkich warunkach przetrzymywanych jest 9 400 Palestyńczyków.
Świat „musi działać teraz”
Albanese wezwał społeczność międzynarodową do zdecydowanych działań. Powiedział, że państwa członkowskie ONZ „muszą działać teraz”, aby zapobiec nowym okrucieństwom, „które jeszcze bardziej pozostawią blizny w historii ludzkości”.
Nawoływał do wykorzystania wpływów politycznych, począwszy od pełnego embarga na broń i sankcji, aby Izrael zaprzestał ataków na Palestyńczyków, zaakceptował zawieszenie broni i całkowite wycofanie się z okupowanych terytoriów palestyńskich zgodnie z opinią MTS do 19 lipca 2024 r.
Wezwał członków ONZ do oficjalnego uznania Izraela za „państwo apartheidu i gwałciciela prawa międzynarodowego” oraz do wsparcia dokładnego niezależnego śledztwa.
Poproszono ich także o dopilnowanie, aby pomoc humanitarna mogła bez przeszkód dotrzeć do Gazy oraz o zapewnienie pełnej ochrony UNRWA, agencji ONZ ds. uchodźców palestyńskich.
Na koniec nawoływał Międzynarodowy Trybunał Karny do zbadania domniemanych przez Izrael zbrodni ludobójstwa i apartheidu. (mrówka)
Następna strona
W raporcie oskarżono także Izrael o utrudnianie międzynarodowych dochodzeń, w tym odmowę wstępu zespołom ustalającym fakty z ONZ i Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK).