Solon ostro krytykuje nowe prawo kończące nauczanie uczniów w języku ojczystym

ACT Nauczyciel Partylista Rep. Francja Castro INQUIRER PHOTO/LYN RILLON

MANILA, Filipiny — Zastępca przywódcy mniejszości w Izbie Reprezentantów i przedstawicielka nauczycieli ACT, Francja Castro w sobotę ostro skrytykował ustawę Republiki nr 12027, czyli rozwiązanie zaprzestające używania języka ojczystego jako środka nauczania dla uczniów przedszkoli do klas 3.

Według Castro usunięcie języka ojczystego uczniów jako środka nauczania jest „krokiem wstecz” w zapewnianiu im wysokiej jakości edukacji.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

„W miarę jak Departament Edukacji kontynuuje przegląd programu nauczania Matatag, wydaje się, że przywiązuje on niewielką wagę do przedmiotów i metodologii kluczowych dla krytycznego myślenia i prawdziwego nacjonalizmu” – stwierdził Castro w oświadczeniu.

Ustawa RA nr 12027, która weszła w życie w czwartek, zmienia sekcje 4 i 5 RA nr 10533 lub ustawę o rozszerzonej edukacji podstawowej z 2013 r., która stanowi, że ocena nauczania uczniów od przedszkola do klasy 3 będzie przeprowadzana w szkołach regionalnych lub języku ojczystym i że program nauczania musi być zgodny z wielojęzyczną edukacją opartą na języku ojczystym.

PRZECZYTAJ: Używanie języka ojczystego w nauczaniu kończy się wraz z wejściem ustawy w życie

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

Castro zauważył również, że zaprzestanie używania języka ojczystego jako medium językowego oznacza porzucenie jego wkładu w historię i kulturę Filipin.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

„Porzucenie języka ojczystego jest porzuceniem różnych języków kraju i jego wkładu w różne kultury, jakie ma nasz kraj” – dodał były przedstawiciel.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

(Porzucenie języka ojczystego oznacza odwrócenie się od różnych języków obowiązujących w danym kraju i ich wkładu w różne kultury naszego kraju.)

Castro powiedział również, że wyzwania stojące przed wielojęzyczną edukacją opartą na języku ojczystym (MTB-MLE) wynikają z braku wsparcia ze strony rządu, dodając, że „Departament Edukacji [DepEd] muszą usprawnić wdrażanie MTBMLE poprzez zapewnienie odpowiednich środków, a nie porzucać je.”

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

PRZECZYTAJ: Nauka oparta na języku ojczystym wciąż napotyka ogólnokrajowe przeszkody – Gatchalian

Zgodnie z rozporządzeniem RA nr 12027 językiem wykładowym będzie ponownie język angielski i filipiński, natomiast język ojczysty będzie można opcjonalnie stosować w klasach jednojęzycznych.


Nie można zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.


Twoja subskrypcja zakończyła się pomyślnie.

Prawo upoważnia także DepEd do przeglądu opcjonalnego wdrożenia MTB-MLE trzy lata po wejściu w życie prawa.



Zrodlo