Śledzenie graczy USMNT: Pechowy Balogun, Tillman nie ma sobie równych – a Pulisic przyspieszy?

Pech Folarina Baloguna, zagadka Christiana Pulisica z rzutów karnych i przyciągająca wzrok forma Malika Tillmana – wszystko to odgrywa rolę w śledzeniu graczy USMNT w tym tygodniu.

Przez cały sezon będziemy dostarczać aktualne informacje na temat amerykańskich graczy występujących w różnych ligach w całej Europie. Mając na horyzoncie Puchar Świata na własnym boisku i nowy szef drużyny narodowej Mauricio Pochettino rozważa dostępne opcje, w każdy weekend śledzimy ich występy.

Temat weekendu

Po nierównym początku sezonu w Monako, sprawy Folarina Baloguna dopiero zaczynały się układać.

Jego gol przeciwko Rennes w sobotę zapewnił gościom zwycięstwo 2:1 i był to jego trzeci gol w tylu meczach. Po tym, jak Monako nie trafił do siatki w czterech pierwszych meczach Ligue 1 Monako (z których w jednym z nich zostawił go na ławce rezerwowych), jego powrót do formy i pewności siebie nastąpił w odpowiednim momencie – tym bardziej przed jesiennymi meczami towarzyskimi USMNT pod wodzą Pochettino, kiedy wszyscy bardzo zależy mu na zrobieniu dobrego pierwszego wrażenia.

Jednak Baloguna nie będzie na boisku, gdy era Pochettino rozpocznie się w sobotę przeciwko Panamie w Austin w Teksasie po tym, jak zwichnął ramię w 64. minucie zwycięstwa w Rennes.

Z wyraźnym bólem trzeba mu było pomóc przy schodzeniu z boiska. Zostanie poddany testom, które pozwolą określić ramy czasowe jego powrotu do zdrowia.

Główny trener Monako Adi Huetter (po lewej) pociesza Baloguna opuszczającego boisko w Rennes (Jean-Francois Monier/AFP via Getty Images)

Balogun to nie jedyne godne uwagi wycofanie Pochettino z powodu kontuzji, ponieważ Johnny’ego Cardoso i Tima Weaha zastąpili pomocnik Lyonu Tanner Tessmann oraz para zawodników Liga MX Brandon Vazquez i Alex Zendejas.

Balogun, który w zeszłym roku przysięgał międzynarodową wierność Stanom Zjednoczonym i strzelił pięć goli w 17 występach dla swojego kraju, musi teraz mieć nadzieję, że operacja barku nie będzie konieczna. Jeśli będzie potrzebował operacji, może to oznaczać jeszcze dłuższą przerwę, podczas gdy wracał do formy, która zapewniła mu przeprowadzkę do Monako po sezonie wypożyczenia z Arsenalu do Reims w zeszłym roku.

Gracz weekendu

Christian Pulisic utrzymuje doskonałą formę w barwach AC Milan, a jego celem jest zdobycie kolejnego gola w meczu przeciwko Fiorentinie.

Być może jednak nadszedł czas, aby główny zawodnik USMNT, który jest jednym z liderów kadry narodowej, przyjął bardziej asertywne podejście do swoich klubowych kolegów.

Czwarty gol Pulisica w kolejnych występach dla Rossoneri dał w niedzielę wynik 1:1, ale goście zmarnowali szansę na wygranie meczu.

W meczu, w którym składały się trzy niecelne rzuty karne, Milan uratował dwa przyznane im rzuty karne, a z nieznanych powodów pominięto wyznaczonego przez nich wykonawcę, Pulisica, który włączył się w akcję. Zamiast tego obrońca Theo Hernandez nie zdołał zmienić wyniku przed przerwą, a napastnik Tammy Abraham również dostrzegł, że wysiłek został obroniony.

Luca Ranieri z Fiorentiny próbuje zatrzymać Pulisica (Giuseppe Maffia/NurPhoto za pośrednictwem Getty Images)

Menedżer Milanu Paolo Fonseca nie był pod wrażeniem. „Naszym wykonawcą rzutów karnych jest Pulisic” – powiedział później DAZN. „Nie wiem, dlaczego gracze zmienili zdanie. Rozmawiałem z nim i powiedziałem, że to się nie może powtórzyć”.

Pulisic został zmieniony w 82. minucie i również nie wydawał się szczególnie zachwycony, ale menedżer upierał się, że stara się dbać o swoją gwiazdę. „To nie była ostrożność dla Pulisica – w tygodniu miał problem ze zginaczem” – wyjaśnił. „(Samuel) Chukwueze dobrze wszedł i stworzył okazje”.

Grafika weekendu

Cytat weekendu

„Kto jest lepszy w Eredivisie od Malika Tillmana? Nie mogłem nikogo wymienić.

Były reprezentant Danii Dennis Perez, analityk ESPN, był pod wielkim wrażeniem popisu Tillmana w sobotnim zwycięstwie PSV Eindhoven 2:1 nad Spartą Rotterdam.

Amerykański pomocnik wywarł wpływ, ponieważ obecni mistrzowie Holandii tym razem zaliczyli osiem meczów i osiem zwycięstw w Eredivisie.

Tillman pod wrażeniem meczu ze Spartą (Photo Prestige/Soccrates/Getty Images)

Jak radzili sobie inni gracze z USA?

Nazwa: Jonathana Gomeza
Klub: PAOK
Pozycja: Lewy obrońca
Gry (we wszystkich rozgrywkach): 1

21-latek był po zwycięskiej stronie podczas swojego niedzielnego debiutu w czołowym greckim klubie PAOK Saloniki. Gomez, który w sierpniu przeszedł z hiszpańskiego klubu Real Sociedad, może grać zarówno w USA, jak i w Meksyku, a także ukończył akademię FC Dallas.

Nazwa: Jonathana Amona
Klub: Lygby’ego
Pozycja: Do przodu
Zawody sportowe: 11
Cele: 3

Amon strzelił jak dotąd w tym sezonie trzy gole w 11 występach dla swojej drużyny duńskiej Super Ligi. W niedzielę rozpoczął grę z trójki w ataku, a Lyngby, który zajmuje 10. miejsce w tabeli i walczy o zwycięstwa, zremisował 1:1 z Randers FC. Amon (25 l.) jak dotąd rozegrał wszystkie mecze ligowe swojej drużyny.

Nazwa: Cole’a Campbella
Klub: Borussii Dortmund
Pozycja: Skrzydłowy
Zawody sportowe: 5

To wyjątkowy kamień milowy dla 18-letniego Teksańczyka, który po raz pierwszy znalazł się w kadrze seniorów Dortmundu w dniu meczu podczas sobotniej porażki z Union Berlin. Campbell latem podpisał kontrakt z Niemcami do 2028 roku. Po pobycie na Islandii dołączył do Dortmundu w 2022 r., a na początku tego roku stał się częścią amerykańskiego programu.

Jego pięć występów w tym sezonie miało miejsce w drugiej drużynie Dortmundu, grającej w trzeciej lidze niemieckiej.

Bryan Reynolds z Westerlo (Isosport/MB Media/Getty Images)

Nazwa: Bryana Reynoldsa
Klub: Westerlo
Pozycja: Obrońca
Zawody sportowe: 10
Cele: 1

W piątek Reynolds miał dobry mecz dla swojego belgijskiego klubu podczas zremisowanego 2:2 meczu z Beerschot. Grając na prawym skrzydle, pomógł swojej drużynie utrzymać się na szóstym miejscu.

Nazwa: Paxtena Aaronsona
Klub: FC Utrecht
Pozycja: Pomocnik
Zawody sportowe: 8
Cele: 2

Młodszy brat Aaronsena jest obecnie w dobrej formie po strzeleniu drugiego gola w tylu meczach dla drużyny Utrecht, która dobrze rozpoczęła sezon i zajmuje drugą pozycję. W sobotę strzelił drugiego gola w wygranym 3:2 meczu z RKC Waalwijk.

Co nadchodzi?

(Cały czas ET)

Sprawdź, czy po zbliżającej się przerwie międzynarodowej Campbell będzie mógł wejść na boisko w meczu Dortmundu z St. Pauli w piątek, 18 października w Bundeslidze (14:30, ESPN+).

Lennard Maloney spróbuje także pomóc Heidenheimowi odzyskać siły po porażce 1:0 z RB Leipzig podczas ostatniej przerwy w meczu przeciwko Borussii Monchengladbach jego rodaka Joe Scally’ego w sobotę 19 października (9:30, ESPN+).

(Najlepsze zdjęcia: Getty Images)